Prezentiran je godišnji izvještaj o radu iz resora socijalne politike, branitelja, civilnog društva i mlade Krapinsko-zagorske županije od prošle godine te su iznijeti planovi za 2025. godinu.
Tako je prošle godine Krapinsko-zagorska županija za resor socijalne politike iz proračuna izdvojila 1.013.700 eura.
Zamjenica župana Jasna Petek osvrnula se na aktivnosti koje su provedene u protekloj godini u području socijalne skrbi.
- Za područje socijalne skrbi namijenjeno je 481.800 eura, za usluge koje pružamo braniteljima 159.400 eura te jedan veći dio koji se odnosi na organizacije civilnog društva i na mlade, usluge i programe koje zapravo financiramo iz našeg proračuna za njih, u iznosu od 372.500 eura – istaknula je Petek.
Nastavila je i s objašnjenjem koliko je važna podrška ustanovama koje pružaju socijalne usluge.
- Naša podrška ustanovama koje pružaju socijalne usluge na području naše županije, tu prije svega mislim na naš dom Novi početak, na Centar za odgoj obrazovanje Krapinske Toplice u okviru kojeg djeluje kabinet za ranu intervenciju i našu specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice u okviru koje se isto pružaju usluge rane intervencije - rekla je Petek.
U kontekstu programa za djecu, naglasila je važnost sufinanciranja PIK PAK kuće u Zaboku.
- Mislimo da jedna županija koja je Županija-prijateljica djece zaista zavrjeđuje takvo jedno mjesto u kojem djeca mogu imati različite i primati različite usluge, provoditi slobodno i kreativno svoje vrijeme – pojasnila je zamjenica župana.
Petek je također istaknula važnost pomoći obiteljima u teškim životnim situacijama, a Županija posebnu pažnju posvećuje i rodiljama.
- Za obitelji koje imaju treće i svako sljedeće dijete putem te odluke dodjeljuje od 135 do 665 eura pomoći, ovisno o broju djece u obitelji. Kada je riječ o dječjim proračunima, istaknut ću važnost Dječjeg participativnog proračuna. Dječji participativni proračun je nešto što je Krapinsko-zagorska županija uvela prva kao primjer dobre prakse, a primjenjuje se i u nekim drugim županijama, u gradovima i općinama, ali to je zapravo jedan odličan instrument dječje participacije – kazala je Petek.
U planu za 2025. godinu za Dječji participativni proračun planira se izdvojiti 43.052 eura.
Na kraju, Petek je spomenula važnost strateškog Socijalnog plana.
- Strateški Socijalni plan Krapinsko-zagorske županije je za razdoblje 2025. i 2027. i izuzetno smo ponosni na njega. Mi i još jedna županija smo taj plan donijeli po novoj metodologiji – završila je Petek.
Na zamjenicu župana nadovezala se pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje, civilno društvo i mlade Martina Gregurović Šanjug koja je kazala kako je protekle godine 372.500 eura izdvojeno za područje civilnog društva i mladih.
- Usporedimo li to s godinom prije, sredstva su povećana za 70 tisuća eura. Od toga je 140.240 eura dobilo Društvo Crvenog križa KZŽ. Programi udruga, njih 55, raspodijelili su 89.550 eura, programi skrbi za starije dobili su 74.420 eura, a participativni proračun za mlade 34.910 eura. Što se tiče ostalih troškova većinom se odnose na aktivnosti koje provode Povjerenstvo za ravnopravnost spolova KZŽ, Antikorupcijsko povjerenstvo KZŽ, Savjet za umirovljenike i osobe treće životne dobi, Savjet za razvoj civilnog društva KZŽ i slično – napomenula je Gregurović Šanjug.
Tijekom godine provode različite aktivnosti, od obilježavanja važnih datuma, natječaji, senzibilizacija i informiranje.
-KZŽ je jedina županija u Republici Hrvatskoj koja ima Strategiju razvoja civilnog društva Krapinsko-zagorske županije za razdoblje 2023. – 2027. Također, imamo i Regionalnu strategiju za mlade i sektor mladih za razdoblje 2023. do 2027. Važno je spomenuti i suradnju s organizacijama civilnog društva – rekla je pročelnica.
Treće područje rada odnosi se na skrb za hrvatske branitelje. Prvo područje odnosi se na primjenu Zakona o Hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji.
- Prošle godine revidirali smo 653 rješenja. Među njima su 224 rješenja priznavanja i kontrole prava na novčanu naknadu zbog nezaposlenosti braniteljima, 93 rješenja jednokratne novčane pomoći hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, 21 rješenje priznavanja prava na besplatne udžbenike, 98 zahtjeva organizacija pokopa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata uz vojne počasti i drugi. Tu su i dodatni programi skrbi o braniteljima. Na javnom pozivu za financiranje programa i projekata braniteljskih udruga, 16 udruga je osiguralo iznos od 36.700 eura – prokomentirala je Gregurović Šanjug.
Tu su i druga područja rada, kao što je briga o umirovljenicima i osobama treće životne dobi, participativni proračun i volonterizam.
Što se tiče planova u ovoj godini, planirana sredstva za socijalnu politika se povećavaju na 1.202.500 eura, od toga je najveće planirano povećanje u području socijalne skrbi za koje je namijenjeno 649 tisuća eura, dok sredstva za područje civilnog društva i mladih rastu na 396.500 eura. Za branitelje je namijenjeno 157 tisuća eura.
-Od najvažnijih aktivnosti tu je skrb o djeci za koju je namijenjeno 140 tisuća eura, a nadamo se da će ove godine biti zaokružena financijska konstrukcija za izgradnju PIK PAK kuće kao regionalnog mjesta za provođenje slobodnog vremena djece u Zagorju, a za tu namjenu Županija u 2025. godini planira izdvojiti 100 tisuća eura. Za palijativnu skrb namijenjeno je 114 tisuća eura, dok je za ranu intervenciju osigurano 75 tisuća eura, a za provođenje županijske strategije OSI 70 tisuća eura, koliko je osigurano i za sufinanciranje rada Doma Novi početak. Za pronatalitetni dodatak, odnosno novorođene osigurano je 52 tisuće eura, dok je za pomoć obiteljima i samcima osigurano 50 tisuća eura – pojasnila je pročelnica Gregurović Šanjug.
Što se tiče područja civilnog društva i mladih, sredstva su namijenjena za natječaj za programe udruga, za programe skrbi za starije, za Društvo Crvenog križa KZŽ, programe podrške mladima i participativni proračun za mlade. Za područje programa skrbi o braniteljima sredstva su osigurana za javni poziv za branitelje, za spomen obilježja, spomen kuću Rudolfa Perešina te Susrete za Rudija, dokumentarni film "Ratni put Tigrova KZŽ", javni poziv u sklopu obljetnice Domovinskog rata te ostale programe skrbi o braniteljima.
Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar osvrnuo se na, kako on kaže, nekoliko ključnih stvari, a to su umirovljenici, djeca i branitelji.
- U posljednjih 30-ak godina, prosječna mirovina nije bila manja u odnosu na prosječnu plaću. Imamo najveću inflaciju u Europi, plaće su vrlo pristojno rasle, a mirovine su ostale dolje. Zbog toga je nama izuzetno bitna ova suradnja s Maticom umirovljenika Krapinsko-zagorske županije, sa udrugama, jer mi kroz sufinanciranje rada Matice i ovih programa na neki način dižemo i kvalitetu života umirovljenicima na području županije i na neki način krpamo prostor koji se otvara zbog toga što su mirovine tako niske u odnosu na prosječnu plaću - rekao je župan Kolar te dodao kako će uvesti i participativni proračun za treću životnu dob koji će ciljati na umirovljenike.
Župan se osvrnuo i na činjenicu kako na području županije postoje razne udruge koje rade sjajan posao i dobar su partner Županiji te na uključivanje djece u procese sudjelovanja u razvoju njihove sredine i zajednice.
- Mi kroz obrazovanje, kroz građanski odgoj, kroz ŠIZ, te kroz participativne proračune angažiramo, učimo i educiramo djecu od malena da trebaju biti aktivni u svojoj zajednici, da trebaju imati svoje mišljenje, svoj stav, ali i da treba djelovati. I da se djelovanje isplati i da se ono može i realizirati kroz konkretne programe i projekte što mi radimo kroz participativni proračun - naglasio je župan Kolar.
Osvrnuo se i na branitelje istaknuvši kako je Krapinsko-zagorska županija Županija-prijatelj branitelja, iako službeno ne nosi tu titulu.
- Izuzetno je bitno da ljudi, koji su najzaslužniji za stvaranje naše države, imaju tretman kakav zaslužuju. Ništa više, niti ništa manje od toga. Nikada nismo dobivali nekakve nerazumne zahtjeve, nikada nisu za sebe tražili ništa posebno što bi iskakalo u odnosu na sve druge. Ono na čemu mi moramo raditi, a to je na njihovom osobnom dostojanstvu i njihovom zdravlju - poručio je Kolar dodavši kako branitelji u prosjeku žive 20 godina manje nego ostala populacija.
- Rat je ostavio itekakvog traga na tim ljudima, a onda i dio tog njihovog tereta, nose i njihove obitelji. I zbog toga je izuzetno bitno da imamo korektan odnos - zaključio je župan.
ibelošević/vzaktualno.hr