Čak 34 litre kiše po kvadratnom metru palo je do 12 sati na Crometeo mjernoj postaji u zagrebačkom Zapruđu, a 29 litara u Voltinu. Š ira zagrebačka okolica dobila je od 20 do 30 litra oborine, a slično je bilo u Istri koju do 12 sati predvodi Žminj s 29 litara. Oborina je općenito bilo zapadnije od linije Zadar-Sisak-Koprivnica, a drugdje je još bilo barem djelomično sunčano, osobito u južnoj Dalmaciji i istočnoj Slavoniji.
Najjače grmljavinsko nevrijeme tijekom jutra dogodilo se oko 11 sati u okolica otoka Lošinja, Silbe i Oliba, a sredinom dana se premjestilo nad Ist i Molat, uz postupno približavanje kopno na zadarsko području. Crometeo članovi dojavili su tuču na dijelovima Molata, a u kratko vrijeme palo je preko 30mm oborine.
Upravo su oblaci i kiša uvjetovali znatno svježije vrijeme na zapadu zemlje, gdje temperature mjestimice niti sredinom dana ne prelaze 20 Celzijevih stupnjeva, u odnosu na sunčaniji istok i jug zemlje gdje ponegdje živa u termometru popela do vrlo toplih 27°C. Najhladnije je u Gorskom kotaru. U 12 sati u Delnicama je izmjereno samo 15°C, u Mirkovici jesenskih 12°C.
Promjenu vremena donosi nam ciklona koju je Crometeo tim nazvao Talija. Frontalni sustav daleke ciklone nad sjevernom Europom dosegao je srednje Sredozemlje, a nad sjevernom Italijom formira se sekundarni ciklonalni centar. On će sljedeća 24 sata dodatno ojačati i sa svojim frontalnim sustavom ući u Jadran, odakle će pomalo atipičnom sjevernom putanjom poći nad kopno jugoistočne Europe u noći na petak. Tijekom petka nad Italijom će se stvoriti još jedan manji sekundarni ciklonalni centar koji će gotovo ponoviti putanju svoju prethodnice. Opisana sinoptička situacija znači da nas sljedećih dana čeka vrlo nestabilno vrijeme. Najviše kiše past će na Jadranu i krajevima uz njega, ponegdje u 3 dana može pasti preko ekstremnih 150 litara po kvadratnom metru.
Očekivane velike količine oborina ponovno mogu donijeti bujice i poplave lokalnog karaktera, a zbog nestabilne atmosfere na Jadranu se osobito tijekom četvrtka ponegdje očekuje pojava tuče i pijavica.
Tek u dane vikenda ciklonalno polje nad našim područjem počet će se popunjavati, no zbog prisutnosti visinske ciklone i dalje će biti nestabilno, povremeno uz pljuskove.
DHMZ je u sustavu MeteoAlarm izdao crveni, najveći stupanj upozorenja za sjeverni Jadran i Liku za četvrtak, a odnosi sa na mogućnost vrlo obilnih oborina, ponegdje i 100 mm unutar 24 sata. Za ostatak zemlje vrijedi narančasti stupanj upozorenja, a samo za istok Slavonije nešto blaži, žuti.
Izvor: Crometeo.hr