vzaktualno.hr
ĐURAS: Kao predsjednik Gradskog vijeća sazvao sam tematsku sjednicu zbog problema oko provođenja projekta Aglomeracija Ivanec
Predsjednik Gradskog vijeća Grada Ivanca, HDZ-ov Zdenko Đuras, objavio je na svom Facebook profilu kako je sazvao tematsku sjednicu Gradskog vijeća vezano uz probleme oko provođenja projekta Aglomeracija Ivanec. Objavu prenosimo u cijelosti:
– Kao predsjednik Gradskog vijeća, sazvao sam tematsku sjednicu Gradskog vijeća zbog problema oko izvođenja projekta Aglomeracija Ivanec. Tematska sjednica sazvana je kako bi građani dobili informacije o problematici Aglomeracije Ivanec.
Budući da sam u stalnom kontaktu s velikim brojem građana, i upravo zbog njihovog sve većeg i glasnijeg nezadovoljstva, sazvao sam sjednicu na kojoj ćemo, uime građana, od onih koji su za to odgovorni tražiti objašnjenja, ali i precizne informacije o budućem tijeku projekta.
Uz vijećnike, na sjednicu Vijeća pozvani su predstavnici izvođača i investitora, kao i sve institucije vezane uz projekt Aglomeracija Ivanec.
Podsjećam da smo u protekle dvije godine, kao klub vijećnika HDZ – HSU – Nezavisni vijećnik Nikola Sedlar, upozoravali na probleme oko izvođenja projekta Aglomeracije Ivanec, ali nije bilo dovoljno ozbiljnosti niti razumijevanja za taj veliki problem od strane izvršne vlasti koja ga je olako shvaćala, kao da se to ne događa u gradu Ivancu i kao da se problemi ne događaju građanima Ivanca i gospodarskim subjektima. S vremenom je građanima „voda došla do grla”, stoga je iznimno važno održavanje ove tematske sjednice, kako bi upravo građani preko odgovornih doznali sve činjenice – stoji u FB objavi Đurasa.
Tematska sjednica Gradskog vijeća sazvana je za četvrtak, 7. studenoga, u 18.00 sati.
vzaktualno.hr
vzaktualno.hr
TKD klub Puntar briljira na Dubrovnik Openu 2024: Zlato za Svibena i Vlahovića
Dana 26. i 27. listopada 2024. godine održano je međunarodno itf taekwon-do natjecanje Dubrovnik Open 2024 pod pokroviteljstvom HTS-a.
Na natjecanju je sudjelovalo 545 natjecatelja iz 29 klubova.
Klubovi su bili iz Slovenije, Hrvatske, BIH, Srbije, Makedonije, Albanije, Bugarske i Irana.
Navedeno natjecanje TKD klub Puntar iz Gornje Stubice popratio je sa 5 natjecatelja koji su osvojili slijedeće rezultate:
Antonio Sviben osvojio je 1. mjesto u izvoženju obaveznih sastava u kat. seniora 1.dan,
Marko Vlahović osvojio je 1. mjesto u kategoriji sparing seniora – 63 kg također je osvojio i 2. mjesto u izvođenju obaveznih sastava u kat. seniora 1.dan,
Antun Vlahović osvojio je 3. mjesto u sparingu u kategoriji juniori – 62 kg,
Anja Mališ osvojila je 4. mjesto u sparingu u kat. mlađe kadetkinje – 36 kg,
Ines Mališ osvojila je 5. mjesto u kat. kadetkinja – 59 kg.
Juniori Ivan Kondres i Leon Jelovečki nisu nastupili zbog ozljeda, a juniorka Lara Korade zbog bolesti.
TKD Punta zahvaljuje se domaćinu na dobrom gostoprimstvu i pohvaljuje izvrsnu organizaciju, isto tako zahvaljuje se i Općini Gornja Stubica koja im je omogućila da poprate ovo impresivno i jako međunarodno natjecanje.
vzaktualno.hr/gornjastubica.hr
vzaktualno.hr/gornjastubica.hr
Javni poziv Krapinsko-zagorske županije traje još kratko, nominirajte volontera ili volonterku godine! „Oni su važan dio ove zajednice”
Povodom objave Javnog poziva za prijavu kandidata i kandidatkinja za dodjelu županijskih priznanja “volonter/ka godine” i “volonterska akcija godine” za 2023. i 2024. godinu, u Zaboku je srijedu održana konferencija za medije na kojoj je predstavljen poziv te ujedno upućena molba za prijavom kandidata.
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade, Martina Gregurović Šanjug objasnila je kako je ovo sedmi puta zaredom kako je Krapinsko-zagorska županija raspisala spomenuti javni poziv kojim se želi istaknuti doprinos koji volonterke i volonteri daju zajednici. Kandidature mogu podnijeti fizičke osobe ili udruga, kao i osobe koje organiziraju volontiranje, a bitno je da dolaze s područja Krapinsko-zagorske županije.
Zamjenica krapinsko-zagorskog župana Jasna Petek istaknula je kako Krapinsko-zagorska županija već dugi niz godina njeguje ideju i filozofiju volunterizma.
– Mislimo da volontiranje sigurno predstavlja jedan stil života koji čovjek odabire prije svega kako bi svoje znanje, vještine, svoje slobodno vrijeme prenio onome kome treba – rekla je Petek dodavši kako na taj način čine zajednicu boljom , ljepšom i kvalitetnijom za život.
Naglasila je kako javni poziv traje još kratko te kako na području županije postoji veliki broj volontera i volonterki.
– Molim vas, potrudite se i prijavite vrijedne ljude iz svoje zajednice, vrijedne akcije koje su se odvijale u zajednici. Posebno mi je drago što se u te naše javne pozive odazivaju volonterski klubovi naših osnovnih i srednjih škola i to nas čini ponosnima zato što u Krapinsko-zagorskoj županiji zaista odgajamo mlade ljude u duhu humanitarizma, solidarnosti, u duhu tolerancije, prihvaćanja različitosti, ali i u duhu aktiviranja u svojoj lokalnoj i društvenoj zajednici kako bi život zaista bio ljepši i kvalitetniji i bolji – rekla je Petek te istaknula kako je posebno veseli što djeca i mladi razmišljaju, ne samo lokalno i regionalno, već i globalno.
Još je jednom pozvala sve da nominiraju volontere i na taj način im zahvale, istaknuvši kako je to ujedno i motivacija svima drugima da se uključe u volontiranje.
Voditeljica volonterskog programa VolontirAJMO Nikolina Bertol istaknula je kako joj je čast biti dio ove priče od samog početka, zajedno s Krapinsko-zagorskom županijom.
– Volontiranje je važan resurs razvoja zajednice, volontiranje povezuje strukture, ono potiče solidarnost, pozitivne društvene promjene, stvara zajedništvo. Centar od početka, od 2014. godine, ulaže velike napore u razvoj volonterstva na području cijele Krapinsko-zagorske županije, radimo na jačanju kapaciteta volontera, volonterki i samih organizatora volontiranja, radimo na jačanju suradnje s ključnim dionicima u zajednici, radimo zajedno na kreiranju javnih politika usmjerenih volonterstvu, provodimo niz akcija zajedno s našim partnerima i suradnicima, osobito s osnovnim i srednjim školama s područja Krapinsko-zagorske županije – rekla je Bertol te pozvala sve građane, korisnike, volontere i organizatore volontiranja da istaknu svoje akcije i pojedince jer oni su važan dio ove zajednice.
– Oni sve nas povezuju. Stoga motivirajte druge da budu dio ove krasne priče koja potiče volontiranje – poručila je Bertol.
Voditeljica Volonterskog kluba Gimnazije A.G Matoš, Zabok, Dinka Tomašković-Presečki osvrnula se na Volonterski klub koji je izuzetno aktivan od osnivanja 2007. godine te je njihov program volonterstva u srednjim školama prepoznat kao jedan od pet najinovativnijih programa u državi.
– Od tada zaista neumorno radimo, kao i svi volonterski klubovi u školama. Naša je misija razvijati volonterski duh graditi suradnju toleranciju i pomagati drugima – rekla je Tomašković-Presečki dodavši kako su kroz godine surađivali sa mnogima te pozvala sve da se uključe u neku volontersku akciju.
– Dobro je činiti dobro, pomagati drugima. To je korisno, lijepo, čovjek se osjeća vrlo zadovoljno, ali osim što pomaže drugimam izgrađuje i sebe. Volontiranje nam otvara mnoga vrata, ona nam pomaže da se educiramo, da steknemo neka nova iskustava, upoznamo ljude i da putujemo – poručila je Tomašković-Presečki.
Poziv je otvoren do 4. studenog, a svi potrebni podaci mogu se pronaći OVDJE.
vzaktualno.hr
Voditeljica volonterskog programa VolontirAJMO Nikolina Bertol istaknula je kako joj je čast biti dio ove priče od samog početka, zajedno s Krapinsko-zagorskom županijom.
– Volontiranje je važan resurs razvoja zajednice, volontiranje povezuje strukture, ono potiče solidarnost, pozitivne društvene promjene, stvara zajedništvo. Centar od početka, od 2014. godine, ulaže velike napore u razvoj volonterstva na području cijele Krapinsko-zagorske županije, radimo na jačanju kapaciteta volontera, volonterki i samih organizatora volontiranja, radimo na jačanju suradnje s ključnim dionicima u zajednici, radimo zajedno na kreiranju javnih politika usmjerenih volonterstvu, provodimo niz akcija zajedno s našim partnerima i suradnicima, osobito s osnovnim i srednjim školama s područja Krapinsko-zagorske županije – rekla je Bertol te pozvala sve građane, korisnike, volontere i organizatore volontiranja da istaknu svoje akcije i pojedince jer oni su važan dio ove zajednice.
– Oni sve nas povezuju. Stoga motivirajte druge da budu dio ove krasne priče koja potiče volontiranje – poručila je Bertol.
Voditeljica Volonterskog kluba Gimnazije A.G Matoš, Zabok, Dinka Tomašković-Presečki osvrnula se na Volonterski klub koji je izuzetno aktivan od osnivanja 2007. godine te je njihov program volonterstva u srednjim školama prepoznat kao jedan od pet najinovativnijih programa u državi.
– Od tada zaista neumorno radimo, kao i svi volonterski klubovi u školama. Naša je misija razvijati volonterski duh graditi suradnju toleranciju i pomagati drugima – rekla je Tomašković-Presečki dodavši kako su kroz godine surađivali sa mnogima te pozvala sve da se uključe u neku volontersku akciju.
– Dobro je činiti dobro, pomagati drugima. To je korisno, lijepo, čovjek se osjeća vrlo zadovoljno, ali osim što pomaže drugimam izgrađuje i sebe. Volontiranje nam otvara mnoga vrata, ona nam pomaže da se educiramo, da steknemo neka nova iskustava, upoznamo ljude i da putujemo – poručila je Tomašković-Presečki.
Poziv je otvoren do 4. studenog, a svi potrebni podaci mogu se pronaći OVDJE.
vzaktualno.hr
Grad Novi Marof: Primopredaja još triju novih vozila za vatrogasne intervencije
Grad Novi Marof nastavlja s intenzivnim opremanjem svoje Vatrogasne zajednice i dobrovoljnih vatrogasnih društava, čime osigurava potrebne resurse za učinkovito djelovanje u raznim situacijama. U utorak je tako obavljena primopredaja novih kombi vozila za tri dobrovoljna vatrogasna društva.
Primopredaji su nazočili gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač, predsjednik Vatrogasne zajednice grada Novog Marofa Nedeljko Vukalović, članovi DVD-ova te svećenici koji su blagoslovili vatrogasna vozila.
Predsjednik DVD-a Novi Marof, Nedeljko Vukalović pohvalio je napore Vatrogasne zajednice naglasivši kako je ona među šest najvećih vatrogasnih zajednica u županiji, uz Varaždin, Ludbreg, Ivanec, Varaždinske Toplice i Lepoglavu.
– Obnavljanjem opreme, vozila, zaštitnih odjela i ostale opreme vatrogascima omogućujemo da mogu kvalitetnije intervenirati, da su zaštićeni na vatrogasnim intervencijama te da u svim ugrozama, katastrofama i vatrogasnim intervencijama, koje se nažalost na području grada Novog Marofa događaju, mogu intervenirati – rekao je Vukalović.
Istaknuo je kako je nabavka novih vozila rezultat kontinuiranog truda njega i njegovih suradnika u Vatrogasnoj zajednici, a svakim novim ulaganjima povećava se sigurnost sugrađana.
Gradonačelnik Jenkač također je naglasio važnost ulaganja u opremu za vatrogasne postrojbe.
– Ako pogledamo unazad pet godina, nabavili smo devet vozila, uključujući značajan broj kombi vozila i dodatno opremili pick-up vozilo za tehničke intervencije s akumulatorskim škarama. Također, tu je i šumsko vozilo Unimog U500, a dvije godine prije nabavljena je nova autocisterna i dva navalna vozila – izjavio je Jenkač.
Nabavka modernih vozila i dodatne opreme za tehničke intervencije, kao i raznovrsnih zaštitnih sredstava, od izuzetne je važnosti u vrijeme sve češćih i složenijih izazova s kojima se vatrogasci danas susreću.
– Gledamo li današnje potrebe i različite ugroze koje prijete našim građanima, vrlo je važno da imamo vatrogasna društva i vatrogasnu zajednicu koje mogu upravo s ovom opremom odgovoriti na sve moguće ugroze, i sadašnje, i potencijalne u budućnosti, a Grad Novi Marof će i dalje na isti način pratiti rad vatrogasnih društava i Vatrogasne zajednice i nastojati ih opremati što kvalitetnije – dodao je gradonačelnik Jenkač.
vzaktualno.hr
Nabavka modernih vozila i dodatne opreme za tehničke intervencije, kao i raznovrsnih zaštitnih sredstava, od izuzetne je važnosti u vrijeme sve češćih i složenijih izazova s kojima se vatrogasci danas susreću.
– Gledamo li današnje potrebe i različite ugroze koje prijete našim građanima, vrlo je važno da imamo vatrogasna društva i vatrogasnu zajednicu koje mogu upravo s ovom opremom odgovoriti na sve moguće ugroze, i sadašnje, i potencijalne u budućnosti, a Grad Novi Marof će i dalje na isti način pratiti rad vatrogasnih društava i Vatrogasne zajednice i nastojati ih opremati što kvalitetnije – dodao je gradonačelnik Jenkač.
vzaktualno.hr
Uređuje se okoliš kod Županijske bolnice Čakovec, Posavec: Građani, pacijenti i posjetitelji dobit će jedan prekrasan park u srcu Čakovca
U parku kod Županijske bolnice Čakovec, na adresi Ivana Gorana Kovačića 1E u Čakovcu, u srijedu je predstavljen projekt krajobraznog uređenja tog područja. Naime, park kod čakovečke bolnice jedan je od 30-ak parkova i parkovnih površina na području Međimurske županije koje će biti revitalizirane.
U te je svrhe oko parka već postavljena gradilišna ograda te su započeli pripremni radovi i uklanjanje postojeće urbane opreme te rušenje drveća, a sljedeći tjedan počinju građevinsko-zemljani radovi, prilikom kojih će se vaditi postojeći asfalt u parku i započeti iskop zemlje za uređenje novih pješačkih staza.
Nakon toga će se krenuti s izradom pergole, postavljanjem nove opreme, asfaltiranjem pješačke staze kroz park i hortikulturnim radovima, pri čemu će biti posađeno oko 100 stabala i preko 30 grmova različitih vrsta koji će se uklopiti u idealnu vegetaciju stvarajući kvalitetnije i ekološki održivije zelene površine. Sadnja počinje na proljeće, a rok za završetak radova je do 26. travnja 2025. Investicija je vrijedna 390.332,26 eura, iz europskih fondova se sufinancira 80 posto projekta, a 20 posto iz proračuna Međimurske županije.
Kako je rekao župan Matija Posavec, dobar dio parkovne arhitekture koja će biti revitalizirana u Međimurju nalazi se na području grada Čakovca, a neke lokacije su revitalizacija parka kod Doma umirovljenika, Centra znanja, na prostorima bivše vojarne, iza Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, Gimnazije i Graditeljske škole te u krugu zdravstvenih ustanova.
– Te zdravstvene ustanove posjećuju stotine tisuća naših korisnika, ovdje leže pacijenti, i ovo je sam centar grada Čakovca i naravno da želimo s posebnom pažnjom omogućiti da ovim projektom dobijemo jedan prekrasan park u srcu Čakovca – kazao je Posavec.
Dodao je da, s obzirom na to da ovdje prolazi puno ljudi koji će svaki dan biti svjedoci onoga što će se događati, na početku radova valja jasno, transparentno i otvoreno komunicirati o tome što će se točno ovdje događati i kako će park u konačnici izgledati. Istaknuo je da je apsolutno sve napravljeno u skladu s pravilima struke te da su naručene sve potrebne analize od struke koja je procijenila koje drvo i koji grm se moraju vaditi iz određenih stručnih razloga, a koje će se saditi.
– A sadit će se preko 100 novih stabala, preko 30 grmova, pergola i stazica, dakle bit će to stvarno prekrasan park, pa da izbjegnemo odmah na početku bilo kakvu sumnju. U konačnici, bit će više zelenila nego što je sada. Građani grada Čakovca i Međimurske županije, pacijenti i posjetitelji zdravstvenih ustanova dobit će jedan lijepi park koji će biti mjesto za korištenje slobodnog vremena, šetnju ili boravak u prirodi pod zelenim krošnjama – poručio je Posavec.
Kako je još naglasio, uvijek kada se revitalizira neki park, onda mora se nešto ili srušiti kako bi se nešto novo posadilo.
– Ništa se ne ruši jer se želi srušiti. Ako se ruši, ruši se zato jer se mora rušiti. To je ta velika razlika. Mislim da itekako vodimo računa o parkovnim arhitekturama i o zelenim površinama, tim više jer ovaj projekt moramo promatrati u kontekstu razvoja i ovog prostora – rekao je.
Od izvođača radova doznalo se da je analizom, procjenom i statikom svih drveća evidentirano 308 drveća različitih vrsta četinjača i listača te da se planira rušenje oko 52 stabla, a riječ je o nenjegovanim i starim stablima koja ometaju trasu kod izvođenja staza. Što se tiče sadnje, sadit će se lipe i javori, odnosno vrste koje nisu toliko alergene i koje su otporne na sve klimatske utjecaje.
Župan Matija Posavec tom se prilikom još osvrnuo na parkiralište ispred bolnice koje je problematično i na kojem ne postoji red kakav bi trebao biti.
– Paralelno razmišljamo o uređenju novih parkirališnih prostora jer su sve zdravstvene ustanove ovdje. Dakle, ako uzmemo bolnicu, dom zdravlja, Zavod za javno zdravstvo, to je 1200 zaposlenih ljudi i koliko tisuća pacijenata koji svakodnevno gravitiraju ili posjećuju pacijente i slično – poručio je Posavec i dodao da se radi na tome da se cijeli prostor lijepo uredi, štiteći prirodu, ali uz funkcionalnije rješenje nego što je bilo dosad.
– S obzirom na ogradu, auti su se parkirali i na zelenu površinu, sad ćemo ih jednim dijelom premjestiti. Razmišljamo o parkingu kod Mercatora i razmišljamo da se prošiti i dio u Svetojelenskoj, uzeli smo jedan dio s one strane gdje je spalionica u bolnici i naći će se rješenje. U konačnici, parkirališta će biti više jer je to potreba grada – zaključio je međimurski župan.
mlpetrinjak/vzaktualno.hr
– Te zdravstvene ustanove posjećuju stotine tisuća naših korisnika, ovdje leže pacijenti, i ovo je sam centar grada Čakovca i naravno da želimo s posebnom pažnjom omogućiti da ovim projektom dobijemo jedan prekrasan park u srcu Čakovca – kazao je Posavec.
Dodao je da, s obzirom na to da ovdje prolazi puno ljudi koji će svaki dan biti svjedoci onoga što će se događati, na početku radova valja jasno, transparentno i otvoreno komunicirati o tome što će se točno ovdje događati i kako će park u konačnici izgledati. Istaknuo je da je apsolutno sve napravljeno u skladu s pravilima struke te da su naručene sve potrebne analize od struke koja je procijenila koje drvo i koji grm se moraju vaditi iz određenih stručnih razloga, a koje će se saditi.
– A sadit će se preko 100 novih stabala, preko 30 grmova, pergola i stazica, dakle bit će to stvarno prekrasan park, pa da izbjegnemo odmah na početku bilo kakvu sumnju. U konačnici, bit će više zelenila nego što je sada. Građani grada Čakovca i Međimurske županije, pacijenti i posjetitelji zdravstvenih ustanova dobit će jedan lijepi park koji će biti mjesto za korištenje slobodnog vremena, šetnju ili boravak u prirodi pod zelenim krošnjama – poručio je Posavec.
Kako je još naglasio, uvijek kada se revitalizira neki park, onda mora se nešto ili srušiti kako bi se nešto novo posadilo.
– Ništa se ne ruši jer se želi srušiti. Ako se ruši, ruši se zato jer se mora rušiti. To je ta velika razlika. Mislim da itekako vodimo računa o parkovnim arhitekturama i o zelenim površinama, tim više jer ovaj projekt moramo promatrati u kontekstu razvoja i ovog prostora – rekao je.
Od izvođača radova doznalo se da je analizom, procjenom i statikom svih drveća evidentirano 308 drveća različitih vrsta četinjača i listača te da se planira rušenje oko 52 stabla, a riječ je o nenjegovanim i starim stablima koja ometaju trasu kod izvođenja staza. Što se tiče sadnje, sadit će se lipe i javori, odnosno vrste koje nisu toliko alergene i koje su otporne na sve klimatske utjecaje.
Župan Matija Posavec tom se prilikom još osvrnuo na parkiralište ispred bolnice koje je problematično i na kojem ne postoji red kakav bi trebao biti.
– Paralelno razmišljamo o uređenju novih parkirališnih prostora jer su sve zdravstvene ustanove ovdje. Dakle, ako uzmemo bolnicu, dom zdravlja, Zavod za javno zdravstvo, to je 1200 zaposlenih ljudi i koliko tisuća pacijenata koji svakodnevno gravitiraju ili posjećuju pacijente i slično – poručio je Posavec i dodao da se radi na tome da se cijeli prostor lijepo uredi, štiteći prirodu, ali uz funkcionalnije rješenje nego što je bilo dosad.
– S obzirom na ogradu, auti su se parkirali i na zelenu površinu, sad ćemo ih jednim dijelom premjestiti. Razmišljamo o parkingu kod Mercatora i razmišljamo da se prošiti i dio u Svetojelenskoj, uzeli smo jedan dio s one strane gdje je spalionica u bolnici i naći će se rješenje. U konačnici, parkirališta će biti više jer je to potreba grada – zaključio je međimurski župan.
mlpetrinjak/vzaktualno.hr
Policija ga zaustavila na izlasku s A4 – uhićen je zbog tri prekršaja
U utorak, 29. listopada oko 19.45 sati na autocesti A-4, kod izlaza Varaždinske Toplice, policijski su službenici zaustavili osobno vozilo kojim je pod utjecajem alkohola od 2.02 promila, upravljao 63-godišnjak.
Osim što je bio pijan, vozač nije bio vezan sigurnosnim pojasom te nije kod sebe imao vozačku dozvolu.
Zbog sumnje da će nastaviti s činjenjem prekršaja, uhićen je i priveden u Policijsku postaju Novi Marof, gdje je smješten u posebnu prostoriju za zadržavanje do prestanka djelovanja alkohola.
vzaktualno.hr
Zasrupnica Glavak u Podgorici na sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Crna Gora
Zastupnica Sunčana Glavak boravit će u Podgorici kao članica izaslanstva Europskog parlamenta na sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Crna Gora.
Sutra, 31. listopada, započet će 22. sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Crna Gora.
Teme sastanka bit će stanje pristupnih pregovora i odnosa između EU-a i Crne Gore te reforma vladavine prava, uključujući pravosuđe i borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije. U petak, 1. studenoga, raspravljat će se o gospodarskim reformama, održivom razvoju i zelenoj ekonomiji.
Podsjetimo, zastupnica Sunčana Glavak bila je članica promatračke misije Europskog parlamenta za predsjedničke izbore u Crnoj Gori koji su se održali u ožujku 2023., a u svom parlamentarnom radu kontinuirano prati i zalaže se za napredak Crne Gore na europskom putu.
vzaktualno.hr
Kod Spomen križa u Dravskoj park šumi odana počast žrtvama likvidacija Drugog svjetskog rata i poraća
Uoči blagdana Svih svetih kod Spomen križa u Dravskoj park šumi u Varaždinu odana je počast žrtvama likvidacija Drugog svjetskog rata i poraća. Kao i prijašnjih godina odavanje počasti organizirali su članovi Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin, a u ime Varaždinske županije počast svim žrtvama odala je Ljubica Božić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje, zatim Dražen Jagić, potpredsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina kao i mnogobrojni građani te predstavnici raznih udruga.
– Koristim priliku da se zahvalim Društvu za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin što kontinuirano vodi brigu o grobištima te spomen obilježjima ratnim i poratnim žrtvama. Svaka žrtva zavrjeđuje poštovanje i pijetet- rekla je pročelnica Božić istaknuvši kako su mnogobrojne obitelji tokom Drugog svjetskog rata i nakon njega ostale bez svojih najmilijih koji su ubijeni bez mogućnosti na pravedno suđenje.
Predsjednik Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin Franjo Talan pozdravio je sve prisutne te je naglasio kako će članovi Društva položiti vijence i zapaliti svijeće i na ostalim mjestima stradanja, kao i na grobovima preminulih članova Društva.
Prigodne riječi uputio je varaždinski biskup u miru mons. Josip Mrzljak, a molitvu kod Spomen križa predvodio je vlč. Ivica Cujzek, župnik Župe svetog Fabijana i Sebastijana. Počast žrtvama su prigodnim pjesama odali i članovi Pjevačkog društva „Arka“.
Spomen križ podignut je u spomen na žrtve Varaždina, varaždinskih zatvora i logora, kao i za one žrtve čija su tijela potkraj svibnja, lipnja i srpnja 1945. godine bila bačena u rijeku Dravu.
Aktivnosti za podizanje spomen križa pokrenute su potkraj 1998. godine, a dok se čekala građevinska dozvola, članovi Društva su 31. listopada 2001. godine postavili mali drveni križ. Dozvola za podizanje sadašnjeg križa dobivena je 2003. godine, a križ je postavljen 2004 godine nakon čega ga je u lipnju te iste godine blagoslovio prvi varaždinski biskup mons. Marko Culej.
vzaktualno.hr
Prigodne riječi uputio je varaždinski biskup u miru mons. Josip Mrzljak, a molitvu kod Spomen križa predvodio je vlč. Ivica Cujzek, župnik Župe svetog Fabijana i Sebastijana. Počast žrtvama su prigodnim pjesama odali i članovi Pjevačkog društva „Arka“.
Spomen križ podignut je u spomen na žrtve Varaždina, varaždinskih zatvora i logora, kao i za one žrtve čija su tijela potkraj svibnja, lipnja i srpnja 1945. godine bila bačena u rijeku Dravu.
Aktivnosti za podizanje spomen križa pokrenute su potkraj 1998. godine, a dok se čekala građevinska dozvola, članovi Društva su 31. listopada 2001. godine postavili mali drveni križ. Dozvola za podizanje sadašnjeg križa dobivena je 2003. godine, a križ je postavljen 2004 godine nakon čega ga je u lipnju te iste godine blagoslovio prvi varaždinski biskup mons. Marko Culej.
vzaktualno.hr
Bednjanski branitelji posjetili dubrovačko područje i odali počast poginulim braniteljima
U sklopu svojih aktivnosti povodom obilježavanja godišnjica i posjeta spomenicima Domovinskog rata, članovi Udruge branitelji Hrvatske Općina Bednja proteklog su vikenda, 26. i 27. studenog, posjetili dubrovačko područje.
Na južnom bojištu Domovinskog rata sudjelovali su i branitelji s područja općine Bednja, a posjet je organiziran u mjesecu u kojem se obilježava početak napada na Dubrovnik i završetak operacija oslobađanja juga Hrvatske.
Kako je istaknuo predsjednik Udruge branitelji Hrvatske Općina Bednja, Stjepan Galinec, obilaskom južnog bojišta u Osojniku posjećen je spomenik hrvatskim braniteljima poginulima na širem području Osojnika gdje je ujedno odana počast braniteljima polaganjem vijenca i paljenjem svijeća.
U posjetu Dubrovniku obišli su Spomen sobu poginulim hrvatskim braniteljima u palači Sponza na Stradunu gdje su odslušali predavanje o ratu na dubrovačkom području, te su ujedno obišli i Muzej Domovinskog rata Dubrovnik. Uz posjet Muzeju koji se nalazi na Srđu, kod križa je polaganjem vijenca i paljenjem svijeća odana počast poginulim braniteljima, a isto su napravili i sljedećeg dana kod spomen-obilježja u Šibeniku.
Načelnik Općine Bednja, Damir Poljak, ujedno i sam član Udruge, istaknuo je ponos na bednjanske branitelje.
– Bednjanski branitelji su, kao i ostatak branitelja s područja naše županije, dali veliki doprinos pobjedi Hrvatske u Domovinskom ratu i zbog toga im veliko hvala. Čak 375 branitelja s područja općine Bednja branilo je Hrvatsku, od Vukovara do Dubrovnika. Upravo ova naša Udruga i njezini članovi dali su nemjerljiv doprinos kako bismo danas imali neovisnu i slobodnu državu. Oni, između ostalog, pridonose promicanju vrijednosti i istine o Domovinskom ratu – rekao je načelnik Poljak te istaknuo kako će Općina uvijek podržavati Udrugu, kao i njezine aktivnosti.
Dodajmo kako je obilazak južnog bojišta organiziran u okviru projekta financiranog iz Ministarstva hrvatskih branitelja, Varaždinske županije i Općine Bednja.
vzaktualni.hr
Načelnik Općine Bednja, Damir Poljak, ujedno i sam član Udruge, istaknuo je ponos na bednjanske branitelje.
– Bednjanski branitelji su, kao i ostatak branitelja s područja naše županije, dali veliki doprinos pobjedi Hrvatske u Domovinskom ratu i zbog toga im veliko hvala. Čak 375 branitelja s područja općine Bednja branilo je Hrvatsku, od Vukovara do Dubrovnika. Upravo ova naša Udruga i njezini članovi dali su nemjerljiv doprinos kako bismo danas imali neovisnu i slobodnu državu. Oni, između ostalog, pridonose promicanju vrijednosti i istine o Domovinskom ratu – rekao je načelnik Poljak te istaknuo kako će Općina uvijek podržavati Udrugu, kao i njezine aktivnosti.
Dodajmo kako je obilazak južnog bojišta organiziran u okviru projekta financiranog iz Ministarstva hrvatskih branitelja, Varaždinske županije i Općine Bednja.
vzaktualni.hr
Na cijelom području grada Ivanca u tijeku je modernizacija javne rasvjete, investicija od 2,5 milijuna eura
Proteklih tjedana intenzivno se izvode radovi na modernizaciji javne rasvjete grada Ivanca, koji su počeli početkom listopada, i to na cijelom gradskom administrativnom području, dakle u svih 29 naselja.
Radovi obuhvaćaju skidanje starih, dotrajalih svjetiljki u javnoj rasvjeti te montažu novih štednih LED rasvjetnih tijela na sve električne stupove u naseljenim dijelovima. Time će se ostvariti kvalitetnija rasvijetljenost, usklađenost sa suvremenim svjetlotehničkim propisima, ali i značajne uštede električne energije.
Postavit će se ukupno 4.300 novih LED svjetiljki (sada je u javnoj rasvjeti 2.800 svjetiljki). Nositelj ove investicije je Grad Ivanec. Vrijedna je 2,5 milijuna eura, a sredstva za njenu realizaciju osigurana su iz kreditnog zaduženja.
S obzirom na to da će se u gotovo svim ulicama javljati više različitih tipova rasvjete zbog različite visine stupova i udaljenosti od osi ceste, izvođač se iz tehničkih razloga odlučio za princip rada kojim se svjetiljke postavljaju po tipovima. To znači da se, u većini slučajeva, neće u jednom mahu vršiti zamjena svih svjetiljki u pojedinom uličnom potezu, već će se radovi izvoditi u više navrata.
Radove izvode poduzeća Kolektor iz Zagreba i Random iz Solina. Cijeli projekt bi, sukladno ugovoru, trebao biti završen do ožujka iduće godine. Do tada će sve stare svjetiljke biti zamijenjene novima, a u pogon će biti pušten i novi sustav upravljanja i nadzora, čime Grad Ivanec dobiva mogućnost direktnog upravljanja javnom rasvjetom te bolju kontrolu i nadzor nad radom javne rasvjete.
Uz velik broj svjetiljaka i priključnih mjesta, očekivani su i manji kvarovi, koji se sustavno uklanjaju. Stoga iz Grada Ivanca apeliraju na građane i predsjednike mjesnih odbora da gradskim službama prijavljuju primijećene anomalije u radu novougrađenih svjetiljki, kako bi se izvođaču olakšala detekcija i ubrzao otklon kvarova.
Napominju da su svjetiljke u probnom radu, a da se kontrolna ispitivanja rasvjetnih tijela obavljaju po završetku pojedinih uličnih poteza, odnosno, strujnih krugova, kako bi se smanjio broj isključenja iz mreže.
vzaktualno.hr
Radove izvode poduzeća Kolektor iz Zagreba i Random iz Solina. Cijeli projekt bi, sukladno ugovoru, trebao biti završen do ožujka iduće godine. Do tada će sve stare svjetiljke biti zamijenjene novima, a u pogon će biti pušten i novi sustav upravljanja i nadzora, čime Grad Ivanec dobiva mogućnost direktnog upravljanja javnom rasvjetom te bolju kontrolu i nadzor nad radom javne rasvjete.
Uz velik broj svjetiljaka i priključnih mjesta, očekivani su i manji kvarovi, koji se sustavno uklanjaju. Stoga iz Grada Ivanca apeliraju na građane i predsjednike mjesnih odbora da gradskim službama prijavljuju primijećene anomalije u radu novougrađenih svjetiljki, kako bi se izvođaču olakšala detekcija i ubrzao otklon kvarova.
Napominju da su svjetiljke u probnom radu, a da se kontrolna ispitivanja rasvjetnih tijela obavljaju po završetku pojedinih uličnih poteza, odnosno, strujnih krugova, kako bi se smanjio broj isključenja iz mreže.
vzaktualno.hr