Na današnjoj konferenciji za medije voditelji Odjela za obradu kriminaliteta u Službi kriminalističke policije Policijskih uprava međimurske i varaždinske, Zlatko Baranašić i Boris Divjak, prezentirali su višemjesečno kriminalističko istraživanje kaznenih djela iz domene gospodarskog i organiziranog kriminaliteta.
Istraživanje je inicirano temeljem operativnih informacija policijskih službenika PU međimurske i dostavljenih saznanja od strane Carinske uprave, Područnog ureda Varaždin, vezano uz sumnje o mogućim kriminalnim aktivnostima više različitih trgovaca rabljenim vozilima s područja Međimurske i Varaždinske županije.
- Jučer je na ukupno 26 lokacija provedeno 38 pretraga osoba, domova, poslovnih prostorija više trgovačkih društava te vozila. Oduzeto je više mobitela, računala, poslovna dokumentacija, a radi osiguranja i naplate štete prouzročene počinjenjem kaznenih djela oduzeto je ukupno 25 vozila, od kojih tri vučna vozila kojima su uhićene osobe obavljale djelatnost trgovine rabljenim vozilima. Oduzeta je i određena količina domaćeg novca – rekao je Baranašić.
U akciju kodnog imena „MARŽA“ bilo je uključeno stotinjak međimurskih i varaždinskih policajaca.
- Ukupno je kazneno prijavljeno 13 osoba, 5 s područja Međimurske i 7 iz Varaždinske županije te 7 trgovačkih društava. Sumnjiče se za kaznena djela zločinačkog udruživanja, utaje poreza i carine, krivotvorenja isprava, službenih i poslovnih. Utvrđeno je da šteta za državni proračun iznosi oko 5,5, milijuna kuna, ali se kriminalističko istraživanje nastavlja – rekao je Boris Divjak.
Dodao je kako se sumnjiči da je na čelu cijele organizacije muškarac iz Međimurja.
U svrhu unaprijed dogovorenih aktivnosti nabavljali su rabljena vozila pretežito na području Njemačke, i to isključivo od pravnih osoba obveznika PDV-a, a za koje su u kasnijoj fazi kao dobavljače navodili fiktivna trgovačka društva. Osumnjičeni su preko nekoliko trgovačkih društava od veljače 2017. do ožujka 2020. na području Čakovca i Varaždina vršili nabavku vozila od stranih dobavljača, prodajući ih potom na domaćem tržištu. Pritom su se koristili krivotvorenom dokumentacijom u kojoj su lažno prikazivali izvorne dobavljače, te su izdavanjem nevjerodostojnih računa umanjivali obveze plaćanja poreznih obveza.
Ujedno, na ime razlike između nabavne cijene predmetnih vozila i cijene koju su ostvarili njihovom prodajom krajnjim kupcima, stekli su nepripadnu imovinsku korist od oko 3.500.000 kuna.
m.furlan/vzaktualno.hr