Zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar i direktor Varkom Željko Bunić obavijestili su u utorak javnost da su privremeno zaustavljeni radovi na dvije trase projekta Aglomeracije Varaždin. Riječ je o radovi u samom Varaždinu te oni koji se odnose na radove na području općina Cestica, Vinica, Petrijanec i Sračinec. Radovi su zaustavljeni na 90 dana kako bi Državno odvjetništvo dalo pravorijek je li postojao sukob interesa vezano uz Aquatehniku a svemu je kumovao dopis kojeg je u prvom dijelu 2017. potpisao bivši varaždinski gradonačelnik HNS-ov Goran Habuš. Avar je novinarima predočio taj dopis:
- U tom je dopisu, navodeći totalno krivo, Habuš istaknuo da su iste osobe u Varkomu radile i pripremale dokumentaciju za natječaje te zaprimale i predavale ponude, a u Aquatehnici pisale nekakve prijave na natječaje. To jednostavno nije istina, međutim takvim je potezom Aquatehnici bilo onemogućeno bilo što, a morala je funkcionirati po komercijalnim pravilima, morala se javljati na natječaje, jer više nije bilo direktnog davanja posla od nikoga, pa tako ni od Varkoma. Svi oni koji su nas kritizirali kad smo radili teške poteze oko Aquatehnike mogu i dalje kritizirati, ali mi sad imamo dokaz da smo napravili sve ispravno. Bili su to radikalni potezi, ali morali smo ih povući da se zaštiti Varkom, odnosno veliki projekt koji je ne samo od lokalnog, već i od državnog interesa – pojasnio je Avar.
Dodao je da je nakon razgovora, koji su vođeni u Ministarstvu regionalnog razvoja te prema uputi Hrvatskih voda, zbog sumnje na sukob interesa vezane uz Aquatehniku, Varkom nadzornom inženjeru dao nalog da na 90 dana obustavi radove na dvije dionice Aglomeracije – na trasama A1 i A2, dok će se radovi na ostale dvije dionice nastaviti.
- Obustava radova trajat će tih 90 dana kako bi DORH mogao sagledati svu dokumentaciju i odlučiti je li bilo sukoba interesa. Mi smo i sami izvijestili o nepravilnostima, nismo htjeli o tome šutjeti. U trenutku kad smo vidjeli da postoji ta opasnost da se nešto može protumačiti kao sukob interesa, Varkom je obavijestio Hrvatske vode. Mi smo kao gradska vlast, a i Varkom kao firma koja je vlasnik Aquatehnike, zbog lošeg stanja Aquatehnike krenuli u restrukturiranje, u predstečajnu nagodbu i na kraju sanaciju same tvrtke. Danas je to tvrka koja više ne gomila gubitke. Danas je to tvrtka bez ljudi, ali smo otklonili sve moguće potencijalne sukobe interesa koje smo mogli prepoznati iz dokumentacije. Upravo iz tog razloga, izbjegli smo ono najgore jer u protivnom (na što nas je upozorila ministrica Gabrijela žalac) penalizacija bi, da smo šutjeli, bila 100 posto, što u novcima iznosi oko 530 milijuna kuna – kazao je Avar.
Nastavio je da je, po njegovim riječima, već sad Varkomu zadano nekoliko udaraca: od sanacije Aquatehnike "teške" oko 12 milijuna kuna za njihova dugovanja, do ovakvih stvari u kojima je Varkom izložen riziku jer Varkom je taj koji predfinancira projekt, a kasnije dobiva novac od Hrvatskih voda.
Riječ je o vrlo ozbiljnoj situaciji, međutim mi smo napravili sve da bi Varkom ostao i dalje stabilna tvrtka kojoj budućnost neće biti ugrožena – kazao je Avar te naglasio kako sad potpuno razumije ministricu Žalac koja je savjetovala privremeno zaustavljanje radova kako bi se sve razriješilo.
- Ukoliko i nastane šteta, bit će daleko manja nego što bi bila da smo šutjeli, kao što su nas neki savjetovali, a onda bi na kraju platili taj ceh od 530 milijuna kuna. Mi smo i dalje u kontaktu s Hrvatskim vodama, kao i s Ministarstvom regionalnog razvoja i vjerujem da ćemo zajedno s njima odraditi sve što treba za povoljan razvoj situacije, odnosno da se projekt nastavi. Hoće li to biti s istim ili novim izvođačima osobno mi je svejedno – poštivat ćemo proceduru i zakone, a očekujemo da DORH u 90 dana razriješi ovu nedoumicu – izjavio je Avar i rekao da u ovom trenutku ne želi izaći s imenom osobe koja je savjetovala da se o svemu šuti.
Kad su u pitanju odgovornost bivšeg gradonačelnika i njegovih suradnika, Avar je najavio da će s pravnim savjetnicima, odnosno odvjetničkim društvima vidjeti koji su to potezi koje će ova gradska vlast poduzeti prema odgovornim osobama.
- Ovakvo ponašanje govori o elementarnom neznanju, o nesposobnosti, o potezima koje nitko tko smatra sebe profesionalcem u javnoj upravi ne bi smio napraviti. Veliki uteg koji se zove Aquatehnika smo riješili, a važno je istaknuti da projekti koje Varkom provodi redovito nisu ugroženi i to firma iz redovnog poslovanja može i dalje financirati, ali Grad Varaždin je kao većinski vlasnik dao naputak da se ne ide u projekte s vlastitim novcima - rekao je Avara i dodao:
- Ne staje cijela Aglomeracija, privremeno se obustavljaju radovi na dvije dionice, na dvije se nastavljaju, ali otkup zemljišta i izradu dokumentacije ćemo, prema preporuci direktora Bunića, staviti na "stand by" na neko vrijeme dok se sve ne razriješi i dok se ne vrati ova stabilnost koju mi očekujemo. Za sad su financije Varkoma stabilne, lokalni projekti koje firma provodi dalje idu, a s ovim dijelom koji je naslijeđe bivše uprave i bivše gradske vlasti mi ćemo se uhvatiti u koštac i rješavati situaciju s Hrvatskim vodama i Ministarstvom – zaključio je zamjenik gradonačelnika Avar.
s.kalajdžija/vzaktualno.hr