- Brza cesta Varaždin-Krapina iznimno je važan projekt za Varaždinsku županiju i prema procjenama prvi dio te dionice trebao bi biti gotov u roku od dvije godine - istaknuo je to župan Varaždinske županije Predrag Š tromar odgovarajući na pitanje HDZ-ovog vijećnika Josipa Krtanjeka što je županija napravila po tom pitanju, prvom pitanju postavljenom na aktualnom satu današnje sjednice Skupštine Varaždinske županije.
Š tromar kaže da je u tijeku dovršetak studije, nakon čega bi slijedeće godine uslijedio otkup zemljišta, raspisivanje natječaja te početak gradnje. Ponovio je da bi se prva dionica od Varaždina do Ivanca, koja je izuzetno važna za rasterećenje prometa na tom dijelu, trebala dovršiti u roku od dvije godine.
Na pitanje Ivane Pomahač iz Hrvatskih laburista vezano uz rješavanje problema baliranog otpada u Brezju, te stanje kakvoće vode ali i zašite okoliša uopće, Š tromar je najavio današnji sastanak s resornim ministrom Mihaelom Zmaljlovićem na kojem će uz župana biti i varaždinski gradonačelnik Goran Habuš. Župan kaže da je današnji sastanak nastavak intenzivnog rada na rješenju problema otpada.
Ujedno je najavio mogućnost da se rješenje tog problema pronađe do kraja tjedna. Ističe da bi uklanjanje bala značilo i održavanje kvalitete vode, ali bez toga kvaliteta vode također dolazi u pitanje.
Pomahač je zanimala i situacija vezano uz poštivanje zakonske obveze za postupanje sa psima lutalicama koje su jedinice lokalne uprave i samouprave dužne provoditi. Š tromar je obećao da će provjeriti kakva je situacija vezano tko poštuje a tko ne zakonske obveze.
Odgovarajući na pitanje HDZ-ovom Anđelku Stričaku oko blokade računa Druge varaždinske gimnazije župan je potvrdio blokadu računa jer bivšoj ravnateljici nije isplaćena naknada prilikom njezinog odlaska u mirovinu. Bivša je ravnateljica podnijela tužbu koju je i dobila. Iznos odštete je veći od 300 tisuća kuna i zbog tog iznosa račun je bio u blokadi.
Župan je obavijestio da je dug podmiren, račun odblokiran, a da će Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta nadoknaditi školi spomenuta sredstava.
Stričaka je zanimalo i rade li institucije svoj posao kada je u pitanju problem oko varaždinskog otpada na što je Š tromar izrazio uvjerenje da rade i da će odgovorni za eventualne propuste ili čak i kaznena djela odgovarati za njih.
Josipa Križanića iz HDZ-a zanimalo je koji su to službenici županije dobili dodatak na plaću i za koje poslove, a interesirali su ga i rezultati sanacije zdravstvenih ustanova na području županije. Š tromar je obećao popis službenika i poslova, a što se tiče sanacije istaknuo je kao prvenstveni cilj daljnju dostupnost zdravstvenih usluga svim građanima. Kaže da je dostupnost zdravstvenih usluga i dalje na visokoj razini, jedna od najboljih u zemlji.
Pitanje vezano uz zdravstvene usluge postavio je i HSS-ov Zvonimir Sabati. Njega je zanimalo kojim se liječnicima obiteljske medicine, s više od 45 godina staža, daje daljnja dozvola za obavljanje liječničke prakse, odnosno prema kojima kriterijima, aludirajući da se nekima dozvoljava a nekima ne. Š tromar je odgovorio da se dozvola za daljnji rad daje gotovo svima koji žele dalje raditi jer je dobrog liječnika danas teško naći. Ističe da županija nije ograničavajući faktor priliko odobravanja dozvola. Župan je obećao Sabatiju i odgovor, odnosno popis liječnika obiteljske medicine u sklopu Doma zdravlja.
Na današnjem aktualnom satu postavljeno je nezaobilazno pitanje vezano uz pomoć roditeljima prilikom nabavke novih udžbenika. Nikola Š opar iz HRAST-a pozdravio je odluku o dodjeli dijela sredstava ali je uputio niz kritika jer je, po njemu, odluka napravljena „na brzinu“ bez analiza, sistematizacije i u cilju stjecanja političkih bodova.
U odgovoru Š tromar ističe da je odluka bila najbolja moguća jer se do svibnja nije znao popis udžbenika i njihova cijena. Analizom se vidjelo da su udžbenici za više razrede te srednju školu znatno skuplji i zato se donijela odluka da se pomognu upravo tim učenici. Š tromar je izrazio žaljenje što se u ovom trenutku nije moglo pomoći i učenicima srednjih škola, ali je pomoć njima najavio za iduću školsku godinu.
Kao trajnije i kvalitetnije rješenje župan najavljuje projekt „udžbenici u knjižnicama“ o čemu će se više znati tijekom rujna ili listopada kada upravni odjel županije za obrazovanje izradi analize i prijedlog projekta do kraja. Riječ je o projektu da učenici udžbenike posuđuju u školskim knjižnicama, a da sami kupuju zbirke i radne bilježnice. Ukoliko se projekt realizira bit će to prvi takav primjer u Hrvatskoj.
Ivu Loborca i Nadicu Dreven-Budinski, oboje iz HDZ-a, zanimalo je zašto se županija sprema zaposliti devet novih osoba i koliko u ovom trenutku osoba radi u GARA-i te koliko je Savjet župana iz 2011. godine koštao porezne obveznike odnosno je li taj slučaj predmet istrage USKOK-a .
Odgovarajući na pitanje Loborcu župan ističe da su novi ljudi predviđeni zbog povećanog obima poslova na legalizaciji objekata za što su osigurana sredstava iz samih naknada za postupak legalizacije. Potvrdio je i da su trenutno u GARA-i zaposlene tri osobe. Š to se tiče Savjeta, župan odgovora da je USKOK prije nekoliko mjeseci tražio informacije vezano uz taj slučaj, da su dokumenti dostavljeni i da od tada nije bilo dodatnih upita što potvrđuje da je sve bilo po zakonu.
www.vzaktualno.hr/SK