Prezentacijom poslovnih rješenja studenata te svečanom podjelom nagrada, proteklog je četvrtka na varaždinskom Fakultetu organizacije i informatike, službeno zatvoreno sedmo po redu natjecanje FOI CORE.
Riječ je o jednom u nizu projekata AIESEC-a Varaždin koji na neformalan način poslovni sektor uvodi u sustav obrazovanja. Naime, kroz suradnju s Fakultetom organizacije i informatike tvrtke iz Varaždina i regije dobivaju priliku pristupa raznovrsnim profilima studenata kroz svoje problemske zadatke, a za većinu studenata to je na neki način prvi kontakt s poslovnim svijetom. Ovaj projekt nudi obostranu korist - poduzećima kroz rješenje određenih poslovnih zadataka, a studentima kroz stjecanje iskustva i osvajanje nagrada za najbolja rješenja.
Prilikom završnih prezentacija sve prisutne je još jednom pozdravio te im poželio sreću Vjeran Strahonja, dekan Fakulteta organizacije i informatike koji je istaknuo kako je činjenica da se ovdje ne radi o slučajnom uspjehu AIESEC-a već o sedmogodišnjoj tradiciji koja pokazuje koliko truda i znanja članovi AIESEC-a Varaždin već godinama ulažu u spajanje studenata i poduzeća.
Na ovogodišnjem FOI CORE-u kao glavni partneri projekta su sudjelovale tvrtke GIT.HR koji je zadao poslovni slučaj „Hosting“, D MANAGEMENT d.o.o. s poslovnim slučajem „CMS sustav za praćenje istraživanja“ te Intera d.o.o. s poslovnim slučajem „CRM Intrix Challenge“, a nakon prezentacija studenata tvrtke su, u suradnji s mentorima i predstavnicima fakulteta, dodijelile bodove timovima i nagradile najbolje među njima.
Prva tri tima na svakom CASE-u su osim diploma dobila i simbolične nagrade od 1.400, 1.000 i 800 kuna.
Nagradu za treće mjesto na poslovnom slučaju „Intrix Challenge“ osvojili su Nikola Pavetić i Jurica Sugentić, dok su nagrade za drugo mjesto pripale Svenu Grđanu, Veroniki Balažin i Jeleni Gorički. Prvo mjesto zasluženo su odnijele Marijana Svržnjak, Sanja Aurer i Bojana Grobenski, za koje su predstavnici poduzeća pripremili dodatna iznenađenja, odnosno mogućnost stjecanja praktičnog iskustva u njihovom poduzeću.
Za poslovni slučaj „CMS sustav za praćenje istraživanja“ nagrade za treće mjesto dobili su Zoran Antolović i Stjepan Čolak. Drugo mjesto otišlo je studentima Nikoli Novaku i Filipu Horvatu, dok su prvo mjesto u ovoj kategoriji osvojili Ivan Reif i Andrea Budiša. Za njih je D Management kao dodatnu nagradu za trud i zalaganje na projektu, osim novčane nagrade, spremio i vikend-putovanje.

Pobjednici CMS sustav slučaja i predstavnik tvrke D Management
- Prvi puta smo sudjelovali na ovakvom projektu i moram priznati da smo i više nego zadovoljni sa studentima i njihovim radom. Odlučili smo se na ovaj korak kako bi lakše pronašli kvalitetne programere i suradnike na novim projektima. Mislim da su ovakva natjecanja dobar primjer suradnje poduzeća sa fakultetima, te da su studenti dobili korisno iskustvo u radu na stvarnom projektu i dobili uvid u probleme i zadatke s kojima će se susretati nakon završetka školovanja – rekao je Juraj Mrazović, predstavnik D Management-a te dodao kako oni kao poduzeće dobili nekoliko gotovih rješenja pomoću kojih mogu započeti projekt na kojem rade već nekoliko mjeseci.
Poduzeće GIT.hr je zadalo, kako kažu studenti, najteži posao te su dugo odlučivali koje će, između 4 kvalitetna rješenja, osvojiti nagradu. Na kraju je treće mjesto na poslovnom slučaju „Hosting“ pripalo Moniki Cerjak, Martini Granić i Filipu Saboliću, dok su drugo mjesto osvojili Sandra Jivanović i Miljenko Š tumerger. Pošto se članovi žirija nisu mogli odlučiti koje je rješenje najbolje, na ovom su poslovnom slučaju dodijeljena čak dva prva mjesta, te su pobjednicima proglašeni tim Vinko Horvat i Ida Š nidarić, te tim Ivor Š ebalj i Moreno Grgurić.
- Na projektu smo radili nešto više od mjesec dana i jako smo zadovoljni napravljenim. Mislim da smo razvili jednu jako inovativnu stvar i briljantno rješenje, te da smo Hostingu dali totalno drugačiju dimenziju i osmislili novi način poslovanja. Nadam se da ćemo projekt realizirati i konkretnije pošto smo sa ovim proizvodom spremni odmah izaći na tržište. Puno smo naučili, te pozivam sve kolege studente da prihvate ovakve prilike i sudjeluju u sličnim projektima, jer samo takvim prilikama se mogu diferencirati od ostatka studenata, prihvatiti rizik i napraviti nešto drugačije - istaknuo je Ivor Š ebalj te dodao kako teorija bez prakse ipak ne ide i da ne treba uvijek sve gledati kroz novac.

Pobjednici Hosting slučaja i predstavnik GIT-a
S njime se složio i kolega iz drugog tima s kojim su podijelili prvo mjesto - Vinko Horvat, koji je dodao kako u Varaždinu ima puno kreativnih ljudi koji znaju nešto napraviti, kao i onih koji već imaju nešto i za pokazati. Njima samo treba prilika da se i dokažu na konkretnom projektu te se s tom referencom kasnije lakše mogu izdvojiti iz mase.
- Smatram da bi bilo poželjno organizirati što više sličnih natjecanja i dopustiti studentima da, uz teoretski dio, uče i kroz konkretnu praksu, koja će im pomoći pri pronalasku posla ali i prilikom samozapošljavanja – zaključio je Horvat.
Sudjelovanjem na FOI CORE-u su zadovoljni i Denis Terzić iz GIT-a te Mario Pintar iz tvrtke Avalon, koji su istaknuli kako su uvjereni da je studentima sudjelovanje na ovom natjecanju pružilo vrijedno iskustvo koje će im pomoći u budućnosti.
- Siguran sam u da ćemo nastaviti suradnju s FOI-em, pa čak i članovima iz pobjedničkih timova, jer oni su vjerojatno najbolji studenti, a uz to su pokazali dodatni volju i interes da nešto konkretno naprave. Svaka tvrtka koja se želi razvijati i rasti, treba razmišljati o budućim kadrovima i treba ih stvarati za vrijeme studija, te probrati najbolje. Nije istina da nema šanse da se nešto promijeni i odradi, no nažalost previše se danas radi bez plana. Mi smo došli iz privrede, pružili ruku studentima te im dali priliku da se dokažu, a sa time i praksu uz koju će u budućnosti lakše naći posao. Danas više radno mjesto nikoga ne čeka samo zato što ima diplomu, već zato jer zna kako naučeno primijeniti u konkretnom radu – zaključio je Terzić.
www.vzaktualno.hr/MG