U nedjelju, 26. listopada 2014. godine u Klanjcu će biti održana 2. Državna izložba izvornih pasmina peradi RH. Izložba će biti održana u sportskoj dvorani O.Š . A. Mihanovića, Ulica Lijepe Naše, s početkom u 10,00 sati, a izložbu će otvoriti zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Š panjol.
Organizatori izložbe uz Krapinsko-zagorsku županiju su Hrvatska poljoprivredna agencija, Udruga uzgajivača kokoši hrvatice Krapinsko-zagorske županije i Udruga uzgajivača zagorskih purana Krapinsko-zagorske županije. Domaćin izložbe je Grad Klanjec, dok je pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede.
Na 2. Državnoj izložbi izvornih pasmina RH biti će prikazano 86 kolekcija peradi od kojih će posjetitelji moći vidjeti kokoši hrvatice (crveni, jarebičasto-zlatni, crno-zlatni, crni soj), zagorski purani (brončani, crni, sivi, svijetli soj), podravska kukmasta kokoš, posavska kukmasta patka, dravska guska te križevačka kukmica.
Na izložbi će se sa kolekcijama predstaviti 46 izlagača, od kojih 11 izlagača iz Krapinsko-zagorske županije sa 28 kolekcija peradi. Potrebno je napomenuti da Krapinsko-zagorska županija ima najveći broj matičnih jata i uzgajivača zagorskog purana u Hrvatskoj i to, 1.871 matičnih jata te 80 uzgajivača.
Jedan od ciljeva izložbe je promocija i očuvanje hrvatskih autohtonih pasmina peradi s mogućnošću povećanja broja jedinki. Izvorne i zaštićene pasmine peradi jedinstveni su genetski resurs, te omogućavaju u budućnosti sigurnost za održivu proizvodnju hrane, odnosno za očuvanje biološke raznolikosti populacije, radi ekonomskih i kulturnih interesa.
Program:
do 08,00 sati - Dolazak izlagača
08,00 – 09,00 sati - Ocjenjivanje peradi
10,00 – 10,30 sati - Službeno otvorenje
10,30 – 11,30 sati - Proglašenje nagrađenih kolekcija peradi
11,30 – 12,30 sati - Predavanje „Uzgoj i korištenje izvornih pasmina peradi“, prof.dr.sc. Zlatko Janječić, Agronomski fakultet, Zagreb
15,00 sati - Završetak izložbe
Izvorne i zaštićene pasmine peradi jedinstveno su genetsko nasljeđe stvarano stotinama godina. One pružaju sigurnost za održivu proizvodnju hrane u budućnosti, a njihov tisućljetni suživot s čovjekom i podnebljem učinio ih je važnom sastavnicom genetskog i kulturološkog naslijeđa. Njihovim nestajanjem smanjuje se biološka raznolikost u poljodjelstvu odnosno ukupna biološka raznolikost ekološkog sustava.
Zbog toga je potrebno doprinijeti radu na očuvanju izvornih pasmina peradi sudjelujući u projektima zaštite, te kroz rad sa OPG-a koja se bave uzgojem i držanjem autohtone pasmine kokoši hrvatice, što će rezultirati povećanjem samih jedinki na području Republike Hrvatske.
www.vzaktualno.hr