vzaktualno.hr
vzaktualno.hr
Gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić istaknuo je da izložba „Vincekovo” ima izniman značaj ne samo za vinogradare i vinare, već i za cjelokupan razvoj grada i turizma ludbreškog kraja.
– Ovih dana u ludbreškim hotelima nema slobodnih smještajnih kapaciteta, što najbolje govori o snazi i važnosti ove manifestacije. „Vincekovo” je preraslo okvire lokalnog događaja i postalo prepoznatljiv regionalni, ali i nacionalni brend koji u Ludbreg dovodi posjetitelje iz cijele Hrvatske i inozemstva. Zahvaljujući predanom radu Udruge „Trsek” i njihovim brojnim aktivnostima tijekom cijele godine, ludbreški kraj profilirao se kao ozbiljna i atraktivna vinarska destinacija. Grad Ludbreg s ponosom stoji uz ovu manifestaciju i nastavit će pružati podršku projektima koji povezuju tradiciju, kvalitetu, turizam i održivi razvoj – naglasio je gradonačelnik Bilić.
Vina je ocjenjivala dosad najbrojnija Ocjenjivačka komisija sastavljena od čak 18 vrhunskih enologa i sommeliera, a pod vodstvom Ivane Puhelek koja je istaknula da je kvaliteta vina na izložbi „Vincekovo” iz godine u godinu sve viša.
– Ova izložba ima veliku vrijednost jer ju vinari doživljavaju kao relevantno i vjerodostojno mjesto na kojem mogu objektivno provjeriti kvalitetu svojih mladih vina. Unatoč zahtjevnoj i nepovoljnoj vinogradarskoj sezoni, vinari su pokazali visoku razinu znanja i vještine te odnjegovali sortno prepoznatljiva, harmonična i uravnotežena vina, što je temelj kvalitete mladih vina. Upravo zbog toga komisija je imala izuzetno težak zadatak – razlike među najboljima bile su minimalne, a rasprave i usuglašavanja česte – naglasila je Puhelek.
Predsjednik Udruge „Trsek” Krešimir Horvat istaknuo je kako je posebno vrijedan podatak da je čak 27 posto vina osvojilo zlatnu medalju, što jasno govori o iznimnoj kvaliteti berbe i mladih vina.
– Na ovogodišnjoj izložbi bilježimo najveći broj uzoraka otkako udruga postoji, što je ujedno čini i organizacijski najzahtjevnijom dosad. Unatoč izazovnoj vinogradarskoj godini, rezultati su iznimni, a kvaliteta mladih vina iz godine u godinu raste. Budući da se kod mladih vina kvaliteta s vremenom dodatno razvija, uvjereni smo da će ova vina biti još bolja – naglasio je Horvat te zahvalio svim vinarima, ocjenjivačima, partnerima i suradnicima koji su doprinijeli uspjehu izložbe.
Na 33. Izložbi su prisustvovali zastupnik u Europskom parlamentu Marko Vešligaj, predsjednik Gradskog vijeća Ludbrega Darko Jagić, načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ, načelnik Općine Jalžabet Rajko Solar, načelnik Općine Veliki Bukovec Ivan Modrić, generalni konzul RH u Pečuhu Drago Horvat, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije Dragutin Vincek i drugi uzvanici.

vzaktualno.hr
Nakon uvodnih pozdrava od strane zamjenika predsjednika Predsjedništva HVZ-a Vukalovića i voditelja Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjića započelo je prigodno predavanje o ulozi Hrvatske vatrogasne zajednice danas. Tajnik Kabineta Ostović je prikazao ustroj HVZ-a i njegovu ulogu u formiranju vatrogasnog sustava, od operativnog djelovanja, preko projekata nabave vatrogasne opreme do organiziranja natjecanja i rada s mladeži.
– S gotovo 150 tisuća članova u vatrogasnim organizacijama, Hrvatska vatrogasna zajednica danas predstavlja jedan od glavnih stupova Domovinske sigurnosti – kazao je Ostović.
Zahvale sudionicima izložbe
Nakon predavanja otvorena je izložba “Hrvatska vatrogasna zajednica danas”, koja je kroz informativne plakate i promidžbene materijale prikazala sve segmente rada HVZ-a. Voditelj Muzeja Runjić je na otvaranju istaknuo da je cilj s ovom izložbom obići što više gradova po Hrvatskoj i prikazati građanima ulogu vatrogasaca koja je puno šira od gašenja požara i spašavanja u nesrećama.
Glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da su u pripremanje izložbe bili izravno uključeni djelatnici HVZ-a, koji su prikazali svoj svakodnevni rad kroz plakate te im je uručio prigodna priznanja.
– Ova izložba je prva u nizu događanja kojim obilježavamo 150 obljetnicu djelovanja Hrvatske vatrogasne zajednice. Nakon svih burnih događaja koje je hrvatsko društvo i vatrogasni sustav proživio u ovom dugom razdoblju, imamo dobro ustrojenu organizaciju spremnu odgovoriti na sve izazove. Vatrogasci će sigurno i u narednih 150 godina biti na ponos hrvatskim građanima – rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Tucaković i otvorio izložbu.
Uz novu izložbu i stalni postav, posjetitelji su mogli pogledati vozila i opremu varaždinskih dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca, dok je za najmlađe bila organizirana likovna radionica. Izložbu „Hrvatska vatrogasna zajednica danas“ moguće je pogledati svaki radni dan u Muzeju hrvatskog vatrogastva do početka travnja 2026.
vzaktualno.hr
Dodala je da je Seljačka buna iznimno primamljiva gostima.
– Svake godine imamo sve više posjetitelja, a očekuje se oko 15 tisuća ljudi što će biti veliki izazov, budući da naša Stubica ima pet tisuća stanovnika, a taj danas nas posjeti do 15 tisuća ljudi. Ove godine imamo jednu promjenu, a to je da će se bitka održati u samom centru Donje Stubice. Povorke ove godine neće biti zbog tehničkih razloga, ali će 2027. sigurno biti na staroj lokaciji. U Bitki će sudjelovati oko 200 statista – imamo dvadesetak udruga iz cijele Hrvatske, ali i susjednih zemalja – naglasila je Vnučec.
Seljačka buna – Bitka kod Stubice već 18 godina čuva uspomenu na povijesni ustanak iz 1573. te je dobitnica brojnih priznanja, među kojima i srebrne povelje Suncokret ruralnog turizma 2025. godine. Vjerno rekonstruirana bitka, uz autentične kostime, oružje i koreografiju, svake godine privlači desetke tisuća posjetitelja iz cijele Hrvatske i inozemstva.
ak/vzaktualno.hr
– Iza nas je desetljeće održavanja Srakarskog fašnika, manifestacije koja iz godine u godinu raste po kvaliteti, brojnosti sudionika i međunarodnom ugledu. Ulazak u A kategoriju FECC-a potvrda je da smo zajedno napravili veliki iskorak i da se Srakarski fašnik danas nalazi među najznačajnijim karnevalima u Europi. To je rezultat predanog rada, dobre organizacije i činjenice da smo dobri domaćini. Najveće zasluge za taj uspjeh pripadaju udruzi Črna sraka i njezinu predsjedniku Slobodanu Drožđeku, koji s velikom energijom i nesebičnim angažmanom godinama grade ovu priču. Siguran sam da će Srakarski fašnik u godinama koje dolaze biti još snažniji, prepoznatljiviji i uspješniji – rekao je načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec.
– Kao predsjednik Županijske skupštine, s ponosom gledam na Srakarski fašnik ne samo kao na zabavnu manifestaciju, već kao na vrhunski primjer regionalne suradnje – istaknuo je Lukačić.
– Ovdje u Županijskoj palači danas ugošćujemo Europu u malom, a zahvaljujući Općini Sračinec koja je pokazala kako se organizira karneval. Uz uključivanje Turističke zajednice Varaždinske županije manifestacija se može podići na još višu razinu. Posebno treba istaknuti da se tijekom deset godina Srakarski fašnik razvijao zahvaljujući velikom doprinosu pojedinaca i udruga te uz organizacijsku i financijsku pomoć institucija. Uvjeren sam da je pred tom manifestacijom još puno godina održavanja, a vjerujem da ćete svi dobro zabaviti i da ćete se vratiti, baš kao što nam pojedine karnevalske skupine vraćaju već desetu godinu – rekao je Krunoslav Lukačić.
Predsjednik FECC-a Lars Algell zahvalio je na gostoprimstvu.
– Čast je biti ovdje. Čestitam vam na vrhunskoj organizaciji karnevalske manifestacije i na srdačnoj dobrodošlici. Karnevali spajaju ljude i države na najljepši mogući način, a posebno me raduje poveznica između grada iz kojeg dolazim te Varaždina i Varaždinske županije – Sigtuna je najstariji grad u Švedskoj i prvi glavni grad. Radost na licima svih prisutnih najbolje pokazuje da su nam danas, u vrijeme kad s različitih strana svijeta stižu tužne vijesti, karnevali prijeko potreban izvor zajedništva i optimizma – istaknuo je Lars Algell.
Sudionici prijema obišli su i Centar za posjetitelje u podrumu Županijske palače, gdje su se upoznali s kulturnom, povijesnom i gastronomskom baštinom Varaždinske županije.
vzaktualno.hr
Posjetiteljima novoga interpretacijskog centra obratio se i Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurja.
– Ovo je još jedna točka u Međimurju koja će u našim programima biti zanimljiva ne samo školskoj djeci, nego i mnogim ljudima koji sve više prepoznaju našu međimursku popevku kao nešto izuzetno. Akademik Vinko Žganec to je prepoznao još davno i upravo njemu možemo zahvaliti na svemu ovom – rekao je Grula.
Direktor TZ područja Mura i gorice Zoran Turk, kao povjesničar je pojasnio i obrazložio ulogu djelovanja Vinka Žganca, dodavši koliko je važno čuvati taj dio kulturno-povijesne ostavštine za buduće naraštaje.
– Danas se nalazimo u prostoru koji je Vinko Žganec branio riječima, ali još više osjećajem da je zgrada više od pukih zidova. Ovdje se više od stoljeća učilo i odgajalo mnogo generacija, i zato današnji trenutak nije samo otvorenje postava, nego ispunjenje jedne želje – želje Vinka Žganca da se ne ruši ono što nas podsjeća na prošlost, već da se sačuva i pametno upotrijebi. I zato će ovaj prostor sada služiti čuvanju uspomene na najvećeg međimurskog sina – rekao je Turk.
U glazbenom dijelu otvorenja spomen-doma nastupili su učenici OŠ dr. Vinka Žganca Vratišinec Leo Tkalec i Jan Kovačić, Društvo žena Gornjega Kraljevca, Mješoviti zbor dr. Vinko Žganec te članovi KUD-a dr. Vinko Žganec, koji su pokazali s koliko ljubavi i entuzijazma zavičaj velikoga etnomuzikologa živi njegovu ostavštinu.
vzaktualnoi.hr(medjimurska-zupanija.hr