Izglasavanjem rebalansa gradskog Proračuna za 2014. te projekcija za 2015. i 2016. godinu, gradski vijećnici su izglasali zaduživanje u iznosu od 29.4 milijuna kuna potrebnih za izvršenje aktualne koncesije, odnosno zbrinjavanje varaždinskog baliranog otpada, koji nam se već svima, kako je istaknuo i sam gradonačelnik Goran Habuš, popeo navrh glave.
Nakon mnogo polemiziranja i debatiranja 15 vijećnika je diglo ruku za ovaj prijedlog, te stavilo amen na ovaj prvi korak, dok će se daljnji odraditi u listopadu ove godine. Naime, prema hodogramu koji je usuglašen sa ministarstvom i Fondom za zaštitu okoliša, tada će se potpisati ugovor sa zajednicom ponuditelja na čelu sa CE-ZA-R-om, koji bi pak sa konkretnim radom rješavanja smeća mogli krenuti već polovicom listopada - kada se vrućine i neugodan miris koji dolazi iz bala, bar malo smire.
Iako su mnogi vijećnici isticali da zadnji dopis iz Fonda samo načelno obećaje sufinanciranje rješavanja bala u iznosu od 60 posto, bez nekih konkretnijih obaveza i razjašnjenja, prema riječima gradonačelnika to ionako nitko u ovom trenu ne može garantirati.
- Nitko to ne može garantirati, no svi ovi pregovori i prepiske idu u tom smjeru. Ovaj prijedlog garantira najbolju financijsku varijantu, te meni daje slobodne ruke da odradim sve što je dogovoreno sa ministarstvom i Fondom za zaštitu okoliša - zaključio je gradonačelnik.
Ipak, vijećnici su zabrinuti.
- Nisam protiv prijedloga, no plan treba odraditi do kraja. Nemojmo se zavaravati, moramo znati suštinu i plan do kraja, jer ovime mijenjamo suštinu postojeće koncesije, a to je rizik i toga moramo biti svjesni - istaknuo je vijećnik Zlatan Avar, dok je vijećnik Željko Cecelja ovu situaciju opisao riječima Deja vu.
- Ovo je sve već viđeno. Slažemo ražanj, a zec još trčkara po šumi. Opet nas gradonačelnik traži da preuzmemo obavezu, a sadržaja još nemamo i opet ćemo se izložiti riziku - objasnio je Cecelja.
- Novost u ovom prijedlogu rješenja je jedino to što je Fond načelno suglasan financirati. Mi nemamo nikakvu garanciju jer ne znamo da li će i što sufinancirati. Ja tu ne vidim rješenje. Uz to, ako i dobimo to, onih ostali 40 ili 50 posto će netko trebati platiti - dodao je vijećnik Ilčić.
- Koncesija je još uvijek na snazi, te je jedini način da na zakonski prihvatljiv način riješimo problem otpada, je uz sufinanciranje od 60 posto. Bez toga ne možemo. Ovakav hodogram je dogovoren sa Fondom i Ministarstvo, te iako je bila želja da se sve odgodi, nemamo vremena. Ovom odlukom omogućujemo da u 10 mjesecu koncesinar krene sa rješavanjem bala - zaključio je Habuš, a s njime se složio vijećnik Robert Podolnjak dodavši kako je Fond načelno suglasan za sufinanciranje ovog rješenja, no ujedno je i zajednica ponuditelja spremna svoja potraživanja aneksom ugovora prolongirati na čak pet godina.
- Svima je jasno da će Fond vrlo vjerojatno ući u ovaj posao, zato nemojmo odugovlačiti i tražiti dlaku u jajetu. Najbitnije je da se bale rješe, bilo kroz spalionicu, MBO ili nešto treće - zaključio je Podolnjak.
www.atualno.hr/MG