Ove subote je u Varaždinu na Židovskom groblju obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta gdje su polaganjem vijenaca i odavanju počasti preminulim članovima Židovske zajednice prisustvovali su učenici iz Centra izvrsnosti za nacionalnu povijest, članovi Udruge antifašista Varaždin kao i predstavnici Garda Varaždina i Varaždinske županije.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se svake godine 27. siječnja, a datum je odabran u znak sjećanja na oslobođenje najvećeg nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz 1945. godine.
Židovska zajednica u Varaždinu ima dugu i bogatu povijest, a prvi Židovi u grad su došli 1771. godine. Iako su im u početku dopuštena samo povremena dolaska za vrijeme sajmova, ubrzo su postali značajan dio gradskog društvenog života, sudjelujući u muzičkim društvima i doprinosili gospodarskom razvoju grada. Iz Varaždina je 189 Židova odvedeno u ove logore, gdje su mnogi od njih, uključujući žene i djecu, pogubljeni.
Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, istaknuo je važnost prisjećanja na strašne posljedice Drugog svjetskog rata i koncentracijskih logora.
- Rat je nešto najgore što se ljudskom rodu može dogoditi, a najzloćudnije u drugom svjetskom ratu su bili koncentracijski logori. 27. siječnja 1945. godine je upravo Crvena armija oslobodila jedan takav zloćudni, strašni logor Auschwitz. Upravo na žrtve svih tih nacističkih logora, koncentracijskih logora danas smo odali počast tim žrtvama, ali isto tako poslali jednu poruku - ne ponovilo se - izjavio je župan Stričak.
Gradonačelnik Varaždina, Neven Bosilj naglasio je važnost poučavanja budućih generacija o stravičnim događanjima iz prošlosti.
- Većinom se praznici, spomendani obilježavaju nešto lijepo, ali i u ljudskoj povijesti su se događale stvari koje nisu bile lijepe i nove generacije, buduće generacije moraju znati za to da se ne bi ponovilo - rekao je gradonačelnik Bosilj, naglašavajući stravične brojke ubijenih Židova tijekom Drugog svjetskog rata.
Vlatko Marić, jedini deklarirani Židov u Varaždinu također je podijelio svoja osjećanja u vezi s obilježavanjem dana sjećanja.
- Za mene to znači jako puno. Nažalost, ja sam jedini živi deklarirani Židov u Varaždinu. Ima ih još, poznajem ih, ali se ne žele deklarirati. Znam imena, imam i određene spiskove, ali to je tako, bilo je to od nekada, od onda kada su 1911. godine moji roditelji morali s prezimena Moses prijeći na prezime Marić - istaknuo je Marić
Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u Varaždinu završeno je polaganjem vijenaca na Židovskom groblju što je simbol sjećanja na žrtve holokausta i svih stradalih u nacističkim logorima te podsjetnik na to da se takva zla nikada više ne smiju ponoviti.
vzaktualno.hr