Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije organizira u petak, 12. rujna 2014. godine obilježavanje Međunarodne noći šišmiša. Program će biti održan od 18,00 do 21,00 sat u prostorima starog Muzeja krapinskih neandertalaca (Š etalište Vilibalda Sluge bb, Krapina).
PROGRAM:
Predavanje o šišmišima
Kreativne radionice šišmiš tetovaže
Kviz i izvlačenje dobitnika nagrada
Postavljanje kućice za šišmiše
Potraga za šišmišima bat-detektorom
Postani istraživač šišmiša
O MEčUNARODNOJ NOČI Š IŠ MIŠ A
Međunarodna noć šišmiša obilježava se već 15 godina širom Europe pod okriljem Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša (EUROBATS). Noć šišmiša obilježava se s ciljem podizanja svijesti javnosti o potrebi i važnosti zaštite šišmiša zbog pada njihove brojnosti u svijetu. Mnoge od 45 europskih vrsta šišmiša danas su ugrožene, a neke su čak i pred izumiranjem.

Hrvatska je s 35 do sada zabilježenih vrsta jedna od šišmišima najbogatijih zemalja Europe i sve su strogo zaštićene Zakonom o zaštiti prirode i Pravilnikom o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim, a 17 vrsta nalazi se u Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske. Sve su vrste šišmiša zaštićene i na razini EU Direktivom o staništima.
Š išmiši su jedini sisavci koji mogu aktivno letjeti. Možemo ih vidjeti u sumrak i noću kako lete gotovo posvuda. U prirodi oni žive u šumama gdje im stabla pružaju sklonište, na livadama te oko rijeka i jezera gdje piju vodu i hvataju kukce. Š pilje, jame, pukotine stijena i napuštene rudnike najčešće koriste kao zimska skloništa, ali u njima borave i kada je toplo. Veliki broj ih živi u urbanim područjima gdje se sklanjaju po tavanima, podrumima, pukotinama u zidovima, crkvenim tornjevima.
Š išmiši su danas jedna od najugroženijih skupina iako imaju malo prirodnih neprijatelja – love ih uglavnom sove i mačke. Najveći im je neprijatelj čovjek koji neprimjerenim zahvatima mijenja i uništava njihovo stanište, zagađuje okoliš korištenjem pesticida što utječe na velik broj jedinki. Š išmiši su jedini neprijatelji noćnim kukcima od kojih su mnogi i štetnici, zbog čega su šišmiši iznimno važni u regulaciji njihove brojnosti.