Povodom obilježavanja Međunarodnog dana civilne zaštite u centru Koprivnice održana je svečana, ali i radna aktivnost s upozorenjem na postojanost opasnosti i rizika od katastrofa.
Policijska uprava Koprivničko- križevačka promovirala je akciju "Manje oružja, manje tragedija" s ciljem prezentacije minsko-eksplozivnih sredstava i opasnosti koje prijete od istih. Gradsko društvo crvenog križa predstavilo se s programom "Prezentacija dijela opreme za izvanredne situacije", smotru opreme za zaštitu i spašavanje održao je HGGS Stanice Bjelovar – obavještajne točke Koprivnica, dok opremu nabavljenu vlastitim sredstvima i međunarodnim programom prezentirala je Koprivničko – križevačka županija.
Najzanimljivija građanima bila je vatrogasna košara, koja se uzdigla visoko iznad grada, a najhrabriji mogli su uživati u panoramskom pogledu na grad.

Međunarodni dan civilne zaštite obilježava se 1. ožujka, jer je na taj dan 1972. godine donesen statut međunarodne organizacije civilne zaštite. Na našem području početkom civilne zaštite smatra se 1874. godina, kada se dogodio potres u Zagrebu, da bi 50 godina kasnije osnovala se škola civilne zaštite, koja je otvorena 1938. godine. Najveći uspjeh doživjela je za vrijeme Prvog svjetskog rata te svoj ponovni procvat u razdoblju od 1974. – 1990. godine.
– Na području Koprivničko-križevačke županije 1992. godine imali smo 17.000 obveznika u civilnoj zaštiti od 130.000 stanovnika dok je danas to svega jedan posto, koji je itekako učinkovit. Civilna zaštita povezana je sa Hrvatskom gorskom službom za spašavanje, Crvenim križem, Vatrogascima i Policijskom upravom. U slučaju potrebe, jedinice lokalne samouprave procjenjuju stupanj ugroženosti na temelju kojeg dolazi se do broja ljudi koje treba angažirati. Tako su sve općine pokrivene općom namjenom od 23 obveznika, dok po 150 obveznika imaju gradovi Koprivnica, čurđevac i Križevci te Koprivničko-križevačka županija – objasnio je Ivan Kramarić, pročelnik PUZS Koprivnica.

Civilna zaštita izlazi na teren u slučaju kemijskog, građevinskog… incidenta odnosno kad čelnici jedinica lokalne samouprave zatraže od Državne uprave za zaštitu i spašavanje.
– U našoj županiji tijekom posljednjih nekoliko godina nije bilo potrebe dizati civilnu zaštitu, a kad bi trebalo, sigurno bi i to uspješno napravili. Isto tako, mislim, da se neke stvari moraju zakonom regulirati, da bi se onda moglo bolje operativno djelovati – rekao je Ivan Pal, zamjenik župana i načelnik Stožera za zaštitu i spašavanje Koprivničko-križevačke županije, dok Darko Koren koprivničko-križevački župan smatra, da treba održavati tradiciju civilne zaštite zbog svega što je predstavljala u povijesti, kao i danas kad se obilježava Međunarodni dan civilne zaštite. Treba zahvaliti svima koji su godinama sudjelovali u tom sustavu te pohvaliti ih da i ubuduće budu spremni za sve eventualne potrebe koje se mogu pojaviti, dodaje.
Jasna Zgorelec
www.vzaktualno.hr