Na sam Dan planeta Zemlje koji se obilježava danas, 22. travnja diljem Hrvatske i svijeta, Varaždinska županija predstavila je dva važna projekta - "Zdrav za 5" i "Uklanjanje teških metala fitoremedijacijom na području Varaždina i okolice".
Projekt "Zdrav za 5" provodi se u svim hrvatskim županijama, pa ga tako i u našoj županiji zajednički provode PU Varaždinska, Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije i Varaždinska županija. Njime se nastoji "odraditi" dobra prevencija triju vrste ovisnosti te podići razina samosvijesti i odgovornosti o potrebi čistog i zdravog okoliša.
- Riječ je o prevenciji različitih rizičnih ponašanja kod osnovnoškolaca i srednjoškolaca. Projekt se provodi se u svim županijama u Hrvatskoj, a na njemu radi 197 provoditelja u svim školama. Obuhvaća tri problematike - alkohol, drogu i kockanje. Najveći problem u Hrvatskoj je trenutno alkohol. Naime, istraživanje pokazuje da je 64% osnovnoškolaca konzumiralo alkohol, a u 1. razredu srednje škole 54 od 100 djece u zadnjih 30 dana se opilo - rekao je Goran Klepac, ugovorni suradnik ravnateljstva policije MUP-a za promociju projekta "Zdrav za 5".
Kockanje je u Hrvatskoj također gorući i nažalost rastući problem povezan sa sportskim kladionicama i igrama na sreću, a zabrinjavajući je i podatak da je 23% učenika 1. razreda srednje škole isprobalo marihuanu.
- Na ispitanih 2.000 učenika u 4 hrvatska grada pokazalo se da oko 80% njih već ima iskustvo u kockanju, od čega 12% njih ima ozbiljne psiho-socijalne poteškoće koje se manifestiraju agresivnim ponašanjem. Podatak da je 14% djevojčica u dobi od 15 godina pušilo marihuanu, zaista je katastrofalan - kaže Klepac.
A kako stvari stoje s teškim i po život opasnim metalima u zraku i tlu, uskoro će pokazati istraživanje u kojem će se metodom fitoremedijacije utvrditi njihove vrijednosti na području Varaždinske županije. Projekt koji je potpomognut financijskim sredstvima Varaždinske županije i Grada Varaždina provoditi će Geotehnički fakultet se u vremenskom razdoblju od godine dana, a kao uzorci za istraživanje poslužiti će autohtone biljke u kojima će se utvrditi bioakumulacija teških metala.
- Projekt će se provoditi na području Grada Varaždina i okolice. Prvenstveno ćemo se baviti sa teškim metalima iz tla i zraka, a pomoću biljaka ćemo točno vidjeti koji su to metali i koliko ih ima. Varaždin i cijela ove regija je poznata kao prometno čvorište jer povezuje sjever i jug ovog dijela Europe, tako da smo prvenstveno koncentrirani na teške metale koji dolaze iz prometa. Najopasniji su olovo, kanij i živa. Oni su neosporni otrovi za žive organizme, a nakupljanjem u masnom tkivu neprestano se akumuliraju - kaže Dinko Vujević, docent s Geotehničkog fakulteta.

- Istraživanje će se raditi na uskolisnom i velikom trpucu te velikoj kiselici. Odabrali smo te biljke jer su autohtone, samonikle biljke. Fitoremedacija se kao metoda prakticira nekih 30 - tak godina, a trpuci su poznati u literaturi kao fitoremedijatori. Nećemo puno intervenirati u okoliš već ćemo iskoristiti ono što već u njemu postoji - kaže Vujević te dodaje da će se nakon završetka projekta objaviti sve vrijednosti i pokazatelji.
www.vzaktualno.hr/T.M.C.