Bilo da se za visoku petu odlučujete tek povremeno, ili su vam postale redovit dodatak odjevnim kombinacima, jako je bitno znati pravilno hodati u cipelama na štiklu. Izbjegnite, bol, neugode i moguće ozljede prateći nekoliko naših praktičnih savjeta i zablistajte u najdražem paru cipela!
Probna šetnja
Nove cipele obavezno isprobajte kod kuće. Obujte ih i nosite neko vrijeme svaki dan kako bi se navikle na samu cipelu ali i hod u visokoj peti. Ako ste još prilično neiskusne u hodu u štiklama, krenite sa nižom potpeticom - 5 do 7 centimetara. Isprobajte koračanje vani, na različitim podlogama, uz i niz stepenice, te sporijim i bržim tempom.
Uspravno držanje
Ispravite leđa i podignite bradu. Pokušajte ovaj položaj zadržati cijelo vrijeme, osjećati ćete se samouvjerenije. Opustite vrat i podignite glavu u smjeru hoda. Izgledat ćete sigurnije, ali će i vaše tijelo lakše pronaći balans i održati pravilno držanje.
Žuljaju me cipele!
Probno nošenje cipela služi i za provjeru da li nas novi par štikla negdje žulja ili pritišče. Nakon nekoliko sati, ili čak cijele noći na nogama vaše noge će nateći, a štikle će postati nepodnošljive. Ne izuvajte cipele dok ne stignete kući, jer će to samo pogoršati situaciju. Priuštite si jastučiće za štikle da biste smanjili trenje i stopalima omogućili odmor dok vi hodate.
Svjesna svojih mogućnosti
Ne pretjerujte s visinom potpetice bez obzira na trendove. Nikako nećete izgledati privlačno u cipelama u kojima ne znate hodati, a istovremeno se možete ozbiljno ozlijediti!
Ultimativna pravila
Kada koračate, važno je da gazite cijelim stopalom, no što se tiče penjanja uz stepenice, trčanja ili plesa oslanjajte se samo na prednje gazište. Ovako ćete izbjeći zapinjanja potpetice ili proklizavanja cijele štikle.
www.timeout.hr