Ugledni akademik Ivo Å laus, novoizabrani predsjednik Svjetske akademije znanosti i umjetnosti danas je svojom Javnom tribinom na temu „Ljudski resursi – Najvažniji kapital Republike Hrvatske“ privukao u Županijsku palaÄu mnogo uzvanika koji su imali priliku Äuti viÅ¡e o važnosti ljudskog kapitala u uvjetima teÅ¡ke gospodarske krize i ukupne druÅ¡tvene situacije. InaÄe, Svjetska akademija znanosti i umjetnosti kojoj je na Äelu akademik Å laus, okuplja 600 eminentnih znanstvenika iz 86 zemalja, a njezin Älan je i predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović.
– Akademija je osnovana prije neÅ¡to viÅ¡e od 50 godina a meÄ‘u njenim pokretaÄima svakako je bio Albert Einstein. Glavni cilj Akademije je da služi dobrobiti svih ljudi, prvenstveno utemeljenjem na umjetnosti i znanosti. Ima zemalja u kojima joÅ¡ nemamo dovoljno Älanova, a to se naroÄito odnosi na Afriku, a isto tako postoji problem daleko premalog broja žena u Akademiji. Biti Älan akademije svakako je veliko priznanje ali osnova svega je da se treba raditi, priznanje niÅ¡ta ne znaÄi – kaže Ivo Å laus.

Akademik Å laus bio je dugogodiÅ¡nji predavaÄ na mnogim svjetskim univerzitetima te istiÄe vrhunske kvalitete naÅ¡ih studenata i ogroman potencijal koji imamo u ljudima.
– Nadam se da će za par godina i Varaždinska županija kao i cijela Hrvatska biti daleko naprijed Å¡to se tiÄe obrazovanja. Apsolutno imamo potencijala; predavao sam dugo na raznim univerzitetima u svijetu i mogu reći da su uz Armence, Irance i Židove naÅ¡e cure i deÄki bili na vrhu. Taj potencijal u svakom sluÄaju treba iskoristiti, to je jedino Å¡to Hrvatska ima a da je zbilja vrijedno, nisu to ni more ni lijepi oblik već ljepota ljudi, odnosno vrhunska kvaliteta ljudi. Velika većina njih nije na pravom mjestu, ljudi žele ispuniti neke svoje snove i treba ih nježno voditi prema onome da rade to Å¡to najviÅ¡e vole a ne im nametati neÅ¡to Å¡to bi trebali raditi. Ono Å¡to kažem svojim studentima je da to da je život prekratak da se radi neÅ¡to Å¡to se ne voli i u Äemu se ne uživa. Ali, treba se dati iskoristiti jer je gore od biti iskoriÅ¡ten biti neiskoriÅ¡ten – kaže Å laus.
U svom iznimnom zanimljivom izlaganju, uvaženi akademik kaže da je krajnje vrijeme da se okrenemo obnovljim izvorima energije i energiji kao jednom od temeljnih rjeÅ¡enja za naÅ¡e probleme. Osim toga, prema njegovim rijeÄima, trebaju nam ljudi koji su aktivni i koji razmiÅ¡ljaju o tome da imamo samo jedan svijet u kojem smo svi ovisni jedni o drugima i potrebno je držati se zlatnog pravila – ljubi bližnjeg svog.
Akdemik Šlaus osvrnuo se i na sustav u kojem živimo i potvrdio da je kapitalizam kakvog danas znamo zapravo u svojoj agoniji.
– Socijalizam je propao, a kapitalizam je neÅ¡to Å¡to propada a to nas ne treba Äuditi jer taj kapitalizam 20. stoljeća uopÄe ne odgovara danaÅ¡njem svijetu. Taj je svijet globaliziran i kapitalizam je proÅ¡lo svrÅ¡eno vrijeme. Naravno da je i socijalizam pluskvamperfekt i da se mora naći neki drugi sustav u kojem će se živjeti i raditi – kaže akademik Å laus.
Ivi Å lausu na iznimnom predavanju zahvalila je i zamjenica župana Blanka Glavica JeÄmenica u ime Varaždinske županije koja je organizirala ovaj dogaÄ‘aj.
www.vzaktualno.hr/T.M.C.


