U Podrutama obilježena 34. obljetnica pogibije europskih promatrača: „Čuvanjem sjećanja odajemo počast žrtvama, ali i svjedočimo putu Hrvatske”
U borbi Republike Hrvatske za samostalnost i neovisnost velika je prekretnica bio tragičan događaj koji se prije 34 godine, 7. siječnja 1992. dogodio u Podrutama kod Novoga Marofa, a u kojem su poginula petorica članova Promatračke misije Europske zajednice. Kako se ne bi zaboravila žrtva koju su europski promatrači podnijeli u uspostavi mira i očuvanja demokracije, Grad Novi Marof  komemorativnim je skupom održanim u petak obilježio obljetnicu ove tragedije. Nenaoružani helikopter, koji se iz Mađarske vraćao u Hrvatsku, raketama je srušio MIG 21 tadašnje JNA, a život su izgubila četvorica talijanskih časnika – Enzo Venturini, Marco Matta, Silvano Natale i Fiorenzo Ramacci te francuski časnik Jean Loup Eychenne. Gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač istaknuo je kako je rušenje helikoptera europskih promatrača iznad Podruta prije 34 godine bio planski i zločinački čin tadašnje jugoslavenske vojske. – Riječ je o podmuklom atentatu iza kojeg je stajala jugoslavenska vojska, uz pokušaj manipulacije i prebacivanja krivnje na Hrvatsku, iako tada nije imala ni sredstva ni mogućnosti za takvo djelovanje. Cilj je bio optužiti Hrvatsku za rušenje helikoptera, no istina je vrlo brzo izašla na vidjelo – rekao je Jenkač. Podsjetio je kako je jedan helikopter tada pogođen i srušen, pri čemu su poginuli talijanski i francuski vojnici, dok je drugi uspio prisilno sletjeti te je naglasio da je upravo taj zločin imao snažan međunarodni odjek. – Bio je to možda i „trenutak razjašnjenja” za tadašnju Europsku zajednicu i velik dio svjetske javnosti, kada je postalo jasno tko je agresor, a tko žrtva. Nedugo nakon tog zločinačkog čina uslijedila su i međunarodna priznanja Republike Hrvatske – kazao je Jenkač, dodavši kako je taj događaj, iako nije bio jedini razlog priznanja, zasigurno pridonio boljem razumijevanju hrvatske borbe za samostalnost. Naglasio je i kako je obveza Grada Novog Marofa trajno čuvati sjećanje na taj događaj, budući da se zločin dogodio upravo na njegovu području. – Ovaj datum ima trajnu važnost za povijest Domovinskog rata i Republike Hrvatske. Čuvanjem sjećanja odajemo počast žrtvama, ali i svjedočimo putu Hrvatske od napadnute i razorene države, do punopravne članice Europske unije i NATO-a, koja danas i sama sudjeluje u mirovnim misijama diljem svijeta – poručio je Jenkač. Dodao je kako izaslanstva i predstavnici talijanskog i francuskog veleposlanstva redovito izražavaju zahvalnost zbog dostojanstvenog obilježavanja obljetnice i očuvanja uspomene na njihove poginule pripadnike. Uime Varaždinske županije, komemoraciji je nazočio predsjednik Županijske skupštine Krunoslav Lukačić koji je istaknuo da je u vrijeme tragičnog događaja bio 12-godišnjak koji, kao i mnoga druga djeca, nije u potpunosti razumio razmjere rata ni težinu gubitaka, ali je osjećao strah, nepravdu i tugu. – Danas puno jasnije razumijemo koliko je ovaj zločin bio strašan i koliko je snažnu poruku poslao svijetu. Petorica promatrača izgubila su živote obavljajući svoju dužnost, vođeni hrabrošću, odgovornošću i željom da se istina o stradanju Hrvatske prenese međunarodnoj zajednici. Njihova smrt duboko je potresla Europu i ubrzala spoznaju tko je u ovom ratu bio agresor, a tko žrtva – rekao je Lukačić dodajući da žrtva promatrača nije bila uzaludna. Okupljenima se obratio i Thibault Cornut, Gentille Chargé d’affaires a. i. Veleposlanstva Republike Francuske koji je uputio zahvalu hrvatskim vlastima i gradonačelniku Jenkaču jer nastavljaju obilježavati ovu tragediju u spomen na pale talijanske i francuske vojnike. – Prije trideset godina Europska zajednica bila je samo ekonomska organizacija. Stvaranje takvih misija bilo je prvo takve vrste za održavanje mira. Tijekom 30 godina provedene su i pokrenute mnoge druge misije za stabilizaciju kriznih zona – kazao je Cornut. Dodao je da je poručnik Jean Loup Eychenne bio prvi od 86 francuskih vojnika poginulih u službi tijekom misije provedene u bivšoj Jugoslaviji, a za sobom je ostavio udovicu i dvoje male djece. Da žrtva europskih promatrača nikada neće biti zaboravljena poručio je i Nj. E. Paolo Trichilo, veleposlanik Republike Italije. – Tog je dana nenaoružani helikopter oboren je tijekom mirovne misije, dok je za promatračku misiju Europske unije pratio prekid vatre. Želim izraziti zahvalnost organizatorima ove ceremonije i svima koji su se ovdje okupili kako bi odali počast žrtvama – rekao je Trichilo.   Andreja Metelko-Zgombić, izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske i državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova kazala je da je riječ o događaju koji je zgranuo cijeli svijet te podsjetila da je tih dana u Hrvatskoj bjesnio rat, a trećina Lijepe naše bila je okupirana. – Bilo je na tisuće pobijenih i stotine tisuća prognanih. Pucanj u helikopter i u te nevine žrtve tada je bio i vidljiv pucanj na Hrvatsku – rekla je. Dodala je da su svi u Podrutama okupili kako bi, u mislima s njihovim obiteljima, odali počast časnicima, iskazali pijetet prema njihovoj žrtvi i izrazili sućut njihovim obiteljima te Francuskoj i Talijanskoj Republici.   – Životi ovih časnih ljudi su bez dvojbe ugrađeni u temelje neovisne, slobodne i demokratske Republike Hrvatske i zato im hvala. Europski promatrači imali su značajnu ulogu da istina o svemu što se tada događalo u Hrvatskoj dopre do međunarodne javnosti. Taj strašan događaj u Podrutama pokazao je svu brutalnost velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku i pomogao da istina ode u svijet – istaknula je Metelko-Zgombić. Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Tomislav Zadro, naglasio je da su u Podrutama stradali ljudi koji nisu došli kao vojnici, nego kao svjedoci. – Došli su s namjerom da promatraju, izvještavaju i pomognu u uspostavi mira. Njihova je smrt bila poruka da agresija ne priznaje ni neutralnost ni međunarodne obaveze. Hrvatska je u to vrijeme vodila pravedni i obrambeni rat, branila je pravo na život, slobodu i vlastitu državu, kao hrvatski branitelj znam koliko je ta vrijednost skupo plaćena. Sada kada živimo u slobodnoj i međunarodno priznatoj Republici Hrvatskoj, naša je dužnost da se sjećamo ovakvih mjesta, ne zbog prošlosti, nego zbog budućnosti. Podrute su trajni podsjetnik da mir nije slabost, ali ni naivnost, mir se gradi na istini, a čuva odlučnošću – rekao je Zadro. Dodajmo kako je komemorativnom skupu prisustvovala i zamjenica varaždinskog župana Silvija Zagorec. Molitvu za poginule članove Promatračke misije Europske zajednice predvodio je tajnika biskupa Varaždinske biskupije Mišel Kovačević, a u crkvi Kraljice mira u Podrutama za njih je služena sveta misa.   vzaktualno.hr
Na sjeveru Hrvatske rođene 42 bebe – u OB Varaždin na svijet je došlo sedam beba
I ovog tjedna vam donosimo najslađi popis, popis rođenih beba na sjeveru Hrvatske. Čestitamo mamama i tatama na prinovama! U rodilištima na sjeveru Hrvatske ukupno su rođene 42 bebe. U rodilištu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, tijekom prošlog tjedna rođeno je 16 beba, sedam djevojčica i 9 dječaka. Dječake su rodile: Silvija Mrkoci, Zlatar, Silvija Filko, Radoboj, Danijela Maček, Klanjec, Agnez Križić, Pojatno, Monika Kanceljak, Tuhelj i Klara Matekalo, Oroslavje. Djevojčice su rodile: Jasmina Čolak, Krapinske Toplice, Yulia Rud, Jastrebarsko, Biserka Novosel, Bedekovčina, Ivana Hleb, Poznanovec, Ivanka Čekolj, Oroslavje, Antonela Miholić, Novi Marof i Antonija Šivalec, Radoboj. U proteklom tjednu, u Općoj bolnici Varaždin rođeno je sedam beba, pet dječaka i dvije djevojčice. Dječake su rodile Dijana Pejić, Ivana Maretić, Martina Horvat, Monika ocvirek i Maja Šagi. Djevojčice su rodile Lorena Kovačić i Maja Mlakar. U Županijskoj bolnici Čakovec, prošlog tjedna rođeno je čak 19 beba, 10 djevojčica i devet dječaka. Djevojčice su rodile Jelena Pintarić, Marija Levačić, Patricija Oršoš, Marijana Horvat, Tanja Kalanjoš, Barbara Žnidarić, Amela Ignac, Anamarie Lukačić, Jasmine Ignac i Zvjezdana Kalanjoš. Dječake su rodile Suzana Turk, Tena Matotek, Lana Sršan, Anita Bistrović, Nevena Šegović, Mirela Savić, Katarina Oršuš, Marina Kalanjoš i Karmen Modlic. vzaktualno.hr
Turizam u Krapinsko-zagorskoj županiji nastavlja snažan rast
U hotelu Well u Termama Tuhelj održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljeni izvrsni turistički rezultati koje je Krapinsko-zagorska županija ostvarila u protekloj godini, potvrđujući time nastavak snažnog rasta i sve veći interes domaćih i stranih gostiju za ovu kontinentalnu destinaciju. Prema objavljenim podacima, tijekom 2025. godine Krapinsko-zagorska županija zabilježila je ukupno 214.210 dolazaka turista, pri čemu je gotovo ravnomjeran omjer domaćih i stranih gostiju. Domaćih turista bilo je 107.895, što čini 50,37 posto ukupnih dolazaka, dok je stranih turista evidentirano 106.315 ili 49,63 posto. Pozitivni trendovi vidljivi su i u ostvarenom broju noćenja. Ukupno je zabilježeno 468.202 noćenja, od čega su domaći gosti ostvarili 230.087 noćenja (49,14 posto), dok su strani turisti ostvarili 238.115 noćenja, odnosno 50,86 posto ukupnog broja. Usporedbom s 2024. godinom, kada je zabilježeno 202.795 dolazaka i 428.576 noćenja, jasno je vidljiv značajan rast. Broj dolazaka povećan je za 5,63 posto, dok je broj noćenja porastao za čak 9,25 posto. Godišnji indeks dodatno potvrđuje pozitivan trend. Indeks dolazaka domaćih turista iznosio je 109,07, stranih 102,35, dok je indeks noćenja domaćih gostiju dosegnuo 112,50, a stranih 106,28. Kako je na samom početku konferencije istaknula voditeljica Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije Sanja Škrinjar, pozitivni turistički trendovi u Zagorju već se godinama kontinuirano ponavljaju. – To se već ponavlja iz godine u godinu. I 2025. godina bila nam je rekordna, s ukupno 214.210 dolazaka i 468.202 noćenja. Imamo 5,63 posto više dolazaka i 9,25 posto više noćenja u odnosu na godinu ranije. Ono što se promijenilo jest udio domaćih i stranih gostiju u korist domaćih turista, što znači da su nam prošle godine u znatno većem broju dolazili upravo domaći gosti. Kod noćenja taj omjer iznosi 49,14 posto domaćih i 50,86 posto stranih gostiju – rekla je Škrinjar. Dodala je kako dugoročniji pokazatelji još jasnije potvrđuju snažan razvoj kontinentalnog turizma u Zagorju. – Spomenimo i da smo 2013. godine imali 161.446 noćenja, što znači da je prošle godine u odnosu na tu godinu zabilježen porast od čak 190 posto. Kada govorimo o tržištima s kojih nam dolaze gosti, među prvih deset prednjači Slovenija, koja bilježi najveći rast, osobito kod noćenja, zatim Njemačka, Bosna i Hercegovina, Austrija, a ponovno nam se oporavlja i Italija, koja je tijekom korone značajno pala, ali se sada vraćamo na razine prije pandemije. Poljska nam je zadnjih godina bila među prva tri tržišta, no sada su četvrti, što je trend vidljiv i na nacionalnoj razini jer su Poljaci dio svojih putovanja preusmjerili prema drugim destinacijama – naglasila je. Govoreći o domaćim gostima, istaknula je kako najveći broj dolazaka dolazi iz Grada Zagreba, a slijede Splitsko-dalmatinska, Primorsko-goranska, Osječko-baranjska, Istarska i Zagrebačka županija. – Posebno nas veseli veliki broj gostiju iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije, a vjerujemo da će se ti brojevi i dalje povećavati. Najveći porast noćenja bilježe upravo gosti iz Grada Zagreba, Osječko-baranjske, Zagrebačke, Vukovarsko-srijemske i Sisačko-moslavačke županije – dodala je. Škrinjar je iznijela i podatke o strukturi smještaja, naglasivši kako je u hotelima ostvareno 326.826 noćenja, odnosno 69,81 posto ukupnog broja, dok je u kampovima zabilježeno više od 33 tisuće noćenja, a u ostalim smještajnim objektima 107.882 noćenja. Posebno je istaknula rezultate s područja turističkih zajednica. – Od devet turističkih zajednica, upravo je područje domaćina ostvarilo najveći broj dolazaka i noćenja – 118.000 dolazaka i 217.121 noćenje, što je 20,44 posto više u odnosu na cijelu 2024. godinu – rekla je. Dodala je kako je u klasteru koji obuhvaća sedam sjevernih županija prošle godine ostvareno ukupno 1.475.079 noćenja, od čega na Krapinsko-zagorsku županiju otpada čak 31,74 posto. – Na kontinentu smo, uz Grad Zagreb i Karlovačku županiju, među najjačima po ostvarenom broju dolazaka i noćenja – naglasila je. Osvrnula se i na posjećenost atrakcija, istaknuvši kako su vodeni parkovi u 2025. godini imali 785.748 kupača, dok je Svetište Majke Božje Bistričke zabilježilo 795 tisuća hodočasnika, uz rast od 3,25 posto. Kada je riječ o smještajnim kapacitetima, kroz sustav eVisitor registrirano je 4.404 ležaja, što je porast od 168 kreveta u odnosu na prethodnu godinu. – Taj rast rezultat je velikog angažmana naših domaćina, otvaranja novih kuća za odmor i podizanja kvalitete smještaja – istaknula je Škrinjar. Govoreći o projektima i aktivnostima, navela je kako se nastavlja razvoj projekta True Zagorje Home, aktivnog turizma kroz manifestacije poput Zagorje Outdoor Stubaki i Zagorje Triatlona, uz dodatni fokus na promociju pješačkih i planinarskih staza. Najavila je i nastavak programa Vinogradi s pogledom, Okusi Zagorja, snažnije online oglašavanje te brojne manifestacije poput Babičinih kolača, Štruklijade, Sajma zagorskih vina i projekta 100 posto zagorsko u Zagrebu i Rijeci. Posebno važnim ocijenila je donošenje Plana upravljanja destinacijom Krapinsko-zagorske županije, koji je krajem godine usvojen na Županijskoj skupštini. – To je nova zakonska obveza i temelj za daljnji razvoj, s većim naglaskom na nišne oblike turizma poput aktivnog, gastro te wellness i spa turizma. Pred nama je puno posla i izazova. Moramo poraditi i na našoj Zagorje card kartici i približiti je svim turistima koji dolaze na područje naše županije, kako bi mogli koristiti neke odlične popuste – pojasnila je. Osvrnula se i na nagrade pa je tako istakula kako je na Danima turizma iz svake županije proglašen najbolji u toj kategoriji, a u Krapinsko-zagorskoj županiji je ta titula za 2025. godinu pripala Iris Croatica, dok je Vila Magdalena, prvi hotel s četiri zvjezdice u Zagorju, finalist 20. jubilarnog izbora za najbolji mali obiteljski hotel. Također što se tiče Dekantera, odnosno nagrada za vinare, u županiju su stigla dva srebra i tri bronce, a na 13. Suncokretu ruralnog turizma Krapinsko -zagorska županija ima pet nagrađenih. To su zlatna povelja Iris Croatica, srebrna povelja za manifestaciju Seljačka buna, zatim srebrna povelja za predstavljanje ruralnog identiteta na nov način, inovacijski projekti, to su babičini recepti, Babice produkcija, tu je i OPG Cesarec te posebno priznanje za poučnu stazu Putevima orhideja za Javnu ustanovu Zagorje zeleno. Na konferenciji je govorio i direktor Termi Tuhelj Vasja Čretnik, koji je istaknuo kako je iza njih izazovna, ali izuzetno uspješna godina. – Godinu smo započeli velikim radovima nakon investicije koja je trajala gotovo cijelu 2024. i dio 2025. godine, no rezultati su pokazali da je to bio pravi potez. Ostvarili smo 17,8 milijuna eura prihoda, što je 4,5 milijuna eura više nego godinu ranije. Prvi put smo premašili 200 tisuća noćenja, s ukupno 200.800 noćenja u hotelu i kampu. Najveći porast kod noćenja ostvarili smo sa slovenskog tržišta, 16.000 više – rekao je Čretnik. O rezultatima na svom području govorila je i direktorica Turističke zajednice Biser Zagorja Tatjana Petranović Capar, istaknuvši da je ta destinacija u 2025. godini ostvarila oko 33 posto ukupnog turističkog prometa županije. – Ostvarili smo 86.040 dolazaka i 217.187 noćenja, uz porast noćenja od 20,47 posto, zahvaljujući novim smještajnim kapacitetima i hotelu. Posebno se ističu slovenski gosti, koji čine 37,6 posto ukupnih noćenja – rekla je. Načelnik Općine Tuhelj Mladen Hercigonja, ujedno i predsjednik TZ-a Biser Zagorja, naglasio je važnost ulaganja u infrastrukturu. – U protekloj godini značajna sredstva uložili smo u turističku infrastrukturu, ali i u komunalne projekte na području cijele općine. Otvorili smo projekt tradicijskih igračaka, izgradili stazu za terapiju šumom, a u komunalnu infrastrukturu uložili smo oko 1,2 milijuna eura, što je važno kako za lokalno stanovništvo tako i za turiste – rekao je Hercigonja. Zaključno se obratio krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, ujedno i predsjednik Turističke zajednice Krapinsko-zagorske županije, istaknuvši kako su ostvareni turistički rezultati daleko širi od službene statistike. – Kada gledamo Krapinsko-zagorsku županiju kao turističku destinaciju i uzmemo u obzir 795 tisuća hodočasnika koji su posjetili Mariju Bistricu, 785 tisuća ljudi koji su boravili na našim kupalištima te 214.210 turista koji su došli i noćili na području županije, dolazimo do brojke od čak 1.794.000 posjetitelja – rekao je Kolar te dodao kako ta brojka dodatno raste kada se uključe i podaci kulturnih institucija. – Ako tome pridodamo i rezultate Muzeja Hrvatskog zagorja, koji je prošle godine imao 283 tisuće posjetitelja, a ove godine očekujemo i nešto više, dolazimo do preko 2,1 milijun ljudi. U tim brojkama uopće nisu evidentirani brojni izletnici koji vikendom dolaze u naše OPG-ove, restorane i vinske ceste. Možemo slobodno reći da, u odnosu na oko 120 tisuća stanovnika, Krapinsko-zagorsku županiju godišnje posjeti čak dvadeset puta više ljudi, što je zaista izniman rezultat – naglasio je. Osvrnuo se i na dugoročni rast turizma. – Godine 2013. krenuli smo sa 71 tisućom dolazaka i 168 tisuća noćenja, a danas govorimo o povećanju od gotovo 300 posto. To jasno pokazuje da smo kao destinacija rasli planski i sustavno – istaknuo je pohvalivši ulaganja u turističku infrastrukturu, izdvojivši investiciju u Termama Tuhelj. – Veseli me što smo u 2025. godini imali konkretne investicije u turizam. Posebno zahvaljujem i čestitam Termama Tuhelj na investiciji vrijednoj 27 milijuna eura, kojom smo dobili novi obiteljski hotel te dodatno unaprijedili bazene, wellness i spa sadržaje. Ta je investicija došla u pravo vrijeme i rezultati to jasno potvrđuju – rekao je Kolar dodavši kako je važno stalno ulagati kako bi destinacija ostala konkurentna, osobito u kontekstu novih projekata i termi koje se otvaraju diljem Hrvatske. – Ako želimo zadržati stalne goste i privući nove, moramo kontinuirano nuditi nove sadržaje i ulagati u infrastrukturu. Siguran sam da će se to, s obzirom na strukturu našeg gospodarstva i turističkog sektora, i dalje događati – poručio je. Župan je istaknuo i rast smještajnih kapaciteta. – U 2025. godini zabilježili smo povećanje od 168 kreveta, a posebno nas veseli sve veći interes za privatni smještaj. Dio ljudi, nakon što upozna kvalitetu života u Zagorju, odustaje od iznajmljivanja i ovdje ostaje živjeti, dok se drugi odlučuju na ulaganja, što dodatno potvrđuje atraktivnost naše županije – rekao je. Zaključio je kako s posebnim zadovoljstvom gleda na strukturu gostiju. – Vrlo smo zadovoljni turističkom godinom 2025. Posebno me veseli povratak domaćih gostiju jer se u kriznim situacijama pokazuje koliko su oni vjerni destinaciji. Danas imamo gotovo ravnomjeran omjer domaćih i stranih gostiju, a izuzetno je važno što nam raste broj dolazaka iz Grada Zagreba – naglasio je te dodao kako gosti iz Istarske, Splitsko-dalmatinske i Primorsko-goranske županije ostvaruju najdulji boravak u Zagorju. – Upravo zato ćemo u 2026. i 2027. godini dodatno pojačati promotivne kampanje prema Splitsko-dalmatinskoj i Istarskoj županiji, dok smo s Primorsko-goranskom već na vrlo dobroj razini suradnje – zaključio je Kolar. j.miklauzic/vzaktualno.hr
U požaru u Donjem Vidovcu poginuo muškarac – ugušio se dimom!
U četvrtak u 9:18 sati Operativno komunikacijski centar Policijske uprave međimurske zaprimio je telefonsku dojavu dežurnog djelatnika Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije da je u obiteljskoj kući u Donjem Vidovcu, pronađen mrtav muškarac. Kriminalističkim istraživanjem te očevidom na mjestu događaja utvrđeno je kako je 41-godišnjak navedenog dana oko 9 sati u spavaćoj sobi obiteljske kuće pronašao 68-godišnjaka kako nepomično leži na podu te je o tome odmah obavijestio hitnu medicinsku pomoć. Izlaskom tima hitne medicinske pomoći na mjesto događaja konstatirana je smrt 68-godišnjaka. Mrtvozorničkim pregledom utvrđeno je kako je smrt nastupila uslijed gušenja dimom, dok na tijelu preminulog nisu pronađeni tragovi koji bi upućivali da je smrt nastupila kao posljedica kaznenog djela. Očevidom, uz stručnu pomoć inspektora za zaštitu od požara, utvrđeno je da je došlo do požara u spavaćoj sobi uslijed prijenosa topline s peći na kruta goriva na okolni inventar, platnenu fotelju i drveni strop koji su djelomično nagorjeli, dok se požar sam ugasio zbog nedostatka kisika u sobi. O događaju je izviješten nadležni državni odvjetnik. Savjeti za građane tijekom sezone grijanja Dolaskom hladnijih dana i pojačane uporabe sustava grijanja, građanima se upućuju sljedeće preporuke radi zaštite života, zdravlja i imovine: • Redovito održavajte peći i dimovodne sustave Peći na kruta goriva, dimnjake i dimovodne sustave potrebno je redovito čistiti i pregledavati, isključivo od strane ovlaštenih dimnjačara, kako bi se spriječilo zapaljenje čađe i prodor dimnih plinova u prostorije za boravak. • Koristite isključivo propisana goriva U pećima koristite samo goriva predviđena od strane proizvođača. Zabranjeno je loženje otpada, plastike i drugih zapaljivih materijala koji mogu izazvati požar ili ispuštanje otrovnih plinova. • Održavajte sigurnu udaljenost zapaljivih predmeta Namještaj, zavjese, drva i drugi zapaljivi materijali moraju biti udaljeni od izvora topline sukladno uputama proizvođača. • Osigurajte dostatan dotok svježeg zraka Prostorije u kojima se nalaze uređaji za grijanje moraju imati odgovarajuću ventilaciju kako bi se spriječilo nakupljanje ugljičnog monoksida. • Ne ostavljajte uređaje bez nadzora Peći, grijalice i druga sredstva za grijanje ne smiju se ostavljati uključena bez nadzora, osobito tijekom noći ili prilikom napuštanja prostora. • Pažljivo koristite električna grijaća tijela Električne grijalice ne smiju se prekrivati niti koristiti s oštećenim kabelima i utičnicama. • Ugradite detektore dima i ugljičnog monoksida Preporučuje se ugradnja ispravnih detektora dima i ugljičnog monoksida u stambenim prostorima radi pravovremenog upozorenja na opasnost. Zapamtite, samo ispravno izveden sustav grijanja je onaj koji se može koristiti na siguran i pouzdan način. foto: pu međimurska vzaktualno.hr
Varaždinska glumica Helena Minić u finalu Zlatnog Studija!
Poznati su finalisti devetog Zlatnog Studija, najprestižnije medijske nagrade u zemlji tjednika Studio, Jutarnjeg lista i Hanza Medije. Među finalistima je i Helena Minić, glumica HNK u Varaždinu, u kategoriji kazališnih glumica za ulogu Medeje u istoimenoj predstavi. Uz nju, u finalu su Ksenija Prohaska, gospođa Pavle u predstavi “Ribarske svađe” i Anđela Ramljak, Helena Glory u “Slijepi vode slijepe”. Za Helenu možete glasati OVDJE Pretplatnici premium sadržaja Jutarnjeg i ove godine imaju posebnu pogodnost. Dok ostali čitatelji mogu glasati jednom dnevno, premium pretplatnici mogu glasati više puta unutar 24 sata. Prvi krug glasanja trajao je od 1. do 9. siječnja i u njemu su glasači odabrali finaliste. Finalni krug glasanja, pak, traje do 23. siječnja u podne. Pobjednici će biti proglašeni u subotu, 31. siječnja, na velikoj svečanoj dodjeli nagrada devetog Zlatnog Studija, uz izravni prijenos na Prvom programu Hrvatske televizije. foto: arhiva vzaktualno.hr/jutarnji.hr
U Velikom Bukovcu buknuo požar u kotlovnici plastenika, vatrogasci pravovremeno intervenirali
Vatrogasci DVD-a Veliki Bukovec u novu su 2026. godinu ušli radno, ali i uspješno – nakon što su morali intervenirati u novogodišnjoj noći, za njih je posla bilo i sinoć. Na svojoj su stranici na Facebooku objavili da su oko 21 sat dobili dojavu od VOC-a Varaždin o požaru kotlovnice za grijanje plastenika za uzgoj cvijeća. Četiri minute kasnije izašli su na mjesto intervencije s autocisternom i dvojisom vatrogasca, a samo par minuta kasnije izašlo je i navalno vozilo te još deset vatrogasaca. – Dolaskom na mjesto intervencije uočavamo da je požar zahvatio krovište kotlovnice, dok se u samoj prostoriji nalazi peć pod temperaturom, što predstavlja dodatni rizik. Pristupamo pažljivom gašenju s vatrogasnim aparatima, kako ne bi došlo do eksplozije zbog kontakta peći i vode. Zbog nemogućnosti pristupa samom žarištu zbog limenog pokrova, pristupamo njegovom kompletnom uklanjanju kako bismo osigurali potpuno gašenje da ne dođe do širenja požara na okolne objekte. Intervenciju završavamo u 22:30 te se vraćamo u vatrogasni dom – napisali su. DVD Veliki Bukovec posebnu zahvalu upućuje mještanima koji su pravovremeno primijetili požar i dojavili ga te hrabro i pribrano reagirali korištenjem vatrogasnih aparata do dolaska vatrogasaca. – Upravo takvo ponašanje sprječava širenje požara i spašava imovinu! Vatrogasni aparat u domu ili gospodarskom objektu može znatno smanjiti opasnost i štetu u prvim minutama požara. Ova intervencija to je još jednom jasno pokazala – poručuju iz DVD-a Veliki Bukovec. foto: fb – dvd veliki bukovec – ivan modrić ak/vzaktualno.hr
Dobra vijest za Ivančane! Grad dodjeljuje novčanu pomoć građanima s nižim primanjima
Grad Ivanec donio je Odluku o jednokratnoj novčanoj pomoći građanima radi povećanih životnih troškova i ublažavanja posljedica porasta cijena, kojom se pozivaju građani s nižim primanjima da podnesu zahtjev za dodjelu potpore za 2026. godinu. Pravo na jednokratnu novčanu pomoć mogu ostvariti građani čija ukupna mjesečna primanja ne prelaze 570 eura. Visina potpore ovisi o iznosu ukupnih primanja, pa će građani s mjesečnim primanjima do 200 eura ostvariti pomoć u iznosu od 90 eura. Onima čija se primanja kreću od 200,01 do 370 eura isplatit će se 80 eura, dok će građani s primanjima od 370,01 do 500 eura ostvariti pravo na 70 eura. Najniži iznos pomoći, 60 eura, namijenjen je građanima čija se mjesečna primanja kreću od 500,01 do 570 eura. Građani čija su ukupna primanja viša od 570 eura ne ispunjavaju uvjete za ostvarivanje ove potpore. Zahtjev za isplatu jednokratne novčane pomoći podnosi se Upravnom odjelu za lokalnu samoupravu i imovinu Grada Ivanca, a može se predati na prijamnom šalteru Gradske vijećnice na adresi Trg hrvatskih ivanovaca 9b. Uz zahtjev je potrebno priložiti dokaz o visini primanja, presliku osobne iskaznice te presliku računa za isplatu novčane pomoći s navedenim IBAN-om. Građanima koji nemaju otvoren tekući račun isplata jednokratne novčane pomoći izvršit će se putem Hrvatske pošte. vzaktualno.hr
Kontinentalnu Hrvatsku očekuje ledeno jutro i opasna poledica
Prema najavama Državnog hidrometeorološkog zavoda danas nas očekuje pretežno oblačno vrijeme, na Jadranu s kišom, u unutrašnjosti i susnježicom te snijegom.  Lokalno obilnija oborina moguća je na Jadranu i u predjelima uz Jadran. Ponajprije u unutrašnjosti ponegdje kiša koja se smrzava u dodiru s hladnim tlom i podlogom, osobito u drugom dijelu dana na istoku i na krajnjem sjeveru zemlje. Vjetar slab do umjeren jugozapadni. Na Jadranu će puhati umjereno i jako jugo te jugozapadni vjetar, poslijepodne ponegdje i zapadni. Jutro vrlo hladno uz najnižu temperaturu od -14 do -8, a na Jadranu od 0 do 5 °C. Najviša većinom između 0 i 5, na obali i otocima između 7 i 12 °C. Biometeorološka prognoza U noći i ujutro se u većini krajeva preporučuje poseban oprez zbog niskih temperatura zraka i umjerene opasnosti od hladnoće koja djeluje na zdravlje, a potom će na opće stanje organizma djelovati južina i nagli porast temperature zraka. Uz takve nagle i izražene vremenske promjene, meteoropati i kronični bolesnici mogu imati pojačane zdravstvene tegobe. Preporučuje im se izbjegavati napor i pridržavati se uputa liječnika. DHMZ/vzaktualno.hr
Danas im je imendan! Sve najljepše!
Prema hrvatskom katoličkom kalendaru, 9. siječnja imendan imaju osobe koje nose imena Julijan, Julijana i Miodrag. Julijan je muško ime grčkoga porijekla. Značenje potiče iz grčkog Ioulianos, latinskog Julianus u značenju blistav. Osobe s imenom Julijan su poštene, kreativne i duhovno snažne. Sposobne su prebroditi mnoge teškoće u životu. Ženski oblik ovog imena je Julijana. Ime Miodrag je domaćeg porijekla. Ime je nastalo od pridjeva mio i drag. Oprez često sprječava osobe s imenom Miodrag da naprave veći uspjeh. Spori su u djelovanju i reakcijama i često su sumnjičave prirode. Imaju malo povjerenja u druge i u sebe, donosi Knjiga imena. vzaktualno.hr/knjigaimena.com
I Ludbreg se pridružuje tradicionalnoj nacionalnoj turističkoj akciji „Upoznaj svoju zemlju“
U sklopu tradicionalne nacionalne turističke akcije „Upoznaj svoju zemlju” i Ludbreg će svojim sugrađanima i posjetiteljima ponuditi besplatnu organiziranu interpretacijsku šetnju gradom, usmjerenu na upoznavanje lokalne kulturne i povijesne baštine te identiteta destinacije. Vođeno razgledavanje grada održat će se u nedjelju, 18. siječnja 2026. godine, s početkom u 14:00 sati, a okupljanje sudionika predviđeno je kod Krugova Centra svijeta, jednog od najprepoznatljivijih simbola grada. Kroz grad će sudionike provesti turistički vodiči iz Ludbrega, koji će tijekom šetnje predstaviti najvažnije gradske lokacije, zanimljive povijesne činjenice, anegdote te posebnosti koje Ludbreg čine prepoznatljivim i jedinstvenim na turističkoj karti Hrvatske. Cilj ove inicijative je istaknuti vrijednost hrvatske kulturne baštine, podići svijest o važnosti stručnog i kvalitetnog turističkog vođenja te građanima približiti temeljne vrijednosti njihovih zavičaja. Poseban naglasak stavlja se i na ulogu turističkih vodiča, izazove s kojima se susreću u svom radu, kao i na važnost razvoja održivog i odgovornog turizma. – Pozivamo sve građane i posjetitelje da se pridruže ovoj besplatnoj gradskoj šetnji, dođu u nedjelju, 18. siječnja u 14:00 sati do Krugova Centra svijeta i upoznaju Ludbreg na drugačiji, zanimljiv i inspirativan način – rekla je Karin Golubić, direktorica Turističke zajednice područja Centar svijeta. Ovakvim programima ujedno se naglašava značaj turističkih djelatnika u oblikovanju međunarodnog imidža Hrvatske, ali i važnost očuvanja nacionalnog identiteta i kulturne baštine. Zahvaljujući pozitivnim reakcijama građana i medija, akcija „Upoznaj svoju zemlju” s godinama je postala prepoznatljiv način obilježavanja Međunarodnog dana priznanja Republike Hrvatske, koji se obilježava 15. siječnja. vzaktualno.hr