Ovo stanje u organizmu se razvija kao posljedica kad povrat želučanog sadržaja u jednjak izaziva neugodne simptome, poput žgaravice. Žgaravica može itekako biti neugodna, ali njeno stanje se liječi tek kad ono kod bolesnika smanjuje kvalitetu života. A to u prijevodu znači kad ne može jesti, jer mu hrana zastaje u jednjaku, kad je osjećaj pečenja toliki da se uzdiže sve do grla.
Važno je naglasiti da ova bolest, ako se ne liječi, može izazvati stvaranje manjih ili većih oštećenja sluznice i ožiljke na jednjaku, koji uzrokuju njegovo suženje i otežano gutanje hrane. Ako je upala jednjaka dugo vremena bila neliječena ili neadekvatno tretirana, onda također postoji mogućnost nastanka zloćudnih promjena na jednjaku.
Uzroci nastanka ove bolesti su raznoliki, ali se veoma lako može na njih utjecati i to promjenom prehrambenih navika i u krajnjoj instanci, promjenom načina života:
1. pojačano lučenje kiseline – do pojačanog lučenja kiseline dolazi zbog neadekvatne prehrane, odnosno zbog konzumiranja masnih jela, pretjeranog unosa slatkiša i alkoholnih pića.
2. emocionalni stres – emocionalno stanje organizma je također veoma bitan čimbenik, jer je svatko barem jednom u životu osjetio kako mu knedla stoji u grlu. Ali to nije samo knedla, već stanje koje negativno utječe na cijeli organizam. Preveliko emocionalno opterećenje, s kojim se čovjek u većini slučajeva ne zna nositi, može izazvati dizanje kiseline i stegnuće jednjaka.
3. mlitavost donjeg zatvarača jednjaka – ovo stanje, koliko god mu čudan naziv bio, je simptom koji se nikako ne smije zanemariti, a uzrokuju ga razni čimbenici, poput unosa alkoholni pića, čajeva, crne kave ( odnosno prevelike količine teina i kofeina ) te gaziranih pića. Pušenje je također jedan od uzroka ovog stanja, tako da se ljudima koji obolijevaju od refluksne bolesti jednjaka zabranjuje pušenje, ili se barem inzistira na smanjenom unosu nikotina u organizam
4. povišen tlak u trbušnoj šupljini – ovo stanje se može desiti zbog preuskih traperica ili bilo kojeg komada uske odjeće. Drugi razlog pojave ovog simptoma je prekomjerna tjelesna težina.
Opisali smo uzroke, ali za tvojeg liječnika je veoma bitno da mu opišeš simptome, koji naravno kod svakog pacijenta mogu varirati:
1. osjećaj pečenja, odakle dolazi, gdje se širi
2. da li se osjećaj pečenja u grlu javlja nakon fizičkog napora, unosa određene hrane ili ga se može povezati s položajem tijela
3. segment emocionalnih tegoba se također ne smije zanemariti, opiši svom liječniku kako se osjećaš, da li imaš osjećaj pritiska u prsima ili knedlu u grlu
4. kašljanje po noći
5. promuklost
6. gorčina u ustima
7. otežano ili bolno gutanje
8. da li si imao žgaravice
Refluksna bolest jednjaka se liječi lijekovima koji smanjuju stvaranje želučane kiseline, otklanjaju postojeću želučanu kiselinu i koji poboljšavaju mišićne pokrete jednjaka. Terapija obično traje od 4 do 8 tjedana.
www.timeout.hr/PM