Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Gospodarstvo
  • 34.508 poduzetnika bez zaposlenih radi 32,9 % gubitka

34.508 poduzetnika bez zaposlenih radi 32,9 % gubitka

Gospodarstvo
29. kolovoza 2017.
N.K.
1067
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
novac

U Hrvatskoj je u 2016. godini poslovalo 114.483 poduzetnika, od čega je 34.508 poduzetnika ili 30,1 % nije imalo zaposlenih, objavila je Fina.
Od 34.508 poduzetnika koji nisu imali zaposlenih u 2016. godini, njih 32.173 je redovno poslovalo, dok je 879 poduzetnika bilo u likvidaciji, a 1456 u stečaju. Njihov udio u ukupnom broju poduzetnika u RH je veliki, dok je u drugim pozitivnim pokazateljima vrlo mali: u ukupnim prihodima 2,3 %, u dobiti prije oporezivanja 4,8 %, u dobiti razdoblja 5,1 %, u izvozu 1,5 % te u investicijama 3,8 %.
S druge strane, njihov udio u gubitku prije oporezivanja je 32,8 %, a u gubitku razdoblja 32,9 %, s tim da su poslovali s neto gubitkom u iznosu od 2,8 milijardi kuna. Za usporedbu, najveći su ukupan prihod (udio 36,4 %), a jednako tako i najveću neto dobit, ostvarili poduzetnici s 250 i više zaposlenih koji u ukupnom broju poduzetnika sudjeluju s 0,3 %, a u ukupnom broju zaposlenih s 32,8 %.
Prema ukupnom prihodu u 2016. godini, među poduzetnicima bez zaposlenih na prvom je mjestu TE PLOMIN d.o.o., a prema kriteriju neto dobiti CERVESIA ZAGREB d.o.o. čija je dobit 167,8 milijuna kuna u odnosu na 168,2 milijuna kuna ukupnoga prihoda.
Najveći broj poduzetnika bez zaposlenih bio je u djelatnosti trgovine (7615), na drugom mjestu su poduzetnici iz područja stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti (5112), a na trećem poduzetnici iz djelatnosti građevinarstva (4168). Promatrano po područjima djelatnosti, najveći je udio poduzetnika bez zaposlenih u poslovanju nekretninama (68,9 % poduzetnika bez zaposlenih) i opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (61,4 % poduzetnici bez zaposlenih).
Najveći neto gubitak iskazali su poduzetnici u djelatnosti građevinarstva (1,0 milijarda kuna), na drugom mjestu su poduzetnici u djelatnosti poslovanja nekretninama (597,9 milijuna kuna), a na trećem poduzetnici u djelatnosti pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane (451,1 milijun kuna).
Promatrano na razini županija, najveći je udio poduzetnika bez zaposlenih u Gradu Zagrebu s 11.705 poduzetnika bez zaposlenih (udio od 30,7 %), Istarskoj županiji gdje posluje 4220 poduzetnika bez zaposlenih (udio 42,3 %) i Splitsko-dalmatinskoj, gdje posluje 4145 poduzetnika (udio 32,6 %).
Vrijedi istaknuti da su poduzetnici bez zaposlenih, promatrano na razini županija, iskazali neto gubitak u svim osim u Karlovačkoj županiji, gdje su ostvarili neto dobit od 22,0 milijuna kuna.

www.vzaktualno.hr

N.K. 11180 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

thompson
Thompson stiže u Varaždin?
Događanja
2017-08-29

Sljedeća Vijest

John Malkovich
U prodaji su ulaznice za koncert godine
Događanja
2017-08-29
Izdvojeno
Petrijanec domaćin prvog STEM natjecanja za vrtiće: Mali genijalci oduševili znanjem i vještinama
Događanja
10. svibnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Tražite posao? Evo što se nudi u Varaždinskoj županiji
PR članak
10. svibnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Poboljšanje uvjeta u dječjem vrtiću: Općina Veliki Bukovec osigurala preko 35 tisuća eura bespovratnih sredstava
Događanja
10. svibnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Započeli Dani općine Bednja – obilježavanje u znaku brojnih događanja
Događanja
10. svibnja 2025.
Ivana
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.