U Koprivnici, posljednjeg dana rujna održalo se svečano obilježavanje 23. obljetnice preuzimanja vojarne u Koprivnici, kao i Dan koprivničkih branitelja. U jutarnjim satima održala se misa za sve poginule, nestale i umrle branitelje, a potom su položeni vijenci kod središnjeg križa na Gradskom groblju i kod Križa života na prostoru bivše vojarne "Ban Krsto Frankopan".
Ove godine po prvi puta, od nekadašnje vojarne do centra grada prošao je mimohod pripadnika ratnih postrojbi HV-a, Policije i Udruga proizašlih iz Domovinskog rata.
- Na današnji dan prije 23 godine mirnim putem i bez ispaljenog metka preuzeli smo koprivničku vojarnu i sa cvijećem i smijehom ispratili one, koji su nas ugrožavali u srcu Koprivnice. Tada su naši vojnici ušli u vojarnu, gdje su se pripremali za odlazak na ratišta diljem Hrvatske. Važno je spomenuti, da je u Koprivnici jako dobro funkcionirala logistika, velikodušno pomagali su nam Podravka, Bilokalnik, Pomka, Sloga... sa svojim proizvodima - rekao je u svom govoru Nikola Gregur, predsjednik Kriznog štaba 1991. godine te naglasio, da mimohod od vojarne do centra grada mora postati tradicija, da mladi i djeca vide branitelje, koji su se borili za našu domovinu.

Milan Jurić, umirovljeni pukovnik HV-a i tadašnji zapovjednik 117. brigade podsjetio je sve prisutne na ranu jesen 1991. godine kada je Krizni stožer pregovarao danima.
- Srećom, razum je prevladao i prošli smo bez žrtava za razliku od nama susjednih gradova (Virovitica, Križevci, Varaždin, Bjelovar), koji su imali borbe i nekoliko mrtvih. Kad smo ušli u kasarnu zatekli smo samo jednog vojnika i 80 posto onesposobljenog naoružanja.

Odmah smo krenuli s popravcima i zahvaljujući entuzijazmu pripadnika vojske, policije i građana uspjeli smo osposobiti tehniku (topove, tenkove... ) s kojima smo opremili vojsku. Paralelno, u isto vrijeme krenuli smo i na formiranje 117. brigade, pa su naši borci časno obavljali svoje zadatke na ratištima širom Hrvatske - objasnio je Milan Jurić te iskazao nadu, da ćemo svojoj djeci ostaviti bolju Hrvatsku od ove u kojoj sada živimo.
Tijekom svečanosti pročitana su 124 imena poginulih te dva nestala branitelja s ovog područja, koji su za domovinu dali svoje živote te time zauvijek ostali upisani u hrvatsku povijest.
Jasna Zgorelec
www.vzaktualno.hr