Prije 27 godina, u noći sa 25. na 26. travnja 1986. godine u točno 01:23 po lokalnom vremenu, u atomskoj elektrani Černobil nedaleko od gradića Pripjat na samom sjeveru Ukrajine, uz granicu s Bjelorusijom, dogodila se najteža mirnodopska nukearna katastrofa u povijesti čovječanstva!
Do nesreće je došlo uslijed testa na reaktoru, kada je jezgra reaktora 4 elektrane "Vladimir Iljič Lenjin" eksplodirala nakon što je došlo do katastrofalnog povišenja energije u njemu, a što je dovelo do ispuštanja ogromnih količina radioaktivnog goriva i materijala iz jezgre u atmosferu.
Obližnji grad Pripjat nije momentalno evakuiran. Međutim, nakon samo nekoliko sati, mnogima je pozlilo, te su se u bolnicama žalili na glavobolje, metalni okus u ustima i nekontrolirani kašalj i povraćanje.

Građani Sovjetskog Saveza su o nesreći prvi put informirani 28. travnja, dva dana kasnije, i to televizijskim priopćenjem u trajanju od 20 sekundi.

Na licu mjestu stradala je 31 osoba, sa ozračenih teritorija evakuirano je više od 100.000 ljudi, dok je radioaktivni oblak u danima koji su uslijedili prekrio znatan dio Europe, s nesagledivim posljedicama.

Međunarodna organizacija za zaštitu prirodne sredine "Greenpeace" je priopćila da je od posljedica umrlo oko 200.000 ljudi, a da će u budućnosti u cijelom svijetu oko 270.000 slučajeva onkoloških oboljenja biti u vezi s utjecajem radijacije iz Černobila.

Neslužbeni izvori procjenjuju da je od posljedica radijacije preminulo između 200.000 i 400.000 ljudi.

I danas 27 godina poslije, nuklearna elektrana u Černobilu predstavlja opasnost po zdravlje ljudi, kako u neposredno radijacijom pogođenom području Ukrajne, Bjelorusije, Rusije, tako i širom sjeverne polutke.

Grad Pripjat (nerijetko se naziva Černobil) danas je "grad duhova", koji povremeno posjećuju samo hrabri turisti i fotografi...

www.vzaktualno.hr