Te su nedjelje poslijepodne mnogi, kao i obično, gledali omiljeno Nedjeljno popodne na programu Televizije Zagreb, koje su prenosili svi televizijski centri bivše Jugoslavije. Zabavno-glazbeni, mozaični i sportski program Nedjeljnog popodneva naglo je prekinut, a na ekranu se u tišini pojaviše stolice. Tadašnji spiker Televizije Zagreb Miroslav Lilić tog je 4. svibnja 1980. godine predvečer potom priopćio kako je umro drug Tito.
Od tog su trenutka prošle 33 godine tijekom kojih se mnogo toga promijenilo. Nekima na bolje, drugima na gore, ali realno i zapravo - promijenilo se sve. Od tadašnjega državnog poretka, gospodarskog i financijskog sustava do nestanka nekadašnjih vrijednosti, kojih se sa sjetom danas tek prisjećaju oni najstariji.
Često se u teško vrijeme današnji vremešniji Hrvati, koji su onda bili mladi ili zreli ljudi, vole prisjetiti kako je "nekada bilo bolje jer je bilo posla i redovitih plaća", zaboravljajući kako u današnje vrijeme ta fraza naprosto ne bi više bila realna, jer socijalizam i komunizam kao poredak više ne postoje na ovim prostorima, a kapitalistički ustroj modernoga doba naprosto više ne nudi vremena nostalgiji.
Društvene, obrazovne i gospodarske vrijednosti danas su potpuno drugačije nego prije 33 godine. Ne postoje više bivša Jugoslavija niti Pokret nesvrstanih kao nekada moćna treća svjetska velesila, svi su Titovi suvremenici već odavno pokojni, baš kao i srp i čekić s ovih prostora. Slijednik te negdašnje Titove ideologije danas je zapravo jedino Društvo Josip Broz Tito, koje zbog godina koje neumitno prolaze, ima sve manji broj članova.
No, pokojni je Tito bio moćni državnik koji je uživao veliki ugled i jedini čovjek, uz papu Ivana Pavla II, koji je na sprovodu okupio više od stotinu svjetskih državnika: 4 kralja, 31 državnog predsjednika, 22 premijera, 47 ministara vanjskih poslova, mnogo nekada poznatih ljudi poput Indire Ghandi, Margaret Thatcher, Willyja Brandta, Csaucescua, Saddama Huseina, Kim Il Sunga, Kurta Waldheima, Sandra Pertinija ili Genschera.
Je li Tito bio omiljeni vođa svoga naroda ili okrutni diktator, ljubavnik mnogih žena, mason, Hrvat, Jugoslaven ili Rus, sada više zaista nije važno. Važno je danas prisjetiti se kako je na današnji dan pred 33 godine u 15.05 sati umro bivši predsjednik bivše Jugoslavije. Potom se dogodio raspad bivše zajedničke domovine stvarane za vrijeme i poslije 2. Svjetskog rata. U međuvremenu je na ovim prostorima u Domovinskom ratu nastala naša nova domovina, samostalna i suverena Republika Hrvatska, u kojoj se danas trudimo ne zaboraviti zajedničku prošlost.
www.vzaktualno.hr/A.G.