Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Fotogalerija
  • 90 godina Dobrovoljnog vatrogasnog društva Dubovica

90 godina Dobrovoljnog vatrogasnog društva Dubovica

Fotogalerija
7. kolovoza 2018.
Alenka Kučić
1761
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Trodnevnim bogatim programom, Dobrovoljno vatrogasno društvo Dubovica proslavilo je 90 godina postojanja i neprekinutog djelovanja. Pokrovitelj proslave bila je Općina Veliki Bukovec.
DVD Dubovica osnovano je 26. veljače 1928. godine, nakon što je strašni požar kakav se ne pamti u povijesti toga kraja zahvatio susjedno selo Veliki Bukovec u kojem je više desetina domaćinstava ostalo bez krova nad glavom. Prvi pobornici osnivanja društva bili su Franjo Kovaček i Antun Nemec.
- Te godine društvo je brojilo 56 utemeljitelja i 35 podupirajućih članova, a dvije godine kasnije društvo je sagradilo svoj prvi vatrogasni dom. 1958. godine, za 30 obljetnicu osnutka i rada, društvo je dobilo svoj prvi barjak. Narednih je godina izgrađen sadašnji društveni dom, kupljen novi agregat te vatrogasno kombi vozilo i auto-prikolica za prijevoz agregata - istaknuo je predsjednik DVD-a Dubovica, Dražen Ipša.
Društvo trenutno broji 56 članova, među kojima je 5 članova vatrogasne mladeži i dva počasna člana, kao i 16 operativnih vatrogasaca, 14 članova sa zvanjem vatrogasca, 16 vatrogasaca I. klase, 2 dočasnika, jednog dočasnika I. klase i dvojicu časnika.
Program obilježavanja 90. obljetnice DVD-a Dubovice počeo je u petak, 3. kolovoza, svetom misom i podjelom zahvalnica mještanima, a prvi je dan proslave završio velikom bakljadom ulicama Dubovice kojoj su nazočili brojni mještani. Najsvečanije je bilo u nedjelju, 5. kolovoza, kad je održan svečani mimohod vatrogasaca, nakon čega je uslijedilo službeno otvorenje proslave.
- Ova nam značajna obljetnica mnogo znači – riječ je o 90 godina humanog rada, opstojnosti. Mi vatrogasci pokretači smo društvenog života te uz pomoć društva žena paralelno sudjelujemo u realizaciji brojnih programa i događanja. Imamo puno djece i mladih i trudimo se biti im dobar primjer - kazao je Ipša.
Načelnik Općine Veliki Bukovec, HSS-ov Franjo Vrbanić, i sam vatrogasac, čestitao je DVD-u Dubovica 90 godina kontinuiranog rada koji nije prestao ni tijekom 2. svjetskog, odnosno Domovinskog rata. I načelnik je istaknuo da su dobrovoljni vatrogasci nositelji kompletnog društvenog života u općini.
- Na području općine imamo tri DVD-a, a to su Kapela, Veliki Bukovec i Dubovica i sa svima odlično surađujemo – članovi društava odazivaju se na sve akcije, sudjeluju u svim pokaznim vježbama, na svim potrebnim intervencijama, kao i na svim obilježavanjima obljetnica, odnosno društvenim događanjima - rekao je načelnik Vrbanić te podsjetio da su ove godine obilježene čak tri vatrogasne obljetnice.
- Za suradnju moram pohvaliti sve općinske vijećnike, sva društva i posebno DVD-ove koji su se organizirali i koji su obljetnicu obilježiti na pravi način. Ovakve obljetnice su inače uvijek određeni aktivator društva – ako se u DVD-u u posljednjih nekoliko godina i nije baš nešto napravilo, tu godinu dok je proslava se dosta toga napravi, nabavi se oprema, upisuju se novi članovi, nabave se svečane uniforme - rekao je Vrbanić istaknuvši i sustavan rad na osposobljavanju vatrogasaca.
Načelnik je dodao i da je na području općine više od 40 operativaca, što časnika, dočasnika te običnih vatrogasaca te da su DVD-ovi opremljeni svime onime što im treba kako bi obavljali intervencije u skladu s propisima.
Svečanost je iskorištena i za primopredaju kombi vozila marke Ford, koje je za DVD Dubovica nabavila Općina Veliki Bukovec.
Nakon dodjele priznanja i odlikovanja, uslijedio je svečani ručak te zabavni program i druženje vatrogasaca i njihovih gostiju uz Gloria band.
Proslavi velike obljetnice DVD-a Dubovica nazočili su i saborski zastupnici Hrvatske seljačke stranke Mladen Madjer i Željko Lenart, te načelnik susjedne Općine Mali Bukovec, HSS-ov Darko Marković. Svi sudionici proslave 90. obljetnice DVD-a Dubovica, njih gotovo tri stotine, sudjelovali su u snimanju tzv. "milenijske" fotografije.

dvd dubovica 1 dvd dubovica 10 dvd dubovica 9 dvd dubovica 8 dvd dubovica 7 dvd dubovica 6 dvd dubovica 5 dvd dubovica 4 dvd dubovica 3 dvd dubovica 2

aktualno.he

Alenka Kučić 24431 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

I U HRVATSKOJ EKSTREMNO VISOKE TEMPERATURE: Danas i sutra vrlo vruće, najgore u petak
Hrvatska i svijet
2018-08-07

Sljedeća Vijest

Evo kako banke "gule" potrošače kroz različite naknade – brojke se penju i do tisuću kuna
Hrvatska i svijet
2018-08-07
Izdvojeno
Gradonačelnik Željko Šoštarić u Dvorcu Opeka
Događanja
6. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Gužve na cestama: Na Lučkom i kod Krapine u smjeru Maclja
Hrvatska i svijet
6. srpnja 2025.
Ivana
Kako izazvati lavinu komentara u Varaždinu? Spomeni Bajagu i pogledaj Porcijunkulovo
Događanja
6. srpnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Varaždinska županija predvodi po ulaganju u obrazovanje: Stipendije, produženi boravak, solarne škole i cjelodnevna nastava
Gospodarstvo
6. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.