Varaždinski Geotehnički fakultet ovog će se četvrtka, 29. siječnja 2015. godine ugostiti promociju sveučilišnog udžbenika "Hidrogeologija dinarskog krša u Hrvatskoj" autora prof. emeritusa Božidara Biondića i izv.prof.dr.sc. Ranka Biondića.
Promocija će se održati u Velikoj dvorani fakulteta s početkom u 11 sati.
Krški vodonosnici Dinarida su jedan od najvažnijih prirodnih resursa naše države, a krška područja vizualno najatraktivniji dio Hrvatske. Područje Dinarida obuhvaća više od polovice teritorija Republike Hrvatske i u njemu živi gotovo polovica stanovnika. To je područje bogato oborinama i podzemnim vodonosnicima iz kojih se pitkom vodom opskrbljuju brojni gradovi, a disolucijskim radom vode stvoreni su vizualno atraktivni prostori čiji su dijelovi proglašeni nacionalnim parkovima i otvoreni za posjetitelje.
Krško područje Dinarida oplakuje Jadransko more čime je stvoren izniman prirodni ambijent s brojnim uvalama i otocima, vrlo atraktivan za razvitak turizma. To je dio teritorija koji otvara državu prema međunarodnim morskim putovima, čime se stvara cijeli niz prednosti u korištenju prirodnih resursa među kojima voda ima važnu ulogu.
Za efikasno korištenje i zaštitu krških vodnih resursa potrebna su specifična znanja koja svakodnevnim razvojem sve više približavaju kompleksnu problematiku dinamike vode u heterogenim krškim vodonosnicima istraživačima i korisnicima toga prirodnog resursa. Autori su nastojali prikazati razinu današnjih hidrogeoloških saznanja o krškim terenima Dinarida u Hrvatskoj i metode koje se koriste ili bi trebalo koristiti u istraživanjima tog vrijednog resursa.
Težište je prvoga dijela knjige stavljeno na opis procesa “stijena – voda” (stvaranje krških morfoloških i vodnih pojava) i način i svrha korištenja različitih metoda istraživanja s brojnim primjerima. U drugome je dijelu knjige dan opći pregled geološkoga razvoja i hidrogeoloških odnosa Dinarida u Hrvatskoj kao cjeline, položaj razvodnice između jadranskoga i crnomorskoga sliva te raspodjela i opis vodnih cjelina u jadranskome i crnomorskome slivu. U trećem je dijelu knjige prikazan današnji način zaštite vodnih resursa krških područja Dinarida i jedan od mogućih pristupa ocjeni prirodne ranjivosti, hazarda i rizika krških vodonosnika.
Knjiga je prvenstveno namijenjena studentima, ali i stručnjacima koji se bave problematikom podzemnih voda u krškim područjima Dinarida.