Danas je Svjetski dan svjesnosti o mucanju. Procjenjuje se kako u svijetu muca 1 posto populacije, a u Hrvatskoj ima oko 45.000 osoba s poteškoćama mucanja. Zbog djelomičnog nerazumijevanja fenomena mucanja od strane okoline, osobe koje mucaju susreću se sa značajnim problemima u svom socijalno-komunikacijskom funkcioniranju.
Mucanje kod osobe primarno onemogućava tečnost govora u vidu čestih zastoja, ponavljanja glasova, slogova ili riječi, blokada, upotreba poštapalica, tikova i sl. Ipak, značajne poteškoće su zapravo prisutne u njihovom narušenom neurofiziološkom, neuropsihološkom i neurolingvističkom funkcioniranju.
Stoga Svjetski dan svjesnosti o mucanju i ove godine ima za cilj informiranje i senzibiliziranje javnosti na poteškoće s kojima se susreću osobe koje mucaju. S ciljem pružanja kvalitetne pomoći osobama s teškoćama mucanja, u Općoj bolnici Varaždin u sklopu Odjela za otorinolaringologiju provodi se logopedski edukacijsko-rehabilitacijski program pod nazivom Metoda intenzivne rehabilitacije (M.I.R.). Metodu intenzivne rehabilitacije timski provode logopedi prof. Nenad Jertec, prof. Maja Skupnjak i prof. Gordana Njegovec.

Program je koncipiran na holističkom pristupu rješavanja problema mucanja. Traje 8 dana u kontinuitetu i namijenjen je osobama od školskog uzrasta do odrasle dobi. Terapija je kombinacija grupno-individualnog rada u manjim skupinama uz primjenu niza klasičnih i novih tehnika, postupaka, aktivnosti i feedback metoda.
Usmjerenost je na intenzivnoj i kontinuiranoj stimulaciji i rehabilitaciji funkcija bitnih za govor i opće komunikacijsko funkcioniranje te uspostavu kvalitetne autoregulacije fizioloških, emocionalnih i kognitivnih funkcija. Bitna je i uloga roditelja te oni tijekom cjelokupnog terapijskog procesa aktivno sudjeluju u programu s ciljem edukacije i stjecanja kompetencija za daljnjom kontinuiranom i stručnom podrškom djetetu.
U proteklih godinu dana u Metodu intenzivne rehabilitacije je bilo uključen nekoliko stotina djece i roditelja te odraslih osoba s područja cijele Hrvatske, ali i drugih država. Rezultati ukazuju na značajan učinak redukcije mucanja i poboljšanja govorno-fiziološkog i općeg socijalno– komunikacijskog funkcioniranja.
Izvor: Jutarnji varaždinski