vzaktualno.hr
Ogranak Matice hrvatske u Varaždinu slavi 90. obljetnicu osnutka i 60. obljetnicu obnove
U sklopu Srijede u Muzeju 17. lipnja u palači Herzer GMV-a održat će se predavanje o povijesti i djelovanju Ogranka Matice hrvatske u Varaždinu, priređeno uz 90. obljetnicu njegova osnutka i 60. obljetnicu obnove.
Matica hrvatska utemeljena je 1842. sa svrhom promicanja nacionalnoga i kulturnoga identiteta u područjima umjetničkoga, znanstvenoga i duhovnog stvaralaštva, gospodarstva i javnog života te skrbi za društveni razvitak. Utemeljitelj i prvi predsjednik bio je grof Janko Drašković.
Pododbor Matice hrvatske u Varaždinu, kasnije Ogranak, utemeljen je 7. prosinca 1936., a za predsjednika je bio izabran Franjo Stilinović, apelacijski sudac u miru. Prekinuti rad Matice i Ogranka u Varaždinu nakon Drugoga svjetskog rata obnovio je 1966. Božidar Vančik, pravnik, jezikoslovac, esperantist, pjesnik i kulturni djelatnik enciklopedijskog znanja. Bio je predsjednik Upravnog odbora Matice hrvatske u Varaždinu, a tom tijelu bili su i Đurđica Jelaković (tajnica), Milan Leljak (blagajnik) te Emina Biščević Gomaz, profesori na varaždinskoj gimnaziji. U studenome 1970. na Godišnjoj skupštini MH Varaždin za predsjednika je bio izabran Nikola Dugandžić, profesor na varaždinskoj gimnaziji. Varaždinski ogranak Matice hrvatske ponovno se konstituira u samostalnoj Hrvatskoj 90-ih godina prošlog stoljeća, pod vodstvom Drage Bišćana, Ernesta Fišera i Damira Hrelje, otkad neprekinuto djeluje do danas.
U programu sudjeluju: sadašnji predsjednik Hrvoj Vančik, predstavnici središnjice Matice hrvatske, dugogodišnji pročelnik za ogranke Matice hrvatske Stjepan Sučić i umirovljeni upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU u Varaždinu Eduard Vargović. Popratnu dokumentarnu izložbu priredila je Spomenka Težak, muzejska savjetnica u GMV-u.
Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.
vzaktualno.hr
vzaktualno.hr
Glazbena poslastica: Mladi solisti Glazbene škole nastupit će uz Varaždinski komorni orkestar
Pred nama je još jedan svečani koncert učenika Glazbene škole u Varaždinu, uz pratnju Varaždinskog komornog orkestra.
Koncert će se održati u četvrtak, 18. lipnja 2026. godine, s početkom u 19:00 sati, u Velikoj koncertnoj dvorani Glazbene škole, a publika će imati priliku uživati u jedinstvenom glazbenom programu u kojem će se predstaviti učenici gotovo svih odjela škole.
Mladi glazbenici izvest će djela različitih stilskih razdoblja i glazbenih izričaja, potvrđujući visoku razinu umjetničkog obrazovanja, talent, predanost i kontinuirani rad koji se njeguje u jednoj od najuspješnijih hrvatskih umjetničkih škola.
Posebnu vrijednost koncertu daje suradnja s Varaždinskim komornim orkestrom, jednim od najuglednijih hrvatskih komornih ansambala. Nastup uz orkestar predstavlja iznimno važno iskustvo za svakog mladog glazbenika jer pruža priliku za stjecanje vrijednih izvođačkih kompetencija, razvoj umjetničke zrelosti te upoznavanje s profesionalnim standardima koncertnog muziciranja.
– Nastupiti uz orkestar poseban je užitak i zasigurno događaj koji se pamti za cijeli život. Iznimno mi je zadovoljstvo što i ove godine možemo učenicima omogućiti ovako značajnu priliku za scensko i umjetničko sazrijevanje. Ujedno, ovim koncertom zatvaramo jednu izrazito uspješnu školsku godinu tijekom koje su naši učenici i nastavnici ostvarili brojne uspjehe te još jednom potvrdili visoku razinu izvrsnosti koju Glazbena škola u Varaždinu kontinuirano njeguje – istaknuo je ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu, Davor Matačić.
Koncert ujedno predstavlja krunu rada brojnih učenika i njihovih mentora tijekom školske godine te još jednom potvrđuje važnost suradnje obrazovnih i kulturnih institucija u razvoju mladih umjetnika. Pozivamo sve ljubitelje glazbe, učenike, roditelje, prijatelje škole i građane Varaždina da podrže mlade izvođače i pridruže nam se na ovom posebnom glazbenom događaju.
Ulaz na koncert je slobodan.
vzaktualno.hr
Posljedice kiše: Voda prodrla u tri objekta topličke bolnice
Jako nevrijeme praćeno obilnom kišom te mjestimice i tučom pogodilo je jučer poslijepodne područje Varaždinske županije. Od 16.40 do 19 sati vatrogasci su zabilježili 61 intervenciju, od čega 43 ispumpavanja vode iz podruma i gospodarskih objekata, deset uklanjanja srušenih stabala, pet intervencija obrane od poplava, a aktiviralo se i jedno klizište.
Na potezu od Bednje do Varaždinskih Toplica zbog jake kiše, a mjestimice i tuče, došlo je do plavljenja velikog broja cesta, dvorišta te podruma, prizemlja kuća i gospodarskih objekata.
Do plavljenja je došlo i u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice, a voda je prodrla podrume, odnosno prizemlja triju objekata: Terme, Dom 2 i Spinalni centar. Riječ je o prostorima u kojima nisu smješteni pacijenti, pa prodor vode nije utjecao na njihov smještaj i sigurnost.
Bolnicu su večeras obišli župan Anđelko Stričak, njegova zamjenica Silvija Zagorec i toplička gradonačelnica Dragica Ratković sa zamjenikom ravnatelja Damirom Mihalićem i pomoćnikom ravnatelja za sestrinstvo Zoranom Košćakom.
– Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca i svih zaposlenika Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, spriječena je veća šteta. Odmah su pritekli u pomoć, ispumpali vodu i tijekom noći će se sanirati sve što je moguće. Zahvaljujem svima – rekao je župan Stričak.
U Bolnici se trenutno na liječenju nalazi oko 430 pacijenata, a u ponedjeljak se očekuje još oko 600 ambulantnih pacijenata.
– Tijekom noći će se u Bolnici poduzeti sve kako bi poplavljeni prostori bili osposobljeni za prijem pacijenata na terapije zakazane u ponedjeljak ujutro. Prema trenutnim informacijama, bit će moguće provesti gotovo sve terapije, izuzev elektroterapija, a zbog sigurnosti je nužno provjeriti i stanje uređaja za rentgen i denzitometriju. Sutra ujutro će prvo biti obavljena kontrola svih elektroinstalacija – naveo je župan Stričak sinoć.
Pacijenti će o tome biti na vrijeme informirani.
vzaktualno.hr
Bolnicu su večeras obišli župan Anđelko Stričak, njegova zamjenica Silvija Zagorec i toplička gradonačelnica Dragica Ratković sa zamjenikom ravnatelja Damirom Mihalićem i pomoćnikom ravnatelja za sestrinstvo Zoranom Košćakom.
– Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca i svih zaposlenika Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, spriječena je veća šteta. Odmah su pritekli u pomoć, ispumpali vodu i tijekom noći će se sanirati sve što je moguće. Zahvaljujem svima – rekao je župan Stričak.
U Bolnici se trenutno na liječenju nalazi oko 430 pacijenata, a u ponedjeljak se očekuje još oko 600 ambulantnih pacijenata.
– Tijekom noći će se u Bolnici poduzeti sve kako bi poplavljeni prostori bili osposobljeni za prijem pacijenata na terapije zakazane u ponedjeljak ujutro. Prema trenutnim informacijama, bit će moguće provesti gotovo sve terapije, izuzev elektroterapija, a zbog sigurnosti je nužno provjeriti i stanje uređaja za rentgen i denzitometriju. Sutra ujutro će prvo biti obavljena kontrola svih elektroinstalacija – naveo je župan Stričak sinoć.
Pacijenti će o tome biti na vrijeme informirani.
vzaktualno.hr
Danas im je imendan – nadamo se da će imati super dan!
Prema hrvatskom katoličkom kalendaru, 15. lipnja imendan je osobama koje nose ime Vid. Čestitajte godovnjacima i doznajte što znači ovo ime.
Vid je kratko muško ime latinskog podrijetla koje se povezuje sa životom, životnošću i svjetlom. U hrvatskoj tradiciji posebno je poznat sveti Vid, ranokršćanski mučenik čiji se spomendan slavi 15. lipnja.
Ime je prisutno u starim crkvama, toponimima i pučkim običajima, pa ima snažan domaći i povijesni prizvuk. Zbog kratkog oblika djeluje moderno, ali istodobno čuva staru svetačku i narodnu prepoznatljivost.
vzaktualno.hr/danas.je.hr
Ni prvi dan novoga tjedna neće proći bez kiše, na sjeveru će biti i obilnija
Prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, u ponedjeljak će biti promjenljivo u unutrašnjosti i pretežno oblačno, povremeno uz kišu i grmljavinu.
Rano ujutro na sjeveru ponegdje moguća obilna kiša, osobito u središnjim krajevima. Popodne češća sunčana razdoblja. U Dalmaciji pretežno sunčano.
Slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, ujutro u okretanju na jugoistočni. Na Jadranu umjereno jugo, prema jugu i jako, a na sjevernom dijelu u noći i ujutro prolazno bura.
Najniža temperatura zraka od 11 do 16, na Jadranu od 18 do 22 °C. Najviša dnevna od 19 do 23 °C, a u unutrašnjosti Dalmacije i na Jadranu od 26 do 30 °C.
Biometeorološka prognoza za ponedjeljak
Slično kao i prethodnog dana, biometeorološki utjecaj će biti nepovoljniji u unutrašnjosti zemlje nego na Jadranu. Uz pad temperature u središnjim i istočnim dijelovima zemlje, osjetljiviji meteoropati mogu imati manje poteškoće. Ipak mnogi će to osjetiti kao osvježenje.
Na Jadranu i dalje toplo i sunčano, pri čemu je važna zaštita od UV zračenja prilikom boravka na otvorenom. Manje tegobe moguće su kod osjetljivijih meteoropata zbog južnog strujanja zraka.
foto: arhiva
vzaktualno.hr/meteo.hr
Odgođen večerašnji koncert Mejaša u Novom Marof – evo kada će nastupiti!
Večerašnjikoncert Mejaša povodom Antunova v Marofu, zbog lošeg je vremena odgođen, javili su nam iz Turističke zajednice grada Novog Marofa.
Mejaši će nastupiti srijedu, 17. lipnja pa će se koncert fino spojiti s gledanjem utakmice Hrvatska – Engleska. Dođite!
foto: arhiva
vzaktualno.hr
Nevrijeme stiglo na sjever Hrvatske: U Varaždinskoj županiji tuča i poplavljene ceste i podrumi
Najavljeno grmljavinsko nevrijeme stiglo je na Sjever Hrvatske, a najprije je, baš kao što je za Vžaktualno i najavio predsjednik Udruge raketara Hrvatske Josip Salatko, pogodilo Međimursku županiju.
Kako javlja eMeđimurje, dijelove županije zahvatila je jaka kiša, grmljavina i vjetar.
Nevrijeme je tijekom poslijepodneva došlo i do Varaždinske županije pa je tako na kneginečkom području osim jake kiše padala i tuča, a kako doznajemo, nevrijeme s tučom pogodilo je i cestički, vidovečki, toplički i lepoglavski kraj.Mario Rogina, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Varaždin, rekao nam je da su brojni vatrogasci na terenu i imaju pune ruke posla – do 18 sati ispumpavanje vode na četrdesetak lokacija te uklanjanje pet stabala palih na prometnice.,a stablo u Paki palo je na automobil.
ak/vzaktualno.hr
ak/vzaktualno.hr
Varaždinska županija rekorder u Hrvatskoj: Najviše povećala potpore poljoprivrednicima
Varaždinska županija prošle je godine zabilježila najveći rast izdvajanja za subvencije poljoprivrednicima u apsolutnom iznosu među svim hrvatskim županijama.
Pokazuju to podaci proračunske analize izdvajanja kroz konto subvencija poljoprivrednicima za 2025. godinu, piše portal Župan.hr.
U odnosu na 2024. godinu, Varaždinska županija sredstva za potpore povećala je za gotovo 285 tisuća eura, više nego bilo koja druga županija u Hrvatskoj. Istodobno se svrstala i u sam vrh prema izdvajanjima po stanovniku, s gotovo šest eura po stanovniku, odmah iza Koprivničko-križevačke županije.
Varaždinska županija je među vodećima i prema udjelu izdvajanja za subvencije u ukupnom proračunu, gdje za potpore poljoprivrednicima izdvaja 0,40 posto proračuna, čime je također u hrvatskom vrhu.
Za potpore u poljoprivredi ove je godine osigurano ukupno 900 tisuća eura, a povećana ulaganja dolaze u razdoblju kada se domaći poljoprivrednici suočavaju s rastom troškova proizvodnje, inflacijskim pritiscima, tržišnom nestabilnošću i izazovima održavanja konkurentnosti domaće proizvodnje, donosi Župan.hr.
Gotovo sve hrvatske županije povećavaju potpore poljoprivrednicima, no upravo je Varaždinska županija napravila najveći iskorak u apsolutnom povećanju sredstava, potvrđujući snažan fokus na razvoj domaće poljoprivrede i jačanje lokalne proizvodnje hrane.
foto: arhiva
vzaktualno.hr/zupan.hr
Svi smo mi izbornici i svi znamo bolje od Dalića: Neslužbeni vodič kroz navijanje u Hrvata
Postoje sigurni znakovi da je stiglo veliko nogometno prvenstvo. Trgovine misteriozno ostaju bez čipsa i piva, terase kafića pune se sat vremena prije utakmice, a u Hrvatskoj, zemlji od nešto manje od četiri milijuna stanovnika, preko noći svi postanu nogometni stručnjaci.
Jer ako postoji jedna stvar u kojoj smo svi jednaki, onda je to uvjerenje da baš mi znamo što je izbornik trebao napraviti.
I ne, nije važno jeste li zadnju utakmicu pogledali prije tri godine ili ne razlikujete zaleđe od kornera. Kad krene prvenstvo, u svakome od nas probudi se mali strateg. Onaj koji zna tko treba igrati, tko „nema što raditi u prvih 11” i zašto je netko morao ući barem deset minuta ranije.
Zato donosimo mali vodič kroz rečenice bez kojih nijedno veliko prvenstvo, pa ni gledanje utakmice uz pivo, jednostavno ne može proći.
1. „Lopta je okrugla”
Majka svih nogometnih mudrosti. Može značiti doslovno sve i ništa. Favorit izgubi? Lopta je okrugla. Autsajder pobijedi? Lopta je okrugla. Sudac donese čudnu odluku? Pa dobro, lopta je okrugla. To je nogometna verzija životne filozofije: nikad ne znaš što će biti.
2. „Ma, ja bi njega odmah izvadio!”
U Hrvatskoj ne postoje samo navijači. Postoje izbornici. I to puno njih. Točnije, neslužbeno smo vjerojatno država s najviše izbornika po glavi stanovnika. Dovoljno je da jedan igrač promaši dodavanje i već s kauča, terase ili roštilja kreće analiza dostojna stručnog stožera:
– Zašto ga još drži unutra?
– Ne vidi da nije njegov dan?
– Ja bi to drugačije! (posebno popularno u posljednje vrijeme – zbog TV reklame)
Naravno, sve to najčešće dolazi nakon drugog piva i uz lagano pokazivanje rukom prema televizoru.
Kad smo već kod „stručnjaka”, novinar Jutarnjeg lista upitao je pravog izbornika – Zlatka Dalića, osjeća li pritisak zbog „četiri milijuna izbornika”, a Dalić je odgovorio da jer nogomet globalan sport, da svi misle da imaju pravo komentirati:
– I imaju pravo. Dođu mi ljudi i kažu „mogao si ovoga, trebao si ovoga”. Lako je uzeti pivo i komentirati iz fotelje, a to je težak posao.
3. „Dalić je trebao…”
Ovdje rečenica nikad nije dovršena na isti način. Dalić je trebao ranije mijenjati, Dalić je trebao drukčiji sastav, Dalić je trebao ovog ili onog… I baš zato je nogomet posebna disciplina, rijetko gdje toliko ljudi toliko samouvjereno vodi reprezentaciju iz dnevnog boravka. Realno, da se pita naciju, Hrvatska bi na teren istrčala s najmanje 14 igrača i tri različite formacije – istovremeno!
4. „Sudac nas je pokrao”
Postoji univerzalna istina svake utakmice: Kriv je sudac! VAR? Beskoristan. Kartoni? Prestrogo!
Produžetak? Prekratak! Protivnik? Nije bio bolji, samo je imao sreće!
I premda se zaklinjemo da ćemo ostati mirni, svi znamo da barem jednom tijekom utakmice ili prvenstva izgovorimo nešto zbog čega bi susjedi mogli pomisliti da komentiramo geopolitiku, a ne utakmicu.
5. „Nekad se igrao pravi nogomet”
Ovu rečenicu najčešće izgovori netko tko će za pet minuta nabrojati cijelu postavu iz 1998. (kad smo na SP-u osvojili broncu) bez zastajkivanja. Jer svako prvenstvo, osim drame i euforije, donese i nostalgiju. Prisjećanje gdje smo gledali onu utakmicu, s kim smo slavili i kako smo bili sigurni da ćemo „ove godine stvarno do kraja”.
I možda baš zato volimo velika prvenstva više nego što želimo priznati. Nisu to samo utakmice. To su rituali. Okupljanja, rasprave koje kreću od formacije, a završavaju na tome kako je „nekad sve bilo bolje”.
A kad Hrvatska igra? E tada smo svi jedno – i stručni stožer! Možda Zlatko Dalić ima licencu, iskustvo i medalje, ali budimo realni: uz pivo uvijek nekako najbolje znamo baš mi!
Zato se kod nas reprezentacija ne prati – reprezentaciju se kolektivno vodi!
Podsjetimo, Hrvatska prvu utakmicu igra s Engleskom u srijedu, 17. lipnja 2026. godine od 22 sata, tjedan kasnije od 1 sat iza ponoći odmjerit će snage s Panamom, dok će 27. lipnja od 22 sata igrati s Ganom.
Kakvi god da jesmo, volimo naše Vatrene i naravno da ćemo uz njih biti i tijekom ovog Svjetskog prvenstva, a ako se vrate s medaljom i bude li doček… O tome ćemo tada!
foto: arhiva
ak/vzaktualno.hr
4. „Sudac nas je pokrao”
Postoji univerzalna istina svake utakmice: Kriv je sudac! VAR? Beskoristan. Kartoni? Prestrogo!
Produžetak? Prekratak! Protivnik? Nije bio bolji, samo je imao sreće!
I premda se zaklinjemo da ćemo ostati mirni, svi znamo da barem jednom tijekom utakmice ili prvenstva izgovorimo nešto zbog čega bi susjedi mogli pomisliti da komentiramo geopolitiku, a ne utakmicu.
5. „Nekad se igrao pravi nogomet”
Ovu rečenicu najčešće izgovori netko tko će za pet minuta nabrojati cijelu postavu iz 1998. (kad smo na SP-u osvojili broncu) bez zastajkivanja. Jer svako prvenstvo, osim drame i euforije, donese i nostalgiju. Prisjećanje gdje smo gledali onu utakmicu, s kim smo slavili i kako smo bili sigurni da ćemo „ove godine stvarno do kraja”.
I možda baš zato volimo velika prvenstva više nego što želimo priznati. Nisu to samo utakmice. To su rituali. Okupljanja, rasprave koje kreću od formacije, a završavaju na tome kako je „nekad sve bilo bolje”.
A kad Hrvatska igra? E tada smo svi jedno – i stručni stožer! Možda Zlatko Dalić ima licencu, iskustvo i medalje, ali budimo realni: uz pivo uvijek nekako najbolje znamo baš mi!
Zato se kod nas reprezentacija ne prati – reprezentaciju se kolektivno vodi!
Podsjetimo, Hrvatska prvu utakmicu igra s Engleskom u srijedu, 17. lipnja 2026. godine od 22 sata, tjedan kasnije od 1 sat iza ponoći odmjerit će snage s Panamom, dok će 27. lipnja od 22 sata igrati s Ganom.
Kakvi god da jesmo, volimo naše Vatrene i naravno da ćemo uz njih biti i tijekom ovog Svjetskog prvenstva, a ako se vrate s medaljom i bude li doček… O tome ćemo tada!
foto: arhiva
ak/vzaktualno.hr
Načelnik Novoselec ugostio najmlađe stanovnike općine Sračinec i njihove roditelje
U Domu kulture u Sračincu upriličen je susret načelnika i djelatnica Općine Sračinec s djecom rođenom u ovoj godini i njihovim roditeljima.
Tradicionalan je ovo susret koji se održava dva puta godišnje, na kojem Općina Sračinec uručuje i prigodne poklone – cvijeće te 500 eura za prvo dijete u obitelji, 700 eura za drugo i 1000 eura za treće i svako sljedeće novorođeno dijete u obitelji.
– Dragi roditelji, čestitam vam na rođenju djeteta, a ovom prilikom prigodno ćemo ih darivati i tako im zaželjeti dobrodošlicu u našu sredinu. Općina Sračinec brine za svu djecu u Sračincu i Svibovcu Podravskom, od prvih koraka i upisa u vrtić, do podrške studentima koju im pružamo kroz stipendije i božićnice. Nedavno je dograđen dječji vrtić u Sračincu, u kojem sada ima dovoljno mjesta za svu djecu s područja općine, čime je riješena jedna od najvažnijih potreba mladih obitelji. Upravo je u tijeku izgradnja sportske dvorane uz Područnu školu u Svibovcu Podravskom, koja će dodatno poboljšati uvjete za školsku djecu, nastavu tjelesne kulture, sport i rekreaciju. Desetak dječjih igrališta, među kojima je i u Hrvatskoj jedinstven park Velika graba, jednosmjenska nastava u školi, mogućnosti za bavljenje sportom i stalna ulaganja u sadržaje za djecu i mlade dio su naše brige za zadovoljstvo obitelji i napredak djece, – istaknuo je načelnik Božidar Novoselec.
Od Nove godine u općini Sračinec rođeno je 12 djece, sedam dječaka i pet djevojčica, a zovu se Liam, Petar, Sandra, Ema, Noa, Vid, Fran, Zlata, Lukas, Jakov, Gita i Maja.
vzaktualno.hr
vzaktualno.hr