Prosvjedi građani u Poznanovcu uz podršku Općine Bedekovčina i Krapinsko-zagorske županije izgleda da su urodili plodom jer je na prosvjedu ove subote župan Željko Kolar potvrdio da je Županija u suradnji sa Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije uspjela dogovoriti sredstva za uklanjanje otpada kojeg je privatni poduzetnik nagomilao u prostorima tamošnje poduzetničke zone.
Naime, upravo se u prostorima nekadašnje tvornice obuće godinama gomilala plastika i ostalo smeće. Iako su dozvole za dovoz otpada uskraćene otpad je i dalje tu. Mještani su zato u znak prosvjeda već nekoliko puta izašli na ulicu, a novi prosvjed održan je i ove subote, no, ovoga puta izgleda sa rješenjem problema.
Župan Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar, koji je i samo stigao na prosvjed, osvrnuo se na problem zbrinjavanja otpada u Poznanovcu te istaknuo korake koji su poduzeti u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije.
- 29. siječnja imali smo sastanak vezano uz donošenje zakona o proglašenju parka prirode, ali sam ja zamolio ministricu da nakon tog sastanka ostanemo i razgovaramo o problemu zbrinjavanja otpada u Poznanovcu. Komentirali smo odgovor ministarstva koji je potpisala ministrica na moj upit kao i inspekcijski izvještaj koji je obavijestio i ministricu i mene kao župana o poduzetim mjerama protiv vlasnika. Izdan je nalog za uklanjanje otpada, ali vlasnik to, nažalost, nije učinio. Protiv ovlaštene osobe i poduzeća donesene su kazne, no poduzeće je u međuvremenu otišlo u stečaj - pojasnio je Kolar te naglasio da je ministrica svjesna problema ne samo u Poznanovcu, već i u drugim dijelovima Hrvatske te da se aktivno radi na formiranju fonda koji bi pomogao u rješavanju ovakvih situacija.
- Ministrica me obavijestila da se unutar ministarstva radi na formiranju fonda u vrijednosti od 5 milijuna eura koji će se koristiti za sanaciju prostora gdje su vlasnici ignorirali naloge inspekcije, a koji potencijalno ugrožavaju zdravlje ljudi. Prema informacijama koje mi je dala, podnositelji zahtjeva za financiranje sanacije bit će jedinice lokalne samouprave. O tome sam obavijestio i načelnika Bana. Država će u većem dijelu sufinancirati sanaciju, no zasad nije poznato hoće li to biti 70%, 80% ili 85% - rekao je župan
Krapinsko-zagorska županija također planira osigurati sredstva kako bi se sanacija mogla realizirati.
- S obzirom na predstojeći rebalans proračuna, predvidjet ćemo stavku u iznosu od 150.000 eura, namijenjenu isključivo za sanaciju otpada u Poznanovcu. Nakon što vidimo uvjete javnog poziva i kada budemo mogli procijeniti stvarnu količinu otpada, odlučit ćemo hoće li biti potrebno dodatno povećanje sredstava kroz iduće rebalanse. Trenutno ne znamo koliki dio otpada se nalazi ispod zemlje, pa će biti potrebno izraditi troškovnik prije konačne odluke - najavio je župan i zaključio da je model za uklanjanje otpada pronađen te da je to najvažnije za mještane koji su pokazali svoje nezadovoljstvo.
- Nađen je model kako će se taj otpad zbrinuti i fizički ukloniti iz Poznanovca što je ključno za ljude koji su danas ponovno iskazali svoje nezadovoljstvo izlaskom na ulice i blokiranjem prometa. Ovom prilikom ponovno sam došao da im dam podršku, ali i da ih obavijestim o razgovorima koje sam vodio s ministricom Vučković na tu temu. Prema njezinim riječima, do kraja veljače bi fond trebao biti formiran, a početkom ožujka bi mogli krenuti s javnim pozivom. Iako ne znamo hoće li poziv trajati 30, 45 ili 60 dana, vjerujem da će dinamika biti brza i učinkovita. Ministrica je svjesna problema na terenu i očekujemo brzu realizaciju – zaključio je župan Krapinsko-zagorske županije
Načelnik Općine Bedekovčina, Darko Ban i ovoga puta dao je jasnu podršku mještanima u nastojanju da se ukloni otpad iz Poznanovca.
- Dajem svojim mještanima punu podršku. Smeće treba maknuti, a dok se to ne dogodi, prosvjedi će se nastaviti, na kojima ću osobno prisustvovati i podržati mještane. Imamo određene naznake da se ministarstvo uključilo u rješavanje problema. No, prema informacijama koje je dao župan, pregovori su u tijeku, pa je na njemu da obavijesti javnost u kojoj smo fazi uklanjanja otpada iz Poznanovca – rekao je Ban čije je informacije potvrdio i župan.
Načelnik je istaknuo da od 2019. godine upozorava na dva ključna problema u Poznanovcu – Plasto Produkt i Recycle Plastic koje smatra potencijalnim izvorima zaraze, bolesti i gomilanja otpada.
- Na oba dva sam upozoravao, oba dva sam poduzeo sve korake što je bilo s moje strane moguće, poništio sam sve moguće dozvole putem sudova i dokazali da se to u Poznanovcu ne može raditi na ovakav način - rekao je Ban te naglasio odgovornost inspekcijskih službi u kontroli količine otpada.
- Ako dozvola propisuje maksimalnih 1.500 tona otpada, inspektorat je taj koji treba osigurati da se ta količina ne prekorači i spriječiti daljnji dovoz. Nažalost, to nije učinjeno, niti na jednoj od spornih lokacija. Naša su primjedbe bili od prvog dana, imam sve dokumentirano, naša težnja je da tko je sve zeznuo da to lijepo ispravi. Postoji Ministarstvo zaštite okoliša, postoje fondovi i neka se preko tih mogućnosti, izvora, financiranja ukloni otpad iz Poznanovca – nadodao je Ban
Jasna Ocvirek, predsjednica Udruge žena Jana Poznanovec, organizator prosvjeda više je rekla o novim koracima u borbi za uklanjanje otpada iz Poznanovca.
- Za dva tjedna nije bilo velikih pomaka, no pisali smo ministrici zaštite okoliša i zelene tranzicije Mariji Vučković i dobili smo povratnu informaciju da se interesirala za naš slučaj. Postoje mogućnosti rješenja, jer otpad se mora ukloniti. Izrečene su prekršajne mjere i novčane kazne odgovornim osobama i trgovačkim firmama, koje su zatvorene, a zabrana rada izrečena je još 2020. godine – rekla je Ocvirek
Istaknula je da su poslali dokumentaciju jer je, kako kaže, situacija postala opasna za zdravlje mještana.
- Već godinama smo svjedoci spaljivanja otpada, što uzrokuje ozbiljne zdravstvene prijetnje. U našoj su zajednici sve prisutniji slučajevi raka, a svi smo svjesni da spaljivanje plastike oslobađa teške metale poput olova, koji utječu na mozak i razvoj djece. Također, mikroplastika ulazi u krvotok, pa čak i u majčino mlijeko – nadodala je.
Ocvirek je upozorila i na nepravilnosti u skladištenju plastike koja se nalazi pod neodgovarajućim uvjetima.
- Plastika je skladištena na zemlji, u rastresitom stanju, što dodatno pogoršava situaciju. Imamo snimke iz zraka koje prikazuju stanje skladišta, koje je već u raspadajućem stanju. Također, uočili smo da je u skladište dovezen infektivni otpad – završila je Ocvirek koja sada očekuje konačno rješenje ovog problema.
vzaktualno.hr