Iako je koprivnička Noć muzeja 2015. bila zavijena snježnim ogrtačem, ljubitelji kulture obilazili su izložbe u Muzeju grada Koprivnice, gdje je prikazan stalni postav te izložba o Koprivnici u Prvom svjetskom ratu. Posebno zanimljiv program bio je na prvom katu Galerije Koprivnica, gdje je bio velik interes građana za skriveno blago obitelji Malančec.
– Ova izložba nastala je povodom 30. obljetnice otkako je Muzej grada Koprivnice dobio ostavštinu zbirke Malančec s kućom i predmetima. Prikazani dio građe nastao je u vremenskom razdoblju između 1885. – 1985. godine, gdje je ekskluzivni dio izložbe rekonstrukcija spavaće sobe s namještajem, slikama i dio predmeta iz kuće Malančec prema starim obiteljskim fotografijama iz 1902. godine – objasnila je autorica izložbe Draženka Jalšić Ernečić, viša kustosica u Muzeju grada Koprivnica te istaknula, da je namjera bila podsjetiti javnost na postojanje tih predmeta iz bogate baštine i potaknuti na razmišljanje o restauriranju i uređenju tog muzejskog postava za otvaranje javnosti.

U prizemlju Galerije prikazana je izložba "Inovacije i izumi" kao središnja tema Noći muzeja, a u kojoj je prikazana muzejska i privatna zbirka Hećimović i Miljanović. U podrumskom dijelu bio je Caffe Muzeja, u kojem se odvijao glazbeni program, a gdje je veliku pozornost građana privukao obnovljeni Mariška bend, koji je ponovno zasvirao stare melodije iz vremena legendarne bake Mariške.
I u Podravkinom Muzeju prehrane odvijala se zanimljiva izložba sekcije cvjećara koprivničkog Udruženja obrtnika, koji su se s predivnim cvjetnim aranžmanima uklopili u stalni postav industrijske tehnologije.
– Ovo je peta izložba cvijeća, koju su pripremili koprivnički cvjećari za sve ljubiteljima cvijeća. Unatoč krizi, koja je pogodila i cvjećare, za ovaj posao veže nas ljubav s kojom radimo i živimo, pa stoga naša kreativnost i predanost ovom poslu daje rezultate u kojima i večeras uživamo – kazala je predsjednica sekcije cvjećara Irena Kovačić te naglasila, da cvijećem svoje građane prate kroz razne situacije koje život donosi – rođendane, krštenja, svadbe…

Sudjelovalo je šest koprivničkih cvjećarnica, te Ivančica Pavešić Š urić s ručnim radovima, dok je Saša Lesar prikazao unikatni nakit, a Marko Solar drvene suvenire.
Etnologinja Vesna Peršić Kovač objasnila je kako cvijeće u tradicijskoj kulturi sjeverozapadne Hrvatske prati čovjeka tijekom životnog i godišnjeg ciklusa.
– Buketi i vijenci predstavljaju sve svečane i žalosne trenutke u čovjekovu životu – od vijenaca kojima su ukrašavali se križevi do svadbenih. Posebno svečan izgled domovima davali su lusteri od cvijeća, koji su se izrađivali u Podravini uoči Božića – kazala je Vesna Peršić Kovač, dok je koprivnička gradonačelnica Vesna Želježnjak istaknula da s prekrasnim buketima, koje su napravili naši cvjećari mogu stati uz bok europskim, te otvorila izložbu.
Tijekom izložbe prikupljao se novac za obrtničku Zakladu za razvoj obrtništva, koja financira stručna usavršavanja obrtnika, njihovih pomoćnika i naučnika. To je jedinstvena zaklada, koja djeluje od 2006. godine, dok prva sufinanciranja krenula su dvije godine kasnije. Svaki posjetitelji davanjem simboličnih dobrovoljnih priloga, na kraju bi dobio grančicu mimoze.
Jasna Zgorelec
www.vzaktualno.hr