Župan Posavec potpisao ugovor: Međimurska županija kontinuirano pomaže rad MURID-a
Župan Matija Posavec potpisao je ugovor vrijedan 70.000 eura s izvršnom direktoricom Centra za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID Marinom Držanić, čime Međimurska županija nastavlja kontinuitet snažne podrške u ovom području. Ugovorom je istaknut i cilj ove suradnje koji podrazumijeva promicanje dobrobiti male djece s biološkim ili socijalnim rizikom za optimalan razvoj te nesmetano provođenje registrirane socijalne djelatnosti rane razvojne podrške kao i razvoj aktivnosti poludnevnog boravka za djecu s autizmom na njihovom području. MURID se svojim postignućima na području rane intervencije odavno nametnuo kao nacionalni predvodnik te inicijator snažnijeg uključivanja države u modele podrške djeci s razvojnim poteškoćama, a Međimurska županija je svoju posvećenost potrebama najranjivijih u zajednici potvrdila i dugogodišnjom podrškom. Od 2017. do 2025. Županija je rad MURID-a osnažila s više od 500.000 eura. Kao neprofitna organizacija i stručni licencirani centar usmjeren na pružanje podrške djeci rane dobi i njihovim obiteljima na području sjeverozapadne Hrvatske, MURID pruža stručnu podršku u smislu procjene, dijagnostike i intervencije, uključujući individualizirane programe rane intervencije. Stručnjaci MURID-a zaslužni su i za edukaciju i senzibilizaciju javnosti o potrebama najmlađih s razvojnim poteškoćama te potrebama obitelji koje za njih skrbe. Međimurska županija uključila se financijskom podrškom i u gradnju nove zgrade MURID-a u Pribislavcu, u kojoj danas djeluje ovaj važan regionalni centar. Zahvaljujući djelovanju ustanove, tijekom proteklih godina više od 2200 djece primilo je podršku u ranoj razvojnoj fazi, a u rad se, uz stručnjake, uključilo 500-tinjak volontera i više od 400 studenata. Trenutno, u MURID-ovom Centru 17 stručnjaka radi sa stotinjak djece u redovitim programima podrške, no potrebe su veće te je 50-ak mališana, uglavnom s poremećajima iz spektra autizma, na listi čekanja. vzaktualno.hr
U Stubičkim Toplicama održana 15. Zagorska noć, među gostima i župan Kolar
U petak je u velikoj dvorani Hotela Matija Gubec u Stubičkim Toplicama održana 15. Zagorska noć – tradicionalna manifestacija koja slavi bogatstvo zagorske tradicije, glazbe, kulture i ljepote našeg kraja. Župan Željko Kolar pozdravio je brojne okupljene, zahvalio ima na svemu što rade za razvoj Krapinsko-zagorske županije te ih upoznao s velikim investicijskim ciklusom koji Zagorje očekuje u 2026. i 2027. godini. – Hvala svima koji volite, radite i živite za Zagorje. Hvala što se borite da očuvamo svoju tradiciju, kulturi i običaje, među kojima je i upravo ova Zagorska noć – poručio je župan Kolar te se potom osvrnuo na trenutni investicijski ciklus. – Momentalno je u pripremi izgradnja i dogradnja 18 škola i 12 sportskih dvorana ukupne vrijednosti 109 milijuna eura. Radimo Centar za djecu s posebnim potrebama u Krapinskim Toplicama vrijedan skoro 20 milijuna eura, Znanstveno-edukativno zabavni centar u Dvorcu Stubički Golubovec u Donjoj Stubici vrijedan 28 milijuna eura, a ovdje u Stubičkim Toplicama hotel s 4 zvjezdice i 50 kreveta, uz nadogradnju bazena, wellnessa i spa centra. Zajedno s energetskim obnovama škola, ukupna vrijednost investicija bit će oko 200 milijuna eura, a sve će se realizirati u ovoj i sljedećoj godini – istaknuo je župan Kolar. Zagorsku noć organiziraju Udruga Zagorje vu srcu i Društvo za kajkavsko kulturno stvaralaštvo uz podršku Zagorske mornarice, Radija Kaj i Krapinsko-zagorske županije.Okupljene su također pozdravili predsjednik Udruge za kajkavsko kulturno stvaralaštvo Damir Novina te predstavnik Udruge Zagorje vu srcu Franjo Sinković, kojima je župan Kolar ovom prilikom uručio i zahvalnice koje je navedenim udrugama dodijelio povodom 15 godina održavanja Zagorske noći. Bogati popratni program uveličali su nastupi poznatih zagorskih izvođača: Željko Grozaj, Lea Lovrenčić, Gordana Ivanjek Tušek, Tanja Mršić, Branko Greblički Ventek, Adam Končić te Sastav Missterss – sinovi i kćeri zagorske mornarice. vzaktualno.hr/kzz.hr
Rekordan broj vina i zlatnih medalja na 33. izložbi mladih vina u Ludbregu, šampioni iz Varaždinske županije i s Kvarnera
U Ludbregu je u petak svečano otvorena 33. međunarodna izložba mladih vina „Vincekovo 2026.”, najveća i dosad najzahtjevnija izložba mladih vina u Hrvatskoj, na kojoj su dodijeljena priznanja za najbolje ocijenjena vina pristigla iz Hrvatske, Slovenije i Mađarske. Titula šampiona u kategoriji bijelih vina ove godine ostaje u Varaždinskoj županiji – osvojio ju je Stjepan Kelvišar iz Črešnjeva sa svojim sauvignonom. Šampion izložbe u kategoriji crnih vina je OPG Plovanić vina iz Kastva, čije je miješano crno vino proglašeno najboljim. Nagradu „Branko Kežman” za najbolje ocijenjeno vino među članovima Udruge „Trsek” ponovno je osvojio Neno Novak. Organizator je Udruga vinogradara „Trsek” Ludbreg pod pokroviteljstvom Varaždinske županije i Grada Ludbrega, a ove godine zaprimljen je rekordan broj od čak 650 uzoraka vina, što je najveći odaziv u 33 godine postojanja Udruge „Trsek”. Izložbu je svečano otvorila zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec. – Rekordan broj uzoraka potvrđuje ugled manifestacije i status najveće izložbe mladih vina u Hrvatskoj. Taj rekord je lijepo povezati s još jednim uspjehom – rekordnim brojem medalja koje su prošle godine vinari iz Varaždinske županije osvojili na prestižnom Decanteru u Londonu. To je dokaz da vina iz našeg kraja rastu po kvaliteti koja se prepoznaje i na svjetskoj razini. Zahvaljujem organizatorima, udruzi „Trsek” koja i ove godine s velikim entuzijazmom i profesionalnošću organizira ovu izložbu. Iza svakog od 650 pristiglih uzoraka stoje sati rada, ulaganja, znanja i ljubavi. Zato posebne pohvale idu vinarima i vinogradarima. Svima vam čestitam – rekla je zamjenica župana Silvija Zagorec. Gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić istaknuo je da izložba „Vincekovo” ima izniman značaj ne samo za vinogradare i vinare, već i za cjelokupan razvoj grada i turizma ludbreškog kraja. – Ovih dana u ludbreškim hotelima nema slobodnih smještajnih kapaciteta, što najbolje govori o snazi i važnosti ove manifestacije. „Vincekovo” je preraslo okvire lokalnog događaja i postalo prepoznatljiv regionalni, ali i nacionalni brend koji u Ludbreg dovodi posjetitelje iz cijele Hrvatske i inozemstva. Zahvaljujući predanom radu Udruge „Trsek” i njihovim brojnim aktivnostima tijekom cijele godine, ludbreški kraj profilirao se kao ozbiljna i atraktivna vinarska destinacija. Grad Ludbreg s ponosom stoji uz ovu manifestaciju i nastavit će pružati podršku projektima koji povezuju tradiciju, kvalitetu, turizam i održivi razvoj – naglasio je gradonačelnik Bilić. Vina je ocjenjivala dosad najbrojnija Ocjenjivačka komisija sastavljena od čak 18 vrhunskih enologa i sommeliera, a pod vodstvom Ivane Puhelek koja je istaknula da je kvaliteta vina na izložbi „Vincekovo” iz godine u godinu sve viša. – Ova izložba ima veliku vrijednost jer ju vinari doživljavaju kao relevantno i vjerodostojno mjesto na kojem mogu objektivno provjeriti kvalitetu svojih mladih vina. Unatoč zahtjevnoj i nepovoljnoj vinogradarskoj sezoni, vinari su pokazali visoku razinu znanja i vještine te odnjegovali sortno prepoznatljiva, harmonična i uravnotežena vina, što je temelj kvalitete mladih vina. Upravo zbog toga komisija je imala izuzetno težak zadatak – razlike među najboljima bile su minimalne, a rasprave i usuglašavanja česte – naglasila je Puhelek. Predsjednik Udruge „Trsek” Krešimir Horvat istaknuo je kako je posebno vrijedan podatak da je čak 27 posto vina osvojilo zlatnu medalju, što jasno govori o iznimnoj kvaliteti berbe i mladih vina. – Na ovogodišnjoj izložbi bilježimo najveći broj uzoraka otkako udruga postoji, što je ujedno čini i organizacijski najzahtjevnijom dosad. Unatoč izazovnoj vinogradarskoj godini, rezultati su iznimni, a kvaliteta mladih vina iz godine u godinu raste. Budući da se kod mladih vina kvaliteta s vremenom dodatno razvija, uvjereni smo da će ova vina biti još bolja – naglasio je Horvat te zahvalio svim vinarima, ocjenjivačima, partnerima i suradnicima koji su doprinijeli uspjehu izložbe. Na 33. Izložbi su prisustvovali zastupnik u Europskom parlamentu Marko Vešligaj, predsjednik Gradskog vijeća Ludbrega Darko Jagić, načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ, načelnik Općine Jalžabet Rajko Solar, načelnik Općine Veliki Bukovec Ivan Modrić, generalni konzul RH u Pečuhu Drago Horvat, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije Dragutin Vincek i drugi uzvanici.   
??????????
vzaktualno.hr
U Noći muzeja otvorena izložba “Hrvatska vatrogasna zajednica danas”
Muzej hrvatskog vatrogastva i ove je godine uspješno sudjelovao u manifestaciji Noć muzeja u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva, a postav je obišlo 530 posjetitelja. Središnja događanja ovogodišnje manifestacije u Muzeju hrvatskog vatrogastva bila su predavanje i otvaranje izložbe pod nazivom „Hrvatska vatrogasna zajednica danas“, a sve u sklopu ovogodišnjeg obilježavanja 150. obljetnice osnutka Hrvatsko-slavonske vatrogasne zajednice. Na događanjima su sudjelovali glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, tajnik Kabineta Hrvatske vatrogasne zajednice Hrvoje Ostović, zamjenik predsjednika Predsjedništva Hrvatske vatrogasne zajednice Nedeljko Vukalović, vršitelj dužnosti zapovjednika VZŽ Varaždinske Mario Rogina, zapovjednik VZŽ Primorsko-goranske u mirovini Mladen Šćulac, u ime gradonačelnika Grada Varaždina potpredsjednik Gradskog vijeća Josip Garić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe grada Varaždina u mirovini Ivica Labaš, predsjednik i zapovjednik Vatrogasne zajednice Grada Varaždina Tomislav Bogović i Božidar Horvat, predsjednik i zapovjednik DVD-a Prvi hrvatski dobrovoljni vatrogasni zbor u Varaždinu Radovan Martinec i Jurica Buden te voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Vedran Runjić. Nakon uvodnih pozdrava od strane zamjenika predsjednika Predsjedništva HVZ-a Vukalovića i voditelja Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjića započelo je prigodno predavanje o ulozi Hrvatske vatrogasne zajednice danas. Tajnik Kabineta Ostović je prikazao ustroj HVZ-a i njegovu ulogu u formiranju vatrogasnog sustava, od operativnog djelovanja, preko projekata nabave vatrogasne opreme do organiziranja natjecanja i rada s mladeži. – S gotovo 150 tisuća članova u vatrogasnim organizacijama, Hrvatska vatrogasna zajednica danas predstavlja jedan od glavnih stupova Domovinske sigurnosti – kazao je Ostović. Zahvale sudionicima izložbe Nakon predavanja otvorena je izložba “Hrvatska vatrogasna zajednica danas”, koja je kroz informativne plakate i promidžbene materijale prikazala sve segmente rada HVZ-a. Voditelj Muzeja Runjić je na otvaranju istaknuo da je cilj s ovom izložbom obići što više gradova po Hrvatskoj i prikazati građanima ulogu vatrogasaca koja je puno šira od gašenja požara i spašavanja u nesrećama. Glavni vatrogasni zapovjednik je istaknuo da su u pripremanje izložbe bili izravno uključeni djelatnici HVZ-a, koji su prikazali svoj svakodnevni rad kroz plakate te im je uručio prigodna priznanja. – Ova izložba je prva u nizu događanja kojim obilježavamo 150 obljetnicu djelovanja Hrvatske vatrogasne zajednice. Nakon svih burnih događaja koje je hrvatsko društvo i vatrogasni sustav proživio u ovom dugom razdoblju, imamo dobro ustrojenu organizaciju spremnu odgovoriti na sve izazove. Vatrogasci će sigurno i u narednih 150 godina biti na ponos hrvatskim građanima – rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Tucaković i otvorio izložbu. Uz novu izložbu i stalni postav, posjetitelji su mogli pogledati vozila i opremu varaždinskih dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca, dok je za najmlađe bila organizirana likovna radionica. Izložbu „Hrvatska vatrogasna zajednica danas“ moguće je pogledati svaki radni dan u Muzeju hrvatskog vatrogastva do početka travnja 2026. vzaktualno.hr  
Obilježavanje Seljačke bune 18. put počelo Puntanjem kmetov
Obilježavanje 453. obljetnice Seljačke bune – Bitke kod Donje Stubice počelo je u subotu tradicionalnim Puntanjem kmetov u Gornjoj Stubici. Uvertira je to u središnje događanje, prikaz povijesne bitke koja se dogodila 1573. godine, koje će se odigrati 7. veljače, pod neslužbenim nazivom „Buna traje!”, a riječ je o jednom od najznačajnijih događanja u povijesti zagorskog kraja.  Puntanje je započelo u Hižakovcu prikazom života Matije Gupca kod njegove rodne kuće u organizaciji Družbe vitezova Zlatnog kaleža. Potom je uslijedio odlazak do Gupčeve lipe gdje je održano uprizorenje sukoba pobunjenih kmetova i vlastelinske vojske. Direktorica Turističke zajednice područja Gornja Stubica i Donja Stubica, Kornelia Vnučec istaknula je da je riječ o 18. Puntanju kmetov. – Seljaci su se pobunili, okupili, naoružali i pripremili za Seljačku bunu, za Bitku kod Stubice koja će se održati u subotu, 7. veljače u centru Donje Stubice. Program će početi u 11 sati Srednjovjekovnim sajmom i glazbenim programom, sama će Bitka, već tradicionalno, početi u 14 sati, a nakon Bitke kod Stubice uslijedit će after party. Ove će nas godine zabavljati Alen Islamović i Cinkuši – kazala je Vnučec. Dodala je da je Seljačka buna iznimno primamljiva gostima. – Svake godine imamo sve više posjetitelja, a očekuje se oko 15 tisuća ljudi što će biti veliki izazov, budući da naša Stubica ima pet tisuća stanovnika, a taj danas nas posjeti do 15 tisuća ljudi. Ove godine imamo jednu promjenu, a to je da će se bitka održati u samom centru Donje Stubice. Povorke ove godine neće biti zbog tehničkih razloga, ali će 2027. sigurno biti na staroj lokaciji. U Bitki će sudjelovati oko 200 statista – imamo dvadesetak udruga iz cijele Hrvatske, ali i susjednih zemalja – naglasila je Vnučec. Seljačka buna – Bitka kod Stubice već 18 godina čuva uspomenu na povijesni ustanak iz 1573. te je dobitnica brojnih priznanja, među kojima i srebrne povelje Suncokret ruralnog turizma 2025. godine. Vjerno rekonstruirana bitka, uz autentične kostime, oružje i koreografiju, svake godine privlači desetke tisuća posjetitelja iz cijele Hrvatske i inozemstva. ak/vzaktualno.hr
Župan Stričak ugostio predstavnike karnevalskih skupina i FECC-a u sklopu 10. Srakarskog fašnika
U sklopu 10. Međunarodnog srakarskog fašnika, koji je ove godine okupio 56 skupina i oko 1.600 sudionika iz brojnih država, za predstavnike stranih karnevalskih skupina, članove Federacije europskih karnevalskih gradova (FECC) te predstavnike Hrvatske udruge karnevalista priređen je svečani prijem u Županijskoj palači. Dobrodošlicu gostima zaželjeli su župan Anđelko Stričak, predsjednik Županijske skupštine Krunoslav Lukačić, načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec te direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ. – Srakarski fašnik danas je puno više od manifestacije – on je primjer kako se tradicija može uspješno njegovati, razvijati i međunarodno afirmirati. Ovdje se vidi snaga zajedništva, predanog rada i ljubavi prema tradiciji. Varaždinska županija ponosna je na ovakvo događanje koje okuplja brojne karnevalske skupine iz različitih zemalja i povezuje ljude kroz kulturu, humor i veselje. Posebno želim pohvaliti izvrsnu organizaciju, predanost i entuzijazam svih uključenih, jer ovakvi događaji jačaju identitet naše županije i dodatno je pozicioniraju na europskoj kulturnoj karti. Velike zasluge za to idu predsjedniku udruge Črna Sraka Slobodanu Drožđeku, koji zaslužuje javno priznanje Županije – istaknuo je župan Anđelko Stričak. – Iza nas je desetljeće održavanja Srakarskog fašnika, manifestacije koja iz godine u godinu raste po kvaliteti, brojnosti sudionika i međunarodnom ugledu. Ulazak u A kategoriju FECC-a potvrda je da smo zajedno napravili veliki iskorak i da se Srakarski fašnik danas nalazi među najznačajnijim karnevalima u Europi. To je rezultat predanog rada, dobre organizacije i činjenice da smo dobri domaćini. Najveće zasluge za taj uspjeh pripadaju udruzi Črna sraka i njezinu predsjedniku Slobodanu Drožđeku, koji s velikom energijom i nesebičnim angažmanom godinama grade ovu priču. Siguran sam da će Srakarski fašnik u godinama koje dolaze biti još snažniji, prepoznatljiviji i uspješniji – rekao je načelnik Općine Sračinec Božidar Novoselec. – Kao predsjednik Županijske skupštine, s ponosom gledam na Srakarski fašnik ne samo kao na zabavnu manifestaciju, već kao na vrhunski primjer regionalne suradnje – istaknuo je Lukačić. – Ovdje u Županijskoj palači danas ugošćujemo Europu u malom, a zahvaljujući Općini Sračinec koja je pokazala kako se organizira karneval. Uz uključivanje Turističke zajednice Varaždinske županije manifestacija se može podići na još višu razinu. Posebno treba istaknuti da se tijekom deset godina Srakarski fašnik razvijao zahvaljujući velikom doprinosu pojedinaca i udruga te uz organizacijsku i financijsku pomoć institucija. Uvjeren sam da je pred tom manifestacijom još puno godina održavanja, a vjerujem da ćete svi dobro zabaviti i da ćete se vratiti, baš kao što nam pojedine karnevalske skupine vraćaju već desetu godinu – rekao je Krunoslav Lukačić. Predsjednik FECC-a Lars Algell zahvalio je na gostoprimstvu. – Čast je biti ovdje. Čestitam vam na vrhunskoj organizaciji karnevalske manifestacije i na srdačnoj dobrodošlici. Karnevali spajaju ljude i države na najljepši mogući način, a posebno me raduje poveznica između grada iz kojeg dolazim te Varaždina i Varaždinske županije – Sigtuna je najstariji grad u Švedskoj i prvi glavni grad. Radost na licima svih prisutnih najbolje pokazuje da su nam danas, u vrijeme kad s različitih strana svijeta stižu tužne vijesti, karnevali prijeko potreban izvor zajedništva i optimizma – istaknuo je Lars Algell. Sudionici prijema obišli su i Centar za posjetitelje u podrumu Županijske palače, gdje su se upoznali s kulturnom, povijesnom i gastronomskom baštinom Varaždinske županije. vzaktualno.hr
Novi mjesec donosi promjenu vremena – obilna kiša, moguć i snijeg
Prvi dan veljače donosi uglavnom sunčane prilike duž Jadrana, no u unutrašnjosti će se zadržavati oblačno, mjestimice i maglovito, prognozirala je za N1 Tea Blažević. Treba računati na slabu mjestimičnu kišu ili rosulju, s tim da u gorju može biti susnježice ili snijega. Bit će malo hladnije. Početak novog radnog tjedna bit će uglavnom suh, no u ponedjeljak na kopnu može biti koje pahulje snijega. U utorak će zapuhati jugo i jačati na jako, a ujedno će i zatopliti. Postupno će navirati oblaci sa zapada, pa će do večeri kiše biti u većini predjela. Duž Jadrana i uz Jadran treba računati na mogućnost lokalno izraženijih pljuskova s grmljavinom. Kiša i pljuskovi bit će mjestimice obilni i tijekom srijede, a novi val izraženije oborine stiže već u petak, donosi N1. Uslijed obilne oborine postojat će opasnost od bujičnih i urbanih poplava na području Jadrana i uz njega. vzaktualno.hr/n1info.hr
Noć muzeja Međimurju donijela novi interpretacijski centar posvećen nasljeđu dr. Vinka Žganca
Nije bilo bolje prigode od manifestacije Noć muzeja da Općina Vratišinec otvori vrata novog interpretacijskog centra u Međimurju, posvećenog nasljeđu svog velikog sina – akademika Vinka Žganca. Spomen-dom je uređen u prostoru stare škole u Vratišincu te sadrži postav koji svjedoči u ulozi velikog entomuzikologa, čije je djelovanje mijenjalo povijesne tokove Europe te Međimurcima i Međimurkama omogućilo povratak domovini u vrlo turbulentnim vremenima. Akademika Vinka Žganca povijest smatra najzaslužnijim što je međimurska popevka – krunski dragulj međimurske nematerijalne baštine – ostala očuvana do naših dana. U ime Muzeja Međimurja Čakovec obratila se viša kustosica i voditeljica etnografskih zbirkiJanja Kovač koja je posjetiteljima približila djelovanja i održavanje sjećanja na dr. Vinka Žganca. Spomen-dom rođen je iz suradnje Općine Vratišinec i Turističke zajednice područja Mura i goricekoje su prepoznale smjer razvoja prezentacije baštine Međimurske županije te stvorile suvremeno mjesto sjećanja i prostor u kojem se baština živi, istaknuo je na otvorenju župan Matija Posavec. – Prije tjedan dana dr. Vinko Žganec obilježio bi 136. rođendan. Iako već pedeset godina nije među nama, iza sebe je ostavio neizmjerno vrijednu ostavštinu – svoj lik i djelo koje danas prenose i promiču nove generacije. Upravo je ta trajna baština jedna od najvećih vrijednosti Međimurja i neka ova prostorija bude simbol našeg bogatstva kulture, naše povijesti ali i zalog za bolju i sretniju budućnost – rekao je župan. Posjetiteljima novoga interpretacijskog centra obratio se i Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurja. – Ovo je još jedna točka u Međimurju koja će u našim programima biti zanimljiva ne samo školskoj djeci, nego i mnogim ljudima koji sve više prepoznaju našu međimursku popevku kao nešto izuzetno. Akademik Vinko Žganec to je prepoznao još davno i upravo njemu možemo zahvaliti na svemu ovom – rekao je Grula. Direktor TZ područja Mura i gorice Zoran Turk, kao povjesničar je pojasnio i obrazložio ulogu djelovanja Vinka Žganca, dodavši koliko je važno čuvati taj dio kulturno-povijesne ostavštine za buduće naraštaje. – Danas se nalazimo u prostoru koji je Vinko Žganec branio riječima, ali još više osjećajem da je zgrada više od pukih zidova. Ovdje se više od stoljeća učilo i odgajalo mnogo generacija, i zato današnji trenutak nije samo otvorenje postava, nego ispunjenje jedne želje – želje Vinka Žganca da se ne ruši ono što nas podsjeća na prošlost, već da se sačuva i pametno upotrijebi. I zato će ovaj prostor sada služiti čuvanju uspomene na najvećeg međimurskog sina – rekao je Turk. U glazbenom dijelu otvorenja spomen-doma nastupili su učenici OŠ dr. Vinka Žganca Vratišinec Leo Tkalec i Jan Kovačić, Društvo žena Gornjega Kraljevca, Mješoviti zbor dr. Vinko Žganec te članovi KUD-a dr. Vinko Žganec, koji su pokazali s koliko ljubavi i entuzijazma zavičaj velikoga etnomuzikologa živi njegovu ostavštinu. vzaktualnoi.hr(medjimurska-zupanija.hr
Tražite posao? Evo što se nudi na području Varaždinske županije
Donosimo vam 10 novih oglasa na posao.hr., koji mogu biti početak vaše nove karijere! Knauf Insulation d.o.o. traži više Kandidata (m/ž) za rad na različitim pozicijama u Novom Marofu. Nudi se zaposlenje na neodređeno vrijeme, beneficirani radni staž, stimulativna primanja i dodatne pogodnosti. Prijavite se putem linka do 10.2.2026. KTC d.d. traži Prodavača na odjelu delikatese (m/ž) za rad u Varaždinu. Traži se SSS, poželjno iskustvo u prodaji i osnovno poznavanje rada na računalu. Nudi se puno radno vrijeme, rad u smjenama uz mogućnost stalnog zaposlenja. Prijavite se putem linka do 3.2.2026. Pepco Croatia d.o.o. traži Blagajnika / Prodavača (m/ž) za rad na pola radnog vremena u Varaždinu. Traži se najmanje SSS dok je iskustvo u trgovini prednost, ali nije uvjet. Nude se  redovna primanja, naknadu za prijevoz, nagrade i pogodnosti za zaposlenike. Prijavite se putem linka do 2.2.2026. Manpower za svog klijenta traži Voditelja proizvodnje (m/ž) za rad u sjeverozapadnoj Hrvatskoj (Varaždinska i Međimurska županija). Poželjna je VSS ili VŠS tehničkog ili tehnološkog smjera te iskustvo u proizvodnji i vođenju ljudi. Poslodavac nudi konkurentna primanja te dodatne pogodnosti. Prijavite se putem linka do 27.2.2026. Ozone Plus d.o.o. traži Samostalnog komercijalista (m/ž) za rad u Varaždinu. Traži se VŠS (ili relevantno iskustvo), dobre komunikacijske vještine, MS Office, engleski jezik i vozačka dozvola B. Nudi se ugovor na neodređeno i dodatne pogodnosti. Prijavite se putem linka do 15.2.2026. Bilić-Erić d.o.o. traži Zaštitara / Čuvara (m/ž) za rad na području cijele Hrvatske. Traži se spremnost na rad u smjenama, a licenca za zaštitara je prednost (mogućnost ishođenja licence ako je nemate). Nudi se stalni radni odnos, redovita i stimulativna primanja te plaćeni prekovremeni sati. Prijavite se putem linka do 28.2.2026. Studenac d.o.o. traži Prodavača (m/ž) za rad u Kontinentalnoj Hrvatskoj. Radno iskustvo nije uvjet, a prednost imaju komunikativne i odgovorne osobe. Nudi se stabilno zaposlenje uz dodatne pogodnosti. Prijavite se putem linka do 5.2.2026. Globalna hrana d.o.o. / McDonald’s traži Radnika u restoranu – Student (m/ž) za rad na više lokacija u Hrvatskoj. Posao je prilagođen studentima i ne zahtijeva prethodno radno iskustvo. Nudi se fleksibilno radno vrijeme, satnica od 7,10 do 10,95 €, plaćen liječnički pregled te osigurana radna uniforma. Prijavite se putem linka do 11.2.2026. DSC ENERGY d.o.o. traži Inženjera strojarstva (m/ž) za rad u Varaždinu. Potrebna je vozačka dozvola B kategorije, dok radno iskustvo nije uvjet. Nudi se rad na neodređeno vrijeme, puno radno vrijeme te u cijelosti plaćen prijevoz. Prijavite se putem linka do 20.2.2026. Šantić Gordana ljekarna traži Farmaceutskog tehničara (m/ž) za rad u Breznici. Potrebna je završena četverogodišnja srednja škola farmaceutskog smjera, dok radno iskustvo nije uvjet. Nudi se zaposlenje na određeno vrijeme uz mogućnost zapošljavanja umirovljenika. Prijavite se putem linka do 15.2.2026. Pogledajte preostale mogućnosti poslova na službenoj stranici posao.hr. Sretno! vzaktualno.hr
Ptičja gripa ponovno prisutna: Ministarstvo poručuje da je situacija pod kontrolom
Hrvatski veterinarski institut – Centar za peradarstvo potvrdio je prisutnost virusa ptičje gripe kod tridesetak uginulih labudova pronađenih na jezerima Jegeniš i Šoderica u Koprivničko-križevačkoj županiji. S obzirom na aktualnu cirkulaciju virusa, nadležne službe upozoravaju da se mogu očekivati i novi slučajevi te pozivaju vlasnike peradi da poduzmu propisane mjere zaštite, donosi HRT. Prema riječima državnog tajnika u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Zdravka Tušeka, ptičja gripa se u pravilu pojavljuje u ovo doba godine, najčešće kod divljih ptica. Ministarstvo poljoprivrede poručuje da je situacija pod kontrolom, a veterinarska služba već je izdala jasne upute i naputke. Poseban apel upućen je građanima koji bi mogli doći u kontakt s uginulim pticama da ih ne diraju, već da o tome odmah obavijeste nadležne službe, odnosno veterinarsku inspekciju. Poljoprivrednim proizvođačima izdane su dodatne upute o pojačanoj brizi za perad, uz naglasak da perad mora biti zatvorena kako bi se spriječio kontakt s divljim pticama. – Važno je voditi računa i o tome da voda koju dajemo peradi ne dolazi u doticaj s divljim pticama – naglasio je Tušek za HRT. Dodao je kako se pridržavanjem propisanih mjera i pravilima biosigurnosti širenje bolesti može spriječiti. foto: arhiva vzaktualno.hr/vijesti.hrt.hr