Dr Ivo Josipović prvi je predsjednik koji je ikada obišao općinu Maruševec. Dogodilo se to danas, u petak 26. travnja poslijepodne, tri dana poslije proslave Dana općine, ali na dan kada je posjetio srednjoškolski obrazovni centar u Maruševcu kako bi razgovarao o specifičnostima obrazovanja vjerske naravi.
U tom mu je smislu na pomoći bio i poznati hrvatski teolog pater Zvonimir Bono Š agi, koji je i sam djetinjstvo proveo u Krklecovu zavičaju i kao dijete kitio Zelenog Juru.
- Sasvim sigurno možemo i moramo zaštiti našu nematerijalnu baštinu, što nam pokazuju i ovi divni ljudi koji njeguju svoju stoljetnu tradiciju. Zeleni Jura je projekt koji predstavlja nematerijalnu baštinu, on je prilično aktivan ali ne samo ovdje. Nedavno su kod mene bili članovi Slovensko-hrvtskoga društva prijateljstva koji također imaju svoga Juru. To je običaj dobrih namjera i želja, vezan uz stara vremena, i možemo samo biti ponosni što imamo ovako lijepe običaje - kazao je predsjednik Ivo Jopsipović. U školi ćemo razgovarati o specifičnostima obrazovanja ovdje, jer mislim da je vrlo važno imati raznolikost obrazovanja pa i onog vjerske naravi. Hrvatska je zemlja vjerskih sloboda i takva mora ostati - kazao je na kraju predsjednik Ivo Jospiović.
Zvonimir Bono Š agi počasni je građanin Maruševca, porijeklom iz Brodarevca, baš kao i njegov prezimenjak, općinski načelnik Ivan Š agi.
- Ova je općina vrlo značajna, a nekada je obuhvaćala i općine Gornju i Donju Voću. Ovdje su stvoreni stari običaji koji se i danas održavaju, što me posebno veseli. Dobro je da predsjednik danas dolazi kako bi pokazao razumijevanje i za nas male, obične ljude. Moj je otac kao HSS-ovac nekada bio načelnik ove općine, bilo je to u razdoblju od 1939. do 1945. godine, i tada smo mi kao djeca ovaj itekako lijepi starinski običaj njegovali, pjevali smo pjesme i išli po selu, te kitili Zelenog Juru - prisjeća se ovaj poznati Maruševčanin i ugledni teolog.
Predsjednica KUD-a Klaruš iz Maruševca Ana Rehvald upoznala nas je s običajima vezanim uz Zelenog Juru.
- Nekada je on nosio zelene grančice i ostavljao ih seljacima, a s njihovih je lesa uzimao grančice kao simbol svega lošega u proteklom razdoblju, da bi se to sve na kraju spaljivalo. Taj simbolični običaj odlaska zla i danas njegujemo, pa smo željeli našeg predsjednika upoznati s time. Naime, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske zajedno sa još nekim susjednim državama, nedavno je otpočelo akciju kojom bi se ovaj običaj stavio na reprezentavtivnu listu nematerijalne baštine pri UNESCO-u. Podsjećam kako u Hrvatskoj imamo nekoliko običaja - koprivnički je drugačiji od turopoljskog, a ovaj opet od našega, koji je vezan uz 23. travnja kada se zazeleni priroda - govori Ana Rehvald.
U pratnji predsjednika Republike bio je i saborski zastupnik Mario Habek.
- Današnji posjet Maruševcu, koji slavi Zelenog Juru ali i Dan općine, sigurno je još jedan dokaz da se hrvatski predsjenik maksimalno trudi svoje vrijeme upotpuniti posjetom ovako lijepom mjestu i upoznati tradiciju kao što je ova vezana uz Zelenoga Juru. Maruševec je i mjesto u koje je za svoga života stvarao naš proslavljeni pjesnik Gustav Krklec, a malo se koja općina danas može pohvaliti da na njenom području djeluje srednjoškolska ustanova. Svojim je današnjim posjetom predjsednik Josipović poklonio poštovanje svim mještanima općine Maruševec, udrugama, njihovoj školi i općini - zaključio je Habek.
www.vzaktualno.hr/Aleksandar Grabarić