Na kraju godine analizira se učinjeno i planira za naredno razdoblje. Kako je to u Lepoglavi otkriva gradonačelnik Marijan Š kvarić.
Š to je obilježilo 2015. godinu?
U godinu smo krenuli ne baš jako dobro. Zahvaljujući novima zakonskim mjerama, prije svega Zakonu o porezu na dohodak i Zakonu o financiranju lokalne i regionalne samouprave brdsko-planinska područja bila su najviše pogođena, općine i gradovi na sjeveru Hrvatske te u Lici i Gorskom Kotaru. Proračun je u startu bio 40 % manji. Š to nam je bilo činiti? Nismo očajavali nego smo iz onoga što imamo, potencijala koje imamo i temeljem iskustva, znanja i suradnje s našim partnerima, prionuli poslu. Grad Lepoglava može biti jedan od primjera dobre prakse jer pokazujemo da se rad isplati i da sve ono što radimo i ugrađujemo u razvoj našeg grada da se to vidi. Prije svega okrenuli smo se potporama i fondovima Europske unije i s nacionalne razine, iz resornih ministarstva. Ove godine nismo utjecali na izdvajanja naših građana, nismo dizali komunalnu naknadu, niti doprinose, niti bilo koja druga porezna opterećenja.
Kada govorite o razvoju Lepoglave govorite o komunalnoj infrastrukturi, gospodarstvu i ljudima. Koliko je učinjeno po pitanju infrastrukture?
Proveli smo investicije koje se temelje na razini jednog našeg izvornog proračunskog prihoda, oko 7 milijuna kuna. Uspješno smo realizirali projekt iz IPARD-a i dobili smo povrat u iznosu od 670.000 kuna. To je pročistač u Kamenici, prvo naselje koje ima sustav odvodnje na svom području. Kada govorimo o kanalizaciji uspješno smo realizirali s Hrvatskim vodama projekt izgradnje kanalizacije u zapadnom dijelu grada Lepoglave, vrijednosti oko 4,5 milijuna kuna. U prvoj fazi koju smo prethodno odradili vrijednost je 8 milijuna kuna. Koristili smo potpore iz Fonda zaštite okoliša i energetske učinkovitosti, vrijednost tih potpora je skoro 1,2 milijuna kuna. Mogu reći da smo unijeli „svjetlost u naš život“ jer smo postavili novih 750 lampi na cijelom području grada. Uz prethodne godine 300 pa smo tisuću lampi zamijenili ekološki učinkovitijim. Vrijednost investicija na cestama je nešto manje od pola milijuna kuna. Napravili smo cestu, odvodnju i nogostup na području Vulišinca vrijednosti milijun kuna. S milijun kuna naših vlastitih sredstava i uz pomoć Varaždinske županije uspjeli smo sanirati dva najveća klizišta. Niti jedan projekt nismo odradili a da nismo dobili određeni dio potpore, ove godine više od 20, skoro dva projekta mjesečno.

Š to je s gospodarstvom?
Kada govorimo o gospodarstvu, govorimo o tri dijela razvoja: industriji, poljoprivredi i turizmu. Industrija se temelji na našoj poduzetničkoj zoni koju smo ove godine uspjeli završiti pa ćemo dati na prodaju novih 4 ha zemljišta, 11 parcela koje ćemo ponuditi gospodarstvenicima koji će imati potpore i partnera u Gradu Lepoglavi. U turizmu i poljoprivredi dajemo bespovratna sredstva.
Često spominjete da je Lepoglava grad projekata. Koji su aktualni?
Imamo dva projekta u pripremi, u gospodarstvu i društvenom razvoju odnosnu razvoju turizma. To je projekt Tehnološkog centra drvne industrije, dobili smo građevinsku dozvolu uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Drugi projekt kojemu smo završili prvu fazu, idejno rješenje, a sada krećemo s glavnim projektom, i imamo potporu ministarstava turizma i kulture, projekt je Centra za posjetitelje – centra pavlina.

Kakva je situacija s razvojem društvenog segmenta?
Vodimo računa o svim našim građanima, od najmlađe dobi. Prilikom rođenja Grad pomaže s 1.500, 2.000 i 2.500 kuna za novorođene. Kada krenu u dječji vrtić Grad subvencionira više od 80 %. Naš centralni projekt bit će adaptacija i rekonstrukcija dječjeg vrtića u Lepoglavi. U tijeku je dobivanje građevinske dozvole. Bit ćemo spremni kad se program otvori za kandidiranje. Vrijednost je 7 milijuna kuna uključivši izgradnju, opremu i uređenje okoliša. 40 studenata je dobilo stipendije Grada. Temelj razvoja grada su mladi i obrazovani ljudi. Brinemo i o starijima. Svi umirovljenici s mirovinama ispod 1.500 kuna dobili su pred blagdane po 100 kuna. Podupiremo mnoge udruge. Sa 700.000 kuna godišnje sufinanciramo rad Zajednice sportskih udruga, a Lepoglava je prvi grad sporta. Vatrogasci su vrlo aktivni. Od Ministarstva gospodarstva dobili smo vatrogasnu cisternu na korištenje, to je šesto vozilo u desetak godina za naše DVD-ove. Tu su ostale udruge civilnog društva i u kulturi, prije svega Nezavisna udruga mladih koja aktivno sudjeluje u razvoju grada sa svojim idejama, mladošću i poletom.
Grad lepoglava ima brojne partnere i prijatelje. No, jednoj grupi posebno zahvaljujete. Kome?
Zahvaljujem braniteljima što danas možemo govoriti o svim ovim projektima i razvoju grada. Posebna zahvala ide onima koji su položili živote za domovinu, 11 ih je s područja grada Lepoglave. Ove godine smo u dogovoru s udrugom branitelja uredili sva spomen obilježja i odradili memorijalne turnire kako ne bismo dopustili da ime i žrtva branitelja bude zaboravljena.

www.vzaktualno.hr