U Koprivnici i Križevcima održano je svečano potpisivanje sporazuma i ugovora o stipendiranju učenika deficitarnih obrtničkih zanimanja, gdje je prisustvovao i ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras.
Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije uz potporu Ministarstva poduzetništva i obrta u suradnji s gradovima Križevcima, Koprivnicom i čurđevcom te općinama Gola, Podravske Sesvete i Virje, kao i poduzećima „Radnik“, „Rasco“, „Komunalno poduzeće“ Križevci, obrtima „Zid“ čurđevac i „Graditeljstvo Vrabelj“ osigurala je stipendije u iznosu od 700 kuna mjesečno za 70 učenika deficitarnih obrtničkih zanimanja u školskoj godini 2014./2015.
Ministarstvo poduzetništva i obrta osiguralo je 420.000 kuna iz Programa poticanja poduzetništva i obrta „Poduzetnički impuls“, a ostatak sredstava osigurava Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije zajedno s partnerima na lokalnoj razini.
- Drago mi je, da mogu svjedočiti potpisivanju ugovora s učenicima, koji su odabrali deficitarna zanimanja, a kojima ćemo moći pomoći, da im obrazovanje bude uspješnije. Ministarstvo obrta i poduzetništva godišnje izdvaja nešto manje od dva milijuna kuna, od čega skoro četvrtina koristi se u Koprivničko-križevačkoj županiji, gdje je ovakav program posebno uspješan. Isto tako, mogu najaviti, da ćemo slijedeće godine ići sa još većim sredstvima. Očekujem, da ćemo stipendirati barem tisuću učenika, dok sada ih ima 300 – 400 u cijeloj Hrvatskoj od ukupno 20.000 učenika, koji se obrazuju za strukovna zanimanja kakva u Hrvatskoj trebaju – rekao je u svom obraćanju Gordan Maras, ministar obrta i poduzetništva.

- Grad Koprivnica i prije deklarirao se kao grad znanja, pa još 2008. godine krenuli smo sa stipendiranjem učenika deficitarnih zanimanja. Danas ćemo potpisati 11 novih stipendija, gdje Grad Koprivnica sufinancira sa 350 kuna, a ostatak Obrtnička komora. Mislim, da je to put kojim trebaju krenuti i gradovi koji još nisu okrenuli se svijetu rada. Naš sustav obrazovanja moramo što prije mijenjati, jer nekada nije bilo poželjno ići u obrtničku školu. No, vremena su se promijenila i moramo krenuti drugim smjerom, da obrtnička zanimanja postanu top zvanja, jer o njima u budućnosti ovisi i naše gospodarstvo – objasnila je Vesna Želježnjak, gradonačelnica Koprivnice, dok Zvonko Pecikozić, predsjednik Obrtničke komore Koprivničko-križevačke županije rekao je, da ulaganje u obrazovanje i školovanje kadrova u skladu s potrebama u gospodarstvu, znači stvarati priliku za gospodarski oporavak i povećanje konkurentnosti našeg županijskog gospodarstva.
Jedan od pozitivnih primjera u obrtništvu je tvrtka „Rasco“ iz Kalinovca, gdje se može vidjeti značaj stipendiranja, ali i gdje se pozitivni rezultati mogu ostvariti ovakvim pristupom kadrovskoj strategiji. Darko Paviša, direktor tvrtke „Rasco“ kazao je, da tvrtku ne čine zgrade i strojevi već kvalitetni radnici, bez kojih niti jedna tvrtka ne može funkcionirati te smatra, da Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije svojim primjerom je pokazala, da rezultati, koji se ostvaruju ovakvim vidom stipendiranja daju izvanredne rezultate.
- Biti samostalan, slobodan, raspolagati svojim vremenom, imati vlastite prihode i biti majstor u svojoj profesiji je vjerojatno san svakog čovjeka. Učenje na radnom mjestu, zahvaljujući mnogim obrtnicima je izuzetno važan dio obrazovanja, jer brojne smjernice koje govore o strukovnom obrazovanju u EU, upravo naglašavaju važnost takvoga učenja i ukazuju da postoji direktna povezanost između takvog načina obrazovanja i zapošljivosti mladih ljudi. I mi u Hrvatskoj moramo učiti iz takvih iskustava, jer strukovno obrazovanje ne može se voditi samo u školskim učionicama - objasnila je Mirela Lekić, šefica odjela za obrazovanje i zamjenica glavne tajnice Hrvatske obrtničke komore te obratila se učenicima, sa željom, da vrijedno uče, kako bi postali izvrsni u svom zanimanju.
www.vzaktualno.hr/Jasna Zagorelec