Carski rez ili sectio caesarea je operacija, od koje je povijesno gledajući umrlo najviše žena. Radi se o tome da se reže trbušna stijenka i maternica u svrhu porođaja djeteta. Nakon mehaničkog porođaja se zarezani djelovi sašiju, tj. šiva se maternica i slojevi trbušne stijenke.
Carski rez je do 20. stoljeća bio najsmrtonosnija operacija. Do 1850 – tih umrlo je od 60% do 100% žena prilikom ili nakon operacije a početkom 20. stoljeća stopa mortaliteta se smanjila do 25%, dok je stopa mortaliteta djeteta iznosila oko 24%. Razlog visoke stope mortaliteta su bili naravno uvjeti u kojima se operacija izvodila (nehigijenski, nesterilizirani i prepuni bakterija od kojih je nastupila sepsa ili iskrvarenje), neznanje o krvnim grupama prilikom transfuzije, načinima rezova i šivanja, te materijala koji se koristio (žica ili svila koja je uzrokovala upale i infekcije).
Smatra se da sam naziv, carski rez, potječe iz nekoliko izvora. Prvi se odnosi na povijesnu ličnost, Gaja Julija Cezara. Još je i danas poznata legenda o tome kako je Julije bio prvo dijete rođeno na ovakav način. Ali povijesne činjenice ne idu ovoj tvrdnji u korist, jer postoje povijesni dokazi da je njegova majka nakon porođaja živjela još dugi niz godina. Prva operacija, tj. prvi carski rez u kojem je majka preživjela je napravljen tek u 17. stoljeću.
Drugi izvor navodi da naziv potječe iz rimskih zakonika poznatih kao lex caesarea, koji je
propagirao da se nad trudnicom za koju ne postoji mogućnost preživljavanja, izvede operacija
vađenja djeteta.
Prema povijesnim činjenicama, najvjerojatnije je da sam naziv potječe iz razdoblja srednjeg vijeka i to od latinskih riječi sectio i ab utero caeso, što znači rezati ili biti izrezan.
Danas, u 21. stoljeću, nakon megalomanskog uspjeha na području medicine, stopa mortaliteta je i dalje visoka. Mogućnost smrti žene prilikom carskog reza je do 8 puta veća, nego ona kod normalnog poroda. Također postoji mogućnot postoperativnih komplikacija, koliko zbog slabog imunološkog sustava toliko zbog debljine, jer uvijek postoji mogućnost nezaraštanja tkiva, ozljede maternice ili mjehura.
Ono što se mora znati da također postoji mogućnost da se prilikom carskog reza ozlijedi i dijete, tj. da se slučajno zareže ili da u njegovim plućima ostane nešto plodne vode.
Još jedan od nedostataka ove operacije je da je smanjena mogućnost ponovnog začeća, jer se rezom oštečuje maternica. Ako žena nakon carskog reza zatrudni, također postoji rizik od izvanmaternične trudnoće, koje uvijek rezultira mrtvim fetusom. Druge komplikacije koje se mogu pojaviti su stanjena stijenka maternice koja prilikom sljedećeg porođaja puca, posteljica može srasti s tkivom maternice ili one koje rezultiraju neprirodnim obrnutim položajem djeteta (ono hoće van na zadak).
Kod svih navedenih stanja rezultat je jednak. Dolazi do ugrožavanja života majke, jednako kao i djeteta.
Ako si bila jedna od onih koja je smatrala da je carski rez bolji i jednostavniji od prirodnog poroda, moj savjet ti je da razmisliš ponovo. Od gore navedenih komplikacija, koje mogu ugroziti tvoj život i život tvog još nerođenog djeteta, nekako se privlačnijim čine ona vikanja, psovanja i bol koju podnose trudnice prilikom porođaja normalnim putem. A za one, koje nisu toliko sretne i porod im se zakomplicira, držimo palčeve da sve prođe u redu.
www.timeout.hr/PM