Fenomen na nebu: nedavno otkriveni komet u obliku blistavog vela bit će vidljiv golim okom, evo i kada
Nedavno otkriveni komet C/2022 E3, približit će se idućih tjedana Suncu, prvi put nakon 50.000 godina i možda će biti vidljiv golim okom krajem siječnja, piše Hina, a prenosi Večernji list. Riječ je o malenom kometu sastavljenom od stijenja i leda, promjera oko 1 kilometar koji je otkriven u ožujku prošle godine dok je prolazio orbitom Jupitera. Sada se kreće prema Suncu, a prema izračunima astronoma, svoju točku najbližu Suncu postići će 12. siječnja. Kada se komet približi Suncu, led u njegovoj jezgri topi se i prelazi u dug veo prašine koji reflektira Sunčevu svjetlost. Taj blistavi veo trebao bi se moći promatrati sa Zemlje. Komet će najviše zablistati kada bude najbliže Zemlji, objasnio je Thomas Prince, profesor fizike na Tehnološkom institutu Kalifornije. Pojava će ipak biti manje spektakularna nego pri prolasku kometa Hale-Bopp 1997., ili Neowise 2020. koji su mnogo veći. Promatranje će biti moguće dobrim dalekozorom, a možda i golim okom dijelom noći, ako ne bude previše mjesečine i onečišćenja svjetlošću. Očekuje se da će najbolja prilika biti vikend 21. i 22. siječnja te tjedan koji će slijediti. U tom razdoblju komet će proći između Malog i Velikog medvjeda prije nego utone u južnu hemisferu i krene u zakutke Sunčeva sustava što je vjerojatno njegova kolijevka. Ledeni posjetitelj zadnji je put bio tako blizu Suncu prije nekih 50.000 godina, prema izračunima astronoma. Njegov skorašnji dolazak bit će znanstvenicima prigoda da bolja razumiju sastav kometa, posebno zahvaljujući svemirskom teleskopu James Webb. Foto: ilustracija vzaktualno.hr / vecernji.hr / hina.hr
Grad Varaždin u tri nova europska projekta vrijedna gotovo 8 milijuna kuna
S početkom nove godina, Grad Varaždin je uključen te je počeo s realizacijom tri nova europrojekta čiji ukupni proračuni iznose gotovo 8 milijuna eura. Prema podacima koje je na kolegiju gradonačelnika dr. sc. Nevena Bosilja predstavio Željko Bedeković, ravnatelj Razvojne agencije Sjever DAN, Grad Varaždin i agencija kao partneri ili suradnici na tim projektima ostvarit će vrijednost u ukupnom iznosu 762.701,00 eura. Riječ je o tri projekta koji koriste skraćeno ime, odnosno akronime Maurice, Ginevra i PupUoCities. Provodit će se do kraja 2025. godine, bit će sufinancirani iz Europskog fonda za regionalni razvoj sa 80 posto od ukupnog proračuna pojedinog projekta u sklopu programa suradnje INTERREG za Središnju Europu u razdoblju 2021 – 2027. godina. Maurice Projekt Maurice – Upravljanje urbanim vodnim resursima u središnjoj Europi koji su suočeni s klimatskim promjenama Grad Varaždin će provoditi zajedno s Geotehničkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Projekt okuplja ukupno 11 partnera i 5 suradnika iz 6 zemalja, a uključeni su Italija, Slovenija, Poljska, Hrvatska, Njemačka, Češka. Projekt ima za cilj povećati otpornost i kapacitet regija u Središnjoj Europi na klimatske promjene u pogledu upravljanja gradskim vodnim resursima zajedničkim razvojem rješenja za prilagodbu klimi. Projektna rješenja koja će usvojiti javne uprave i tijela za upravljanje vodama rezultirat će promjenom ponašanja u praksi upravljanja vodama i prostornog planiranja kako bi se povećala otpornost regija na klimatske promjene. Ključne inovacije osigurane su kroz cjelovito razmatranje pitanja upravljanja vodama kao dijela širih koncepata prilagodbe klimatskim promjenama vezanih uz regiju i grad te sveobuhvatnog pristupa upravljanju vodama. Ukupni proračun je 2.977.809,00 eura, a vrijednost za Grad Varaždin 51.966,00 eura. Ginevra Projekt Ginevra – Upravljanje transformativnim inovacijama u gradovima središnje Europe: primjeri autonomnih vozila okuplja ukupno 11 partnera i 3 suradnika iz 7 zemalja Italija, Slovenija, Mađarska, Hrvatska, Njemačka, , Austrija, Poljska. Ukupni proračun je 2.536.965 eura, a Grad Varaždin će ostvariti vrijednost 160.000,00 eura. Cilj projekta je povećati svijest i suradnju tijela javnog sektora i drugih dionika te poboljšati upravljanje na više razina kako bi se pripremila sigurna i građanima prilagođena implementacija autonomnih vozila u malim i srednjim gradovima Središnje Europe. Napredak tehnologije kod automatizirane vožnje stvorio je prilike za pametnu urbanu mobilnost. Automatizirana vozila sada su popularna tema s porastom programa pametnih gradova. Međutim, zakonodavci, urbani administratori, kreatori politika i planeri nisu spremni nositi se s mogućim poremećajem u prometu koje donose autonomna vozila, a koja bi potencijalno mogla zamijeniti konvencionalni prijevoz. Postoji nedostatak znanja o tome kako će nove mogućnosti poremetiti rad i koje su političke strategije potrebne za rješavanje takvog poremećaja. Aktivnosti transnacionalne suradnje rezultirati će poboljšanim kapacitetima javnih tijela za provedbu koordiniranih i kooperativnih procesa teritorijalnog upravljanja u smislu uvođenja autonomnih vozila, na temelju učenja o politikama i promjenama politika vezano na transport. To će u konačnici poboljšati teritorijalnu i društvenu koheziju i smanjiti razvojne prepreke. Za građane će to konkretno rezultirati boljim javnim uslugama osiguravanjem snažne uključenosti građana u projekt. PopUpCities Na trećem projektu pod akronimom PopUpCities – Olakšavanje prelaska prema aktivnim oblicima mobilnosti promjenom stava i ponašanja stanovnika u prometu korištenjem zelenih, jeftinih, taktičkih urbanističkih rješenja i participativnog procesa za oblikovanje javnog prostora surađivat će ukupno 10 partnera i 3 suradnika iz 7 zemalja: Italija, Slovenija, Mađarska, Hrvatska, Njemačka, , Austrija, Poljska. Od ukupnog proračuna 2.293.023 eura razvojna agencija ostvarit će vrijednost 190.378 eura. Cilj projekta je omogućiti javnom sektoru i povezanim subjektima da učinkovito uključe građane i povećaju njihovu predanost zajedničkom rješavanju ekoloških problema u funkcionalnim urbanim i peri-urbanim područjima s glavnim ciljem ‘ozelenjavanja’ mobilnosti. Jačanje kapaciteta osoba u javnom sektoru za planiranje mobilnosti / prijevoza i programera za ‘ozelenjavanje’ u gradovima, te povezivanje gradova sa prigradskim područjima s naglaskom na taktičkom urbanizmu glavne su aktivnosti u sklopu projekta. To s jedne strane znači bolju koordinaciju s nizom drugih aktera i dionika (npr. iz susjednih regija ili susjednih prometnih udruženja), s druge strane, stjecanje više iskustva i znanja o opsegu taktičkih urbanističkih rješenja mobilnosti. Osim toga, predviđeno je uključivanje Strategije POP UP CITIES i povezanih provedbenih planova u odgovarajuće dokumente politike (planove održive mobilnosti) funkcionalnih urbanih područja. vzaktualno.hr
Tražite novi posao? Donosimo popis atraktivnih oglasa koje vrijedi pogledati

Iskoristite svoj potencijal i pronađite posao po svojoj mjeri! Prijavite se na portalu posao.hr i sretno! Donosimo vam popis poslova za Međimursku, Varaždinsku i Krapinsko – zagorsku županiju.

Via Magnifica d.o.o. zapošljava osobu na radnom mjestu Dizajner turističkih paketa za strane goste (m/ž). Mjesto rada Zabok. Potpune prijave poslati putem linka do 19.01.2023.

Lonia trgovina d.o.o. zapošljava osobu na radnom mjestu Prodavač / Blagajnik (m/ž). Mjesto rada više lokacija. Potpune prijave poslati putem linka do 20.01.2023.

Workforce Ljudski Potencijali d.o.o. zapošljava osobu na radnom mjestu Tehnical Sales Representative (m/f). Mjesto rada Croatia. Potpune prijave poslati putem linka do 31.01.2023.

Knauf Insulation d.o.o. u Novom Marofu traži Proizvodno-transportnog radnika (m/ž). Poslodavac nudi ugovor na neodređeno, stimulativna primanja, rad u izazovnom i dinamičnom okruženju te razne dodatne benefite. Prijavite se klikom na link do 23.1.2023.

Sjeverni.FM zapošljava Radijskog tehničara – tonskog realizatora (m/ž) u mjestima Varaždin i Ivanec. Potrebno je poznavanje rada na računalu, a prijaviti se možete do 30.1.2023. klikom na link ovdje.

Oculus Plus d.o.o. zapošljava Elektroinstalatera (m/ž) u Varaždinu. Poslodavac nudi osiguran i plaćen smještaj i prijevoz, stalni radni odnos i stimulaciju za dobre ostvarene rezultate. Kako se prijaviti provjerite preko linka, a prijave se zaprimaju do 15.2.2023.

Mamut Fortis d.o.o., poznatiji kao Arena sportska kladionica zapošljava Regionalnog koordinatora u kladionici (m/ž) na području sjeverne Hrvatske. Poslodavac nudi stalni radni odnos, rad u dinamičnoj i poticajnoj okolini, redovna primanja te službeni automobil i mobitel. Prijavite se putem linka do 31.1.2023.

Eko Taxi d.o.o. u Varaždinu i Čakovcu zapošljava Vozača (m/ž). Natječaj je otvoren do daljnjeg. Potrebno je posjedovati vozačku dozvolu B kategorije, razvijene komunikacijske vještine, marljivost i odgovornost. Prijavite se za radno mjesto u Varaždinu putem ovog linka, a u Čakovcu putem ovog linka.

ISC-CX zapošljava Evaluatora / Mystery Shoppera / Tajnog kupca (m/ž) u svim većim hrvatskim gradovima. Ako imate oko za detalje i htjeli biste pomoći u kontinuiranom unapređenju usluge, ovo je super prilika za vas! Prijavite se do 13.1.2023. na linku.

Plinka-Puh d.o.o. u Morkicama zapošljava Djelatnika na benzinskoj postaji (m/ž). Poslodavac nudi stalna usavršavanja, mogućnost napretka unutar tvrtke, stalna primanja te mogućnost zaposlenja umirovljenika. Prijavite se do 31.1.2023. na linku ovdje.

vzaktualno.hr

Varaždinac Petar Jelovac u Ukrajini: Bio sam ozlijeđen i imao sam četiri operacije, ali ovdje sam da se dalje borim za slobodu
Varaždinac Petar Jelovac jedan je od hrvatskih vojnika koji se bori u ratu u Ukrajini, na ukrajinskoj strani. U intervjuu s ukrajinskim blogerom Orestom Zubom otkrio je razloge za sudjelovanje u ratu. Kako kaže, u ukrajinskoj se vojsci bori za slobodu zemlje što je temeljno demokratsko načelo. – Kada sam vidio na vijestima da je Putin rekao da će ubiti svakog Hrvata koji je zatočen u Ukrajini, odlučio sam da moram doći ovdje – rekao je Jelovac. Budući da je i sam odrastao u vrijeme Domovinskog rata, vidio je kako su teško izbjeglice živjele i kakve posljedice ostavlja rat. – To je u mojoj podsvijesti ostavilo trag i razvilo moj karakter. Brani se, nikad se ne predaj i nikome ne dopusti da te programira – sustav ne razmišlja za tebe, misli za sebe. Slobodno razmišljanje je ono što budi Ukrajinu – poručio je Jelovac. Otkrio je i kako je bio ozlijeđen, u sebi je imao šest šrapnela, imao je četiri operacije, ali uspio se oporaviti, a ovdje je da se, kako kaže, i dalje bori za slobodu. – Došao sam direktno s namjerom da se borim. Nije poanta u borbi, nego u obrani – dodao je Jelovac. Cijeli intervju pogledajte u videu. Foto: screenshot YT tk / vzaktualno.hr
SDP: „Tko laže taj i krade, a svi znamo da Čehok laže!”
Nakon što je gradski vijećnik Ivan Čehok u četvrtak, ponukan činjenicom da će sadašnje Gradsko vijeće biti raspušteno, a Varaždinci za koji mjesec morati na prijevremene izbore, održao konferenciju za medije na kojoj je poručio kako varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj i njegov zamjenik Miroslav Marković lažu građanima u lice, stigla je reakcija iz Gradske organizacije SDP-a Varaždin. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti: „Posljednjih dana imali smo priliku ponovo svjedočiti nastavku političkog igrokaza i cirkusa uskočkog osuđenika i očajnog izbornog gubitnika Ivana Čehoka. Nakon tjedana skrivanja i duboke kontemplacije, zauvijek bivši gradonačelnik odlučio se probuditi i održati press konferenciju na kojoj je iznio čitav niz laži kojih se ne bi posramio ni barun Münchausen osobno. Prije svega zanimljiv je odabir lokacije gdje je uskokov osuđenik Čehok održao press konferenciju. Možda je umjesto ulice Vatroslava Lisinskog koja se konačno krenula obnavljat nakon njegovog mandata teškog muljanja i nerada, mogao odabrati primjerice Aninu ulicu gdje su zbog njegovog forsiranja nepropisne biciklističke staze tri naše sugrađanke pale s bicikla uz teške ozljede pa je grad u tišini da se ne sazna morao platiti odštetu. Isto tako, mogao je odabrati Milčetićevu ulicu koja je za njegove vladavine ostala bez ijednog jedinog drva. U konačnici, Ivan Čehok mogao je za lokaciju svoje pressice odabrati i Habdelićev trg koji se konačno nakon 10 godina čekanja obnavlja. No, najbolja lokacija bila bi svakako brdo baliranog otpada u Gospodarskoj zoni u Brezju, njegovo dijete koje će u svibnju doživjeti punoljetnost. Još je zanimljivije da vijećnik Čehok, taj tzv. profesor etike i moralni gorostas koji je u jednom danu „uskočio” u povlaštenu saborsku mirovinu od 1.500 €, nakon što je kumovao padu proračuna i time uskratio umirovljenike za besplatni javni prijevoz i veće uskrsnice, poziva na odgovornost i ostavke. Netko tko je uskočki optuženik i tko je osuđen za vrijeme svojeg mandata, zadnji je koji se može javljati s obzirom na svo smeće koje je ostavio u gradu i opstrukciju i destrukciju koju svakodnevno producira već više od godinu i pol dana. U konačnici, taj loš gubitnik ponovo nastavlja u svojim lažima o sanaciji bala. Lažima u koje vjeruje jedino on i njegovi lažni profili na društvenim mrežama. Jasno nam je kako je on emocionalno vezan uz bale jer su živući spomenik njegovoj nesposobnosti i muljažama, ali je zadivljujuća njegova upornost u iznošenju neistina i vrijeđanju zdrave pameti naših sugrađana. Uskokov optuženik Čehok kontinuirano laže da će se grad zadužiti za 250 milijuna kuna, iako mu je više puta, a između ostalog i na međustranačkim vijećima, pojašnjeno da grad sanaciju odlagališta bala plaća kreditom od 120 milijuna, a ostalo pokriva Fond za zaštitu okoliša, odnosno država. Isto tako namjerno prešućuje da će prodajom zemljišta na kojem se nalaze bale i novim radnim mjestima koja će se otvoriti u gospodarskoj zoni novac za kredit praktički biti vraćen s kamatama. Ugovor na koji se uporno vraća i tvrdi da se može konzumirati je na sudu ponovo proglašen ništavnim, a Fond je još 2019. jasno rekao da se taj ugovor neće sufinancirati. Sve on to dobro zna, ali i dalje kao pokvarena ploča ponavlja svoju istinu koja je u stvari samo jedna od laži koje svakodnevno izgovara. Razumijemo nervozu uskočkog optuženika Ivana Čehoka zbog toga što postaje svjestan da svoju maglu Varaždincima više ne može prodavati, a još više razumijemo njegovu nervozu jer će 6., 10., 17., 20., 27. veljače te 10. i 16. ožujka biti strašno zauzet jer će morati prisustvovati sudskim ročištima u Zagrebu gdje mu se sudi zbog makinacija koje je izvodio u našem gradu. No, nikako ne možemo razumjeti da usprkos svemu želi svojem gradu i građanima sve najgore i da je spreman na štetu djece, radnika i umirovljenika skupljati sitne političke poene pod motom „što gore njima bolje meni” ugrožavati egzistenciju svojih sugrađana u ovim teškim vremenima. Našim sugrađanima je dosta destrukcije i žele da se konačno riješe ključni problemi u ovom gradu. Baš iz tih razloga sigurni smo da će naši sugrađani na izvanrednim izborima za Gradsko vijeće pokazati što misle o onima koji su bili protiv proračuna i konačnog rješenja za bale i dati povjerenje listi gradonačelnika Bosilja kako bi zajedno s njegovim zamjenikom Markovićem i ostalim suradnicima konačno riješili taj problem i nastavili razvijati Varaždin kako to Varaždinke i Varaždinci zaslužuju.” vzaktualno.hr
Vatreni Gvardiol ponovno oduševio: Osvojit ćemo Ligu nacija i ponoviti sve!
U ekskluzivnom intervjuu za RTL, Vatreni Joško Gvardiol otkrio je razne zanimljivosti, a između ostalog osvrnuo se i na emotivni zagrljaj s majkom nakon utakmice protiv Belgije, cigaretu s kojom je uhvaćen u jednom zagrebačkom klubu te najavio kako će se Hrvatska u lipnju još jednom veseliti. Gvardiol je RTL-ovoj reporterki Mariji Bjelivuk otkrio kako mu je sada, u odnosu na prije šest mjeseci, puno teže proći ulicom. -Sad mi je tek postalo jasno što su sve naše zvijezde pričale. Jednostavno, ima vremena kada želiš negdje otići sa svojim dragim ljudima do grada, a to je jednostavno nemoguće u posljednja dva tjedna, pogotovo nakon ovog ludila i Svjetskog prvenstva. Ali vjerujem da će se to sada smiriti i da će biti sve lakše – rekao je najskuplji stoper svijeta. Kaže i kako se dojmovi nakon dočeka još uvijek nisu slegli, te kako još uvijek nisu svjesni koliku težinu nosi njihov uspjeh, a pogodak u utakmici protiv Maroka definitivno mu je najdraži u karijeri. -Znam koliko sam htio osvojiti tu medalju iako sam još dosta mlad. Rekao bih da sam ušao u SP malo nadobudno, ali ispalo je da sam s pravom vjerovao u to i da smo zasluženo osvojili broncu – ističe Gvardiol. Kaže i kako mu nije žao što nije proglašen najboljim mladim igračem prvenstva jer sve što je htio uoči utakmice za broncu jest osvojiti tu medalju. Emotivni su bili i njegovi roditelji, a fotografija Joška u zagrljaju s mamom nakon utakmice protiv Belgije obišla je svijet. -Moji su u Katar su došli tjedan dana prije toga i nismo se imali priliku vidjeti. Želio sam biti koncentriran na utakmice. A doslovno sam njihov hotel mogao vidjeti sa svog prozora. Nije ni njima bilo lako, ni mami, ni tati, ni sestrama. Puno toga se događalo u ta dva tjedna i ono što bi oni vjerojatno voljeli je da se taj ‘hype’ malo smiri, ali u redu. Malo sada vide kako je i meni – rekao je Gvardiol za RTL i dodao kako je tražio da mu tu fotografiju netko nacrta kako bi je majci poklonio za Božić. Na pitanje je li mu žao što je izašao video na kojem je snimljen s cigaretom, Vatreni odgovara: „Nemam što žaliti. Možda je neprofesionalno, ali osvojili smo broncu i u tom trenutku smo svi bili veseli, svi smo bili vani. Ali ja znam da kada dođem u klub da sam sljedećih šest mjeseci maksimalno posvećen nogometu i tako će biti.” Iako je deveti najskuplji nogometaš svijeta, a kada bi se ostvario transfer, vjerojatno bi postao i najskuplji stoper na svijetu, brojkama se, kaže, ne zamara. Time se bavi njegov menadžer, dok je on maksimalno fokusiran na posao na terenu. Osvrnuo se i na završnicu Lige nacija prije čega Hrvatsku nogometnu reprezentaciju očekuju kvalifikacije za EURO. -Bit će ovo ludih šest mjeseci, moramo se što bolje pripremiti za završnicu i pokušati ostati zdravi – rekao je Gvardiol i dodao kako će osvojiti Ligu nacija i ponoviti ludi doček na prepunom zagrebačkom Trgu. Cijeli intervju pogledajte ovdje. vzaktualno.hr / danas.hr
KAKVA SENZACIJA: Višestruki svjetski prvak želi Zlatka Dalića!
Izbornik Hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić još je od uspjeha u Rusiji na meti najozbiljnijih svjetskih nogometnih sustava, a u subotu se pojavila još jedna senzacionalna vijest. Naime, kako piše Večernji list, za Dalića je zainteresirana svjetska nogometna velesila Brazil. Iako su svjesni kako Dalića ne mogu privući izdašnim milijunskim ugovorima kakve je već odbijao nakon Svjetskog prvenstva 2018. u Rusiji, žele ga namamiti obećanjem o osvajanju naslova svjetskog prvaka. Zanimanje za Dalića postalo je još veće nakon trećeg mjesta na Svjetskom prvenstvu u Kataru, a novinar Večernjeg lista Željko Janković piše kako su i u Brazilu zadnjih tjedana očito razmišljali o onome o čemu razmišlja gotovo cijeli nogometni svijet – kako je Hrvatska, s tako skromnim logističkim kapacitetima, takav nogometni autoritet na globalnoj razini i to na dva uzastopna svjetska prvenstva. Hrvatska je tako u Kataru izbacila najuspješniju nogometnu naciju i favorita za naslov svjetskog prvaka, a kako sugeriraju izvori Večernjeg lista iz menadžerskih krugova, Brazilci su pokrenuli ozbiljnu akciju u kojoj bi na čelo svoje reprezentacije željeli dovesti upravo našeg Zlatka Dalića. On je u više navrata u javnosti jasno iskazao svoj stav – sve svoje buduće planove veže isključivo za Vatrene zbog kojih je odbijao i milijunske ponude. U nadolazećoj Ligi nacija želi osvojiti još jedan trofej, dok bi mu sljedeći ultimativni cilj bio napad na europski tron. No, čini se da Brazilci neće igrati na milijune, nego bi Daliću mogli ponuditi mogućnost da postane jedan od rijetkih izbornika sa svjetskim naslovom, a jak adut im je i autoritet u nogometnom svijetu kojeg Hrvatska, unatoč rezultatima, još uvijek nema. Bez obzira na Dalićev odgovor na ponudu, ako i kada stigne, sama činjenica da takva nogometna velesila razmišlja o Hrvatu, nevjerojatno je priznanje, posebno kada se u obzir uzme činjenica da su brazilsku nogometnu reprezentaciju u zadnjih stotinu godina vodila samo dvojica stranih izbornika. Izvor Večernjeg kaže i da Brazilci uz Dalića razmišljaju o još dvojici nogometnih velikana – Joseu Mourinhu i Pepu Guardioli. Cijeli tekst pročitajte ovdje. vzaktualno.hr / vecernji.hr
Bizarnost u centru Zagreba se nastavlja – muškarci ponovno kleče i mole za predbračnu čistoću, čednost u odijevanju i sebe kao duhovne autoritete
I ove subote ujutro na središnjem zagrebačkom Trgu počela je molitva muškaraca za predbračnu čistoću, čednost u odijevanju i muškarce kao duhovne autoritete u obitelji, prenosi portal zagreb.info. S ovim bizarnim prizorom Zagrepčani su se već susretali i u studenom i prosincu prošle godine, a Informativna katolička agencija objavila je kako je molitva posvećena istim namjerama kao i prethodne. Muškarci se okupljaju na Trgu bana Josipa Jelačića, vade krunice, kleknu i mole za domovinu, mir, obraćanje hrvatskog naroda i za sebe – da postanu duhovni autoriteti u obitelji koji će hrabro svjedočiti i prenositi katoličku vjeru, piše zagreb.info. Mole i za život u predbračnoj čistoći, čednost u odijevanju i ponašanju, za obnovu katoličkih brakova, prestanak pobačaja i otvorenost bračnih parova životu, autentične i beskompromisne crkvene pastire i nova duhovna zvanja, duše u čistilištu i osobne nakane. -Ovaj miroljubiv i apolitičan događaj u Zagrebu organizira bratstvo ‘Vitezovi Bezgrešnog Srca Marijina’. Ograđujemo se od svih pojedinaca koji će namjerno ometati molitelje ili prolaznike ili isticati ideološki nepoželjna obilježja – objavljeno je na web stranici Muževni budite, a prenosi zagreb.info. Foto: screenshot zagreb.info vzaktualno.hr / zagreb.info
TUŽNA OBLJETNICA Prije 31 godinu u Podrutama je srušen nenaoružani helikopter s petoricom europskih promatrača
Prije točno 31 godinu, 7. siječnja 1992. godine u Podrutama kod Novog Marofa raketama iz borbenog zrakoplova MIG-21 jugoslavenske vojske srušen je nenaoružani helikopter s članovima mirovine misije Europske zajednice. U tragičnom su događaju poginula petorica članova promatračke misije Europske zajednice, Enzo Venturini, Marco Matta, Silvano Natale, Fiorenzo Ramacci i Jean Loup Eychenne. Riječ je o događaju koji je bio prekretnica u borbi za samostalnost i neovisnost Republike Hrvatske, a Grad Novi Marof obilježava ga svake godine kako se ne bi zaboravila žrtva europskih promatrača u uspostavi mira i očuvanju demokracije na ovim prostorima. Tako će 31. obljetnica pogibije članova promatračke misije prigodnim programom biti obilježena u utorak, 10. siječnja kod komemorativne kapele u Podrutama u 10 sati te svetom misom u crkvi Kraljice mira u Podrutama u 11 sati. tklopotan / vzaktualno.hr
NJIHOV JE DAN Ne zaboravite čestitati današnjim slavljenicima

Prema katoličkom kalendaru danas, 7. siječnja, imendan slave Rajko, Rajka, Lucijan i Rajmund. Svima koji slave želimo sretan imendan!

Ime Rajmund je muško ime njemačkog podrijetla i znači „onaj koji se pametno brani”.

Ime Rajko nastalo je od riječi raj, što je sinonim za uživanje. Ženski oblik ovoga imena je ime Rajka. Oprez često sprečava osobe sa imenom Rajko da naprave veći uspjeh. Spori su u djelovanju i reakcijama i često su sumnjičave prirode. Imaju malo povjerenja u druge i u sebe. Dobri su u detaljima, ali im izmiče cjelokupna slika. Međutim, uporni su i lojalni, pa se na njih uvijek možete osloniti.

Lucijan je muško ime latinskog porijekla. Značenje imena je onaj koji svijetli. Osobe sa imenom Lucijan su blage, nježne i miroljubive prirode.

vzaktualno.hr / knjigaimena.com