"Povezivanje zelene turističke ponude zaleđa s registriranom prirodnom i kulturnom baštinom" projekt je u kojem sudjeluje grad Ludbreg koji je u petak bio domaćin konferencije za novinare na kojoj se moglo od partnera čuti više o samim akivnostima i učinjenom na projektu.
Atraktivni turistički proizvodi koji povezuju turističke centre kao što su gradska središta, baština i drugo sa zanimljivim proizvodima, običajima i događajima iz zaleđa u zanimljive sadržaje sve više nedostaju, a bogata baština ovog područja nije dovoljno prepoznatljiva.
Upravo zbog toga Grad Ludbreg odlučio se uključiti u projekt “Zeleno želimo” koji je odobren u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska. Prijavitelj projekta je Poljoprivredno šumarski zavod Murska Sobota, a partneri s hrvatske strane projekta su Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Varaždin, Grad Ludbreg, Turistička zajednica grada Varaždina. Kao pridruženi partneri na projektu uključeni su i Grad Varaždin te Turistička zajednica Grada Ludbrega.
-Kroz projekt nastat će i četiri različita mikroproizvoda koji će biti povezani u zajednički proizvod, a svaki od njih će imati drugačije polazište u smislu baštine i sadržaja u zaleđu. Svi mikroproizvodi zajedno će formirati zanimljivu cjelinu sa sadržajem koji će biti od interesa za široku populaciju. Svaki pojedini mikroproizvod će se temeljiti na jedinstvenom ishodištu, uzimajući u obzir ponudu pojedinog mikropodručja – priroda i kretanje, gastronomija, zanati i rukotvorine i vina - istaknuto je između ostalog na današnjoj konferenciji . A upravo ovaj posljednji, vino slovi kao ludbreški peti element i stoga je sasvim logično da će u Ludbregu fokus biti upravo na njemu.
Ludbreški vinogradari i podrumari već su nadaleko poznati po kvaliteti svojih vina. Tomu je najviše pridonijela 'Trsekova' Izložba mladih vina koja se bliži tridesetom rođendanu, kao i sustavna edukacija novih i mlađih generacija naših vinogradara. Jedan od načina edukacije svakako su stručni izleti u druga poznata vinorodna područja diljem Hrvatske, ali i u inozemstvu gdje se upoznaju s radom vinogradara tih vinorodnih krajeva.
-Tako su u sklopu projekta privedeni kraju radovi na proširenju i obnovi prostora “Trsekovog podruma” u istočnoj zgradi Ludbreškog starog grada koji je nedavno i otvoren. Obnovljeni prošireni prostori biti će korišteni za turističko-promotivne namjene - pojasnila je Josipa Grđan iz Grada Ludbrega. Pohvalila je suradnju sa slovenskim partnerima čije je iskustvo dragocjeno u ovakvim projektima.
U projektu sudjeluje i Grad Varaždin odnosno Turistička zajednica. Kako je pojasnila Doroteja Solomun na Gradskoj se tržnici razvija prezentacijski prostor koji će poslužiti kao platforma za marketing svih oni ponuđača koji su se već uključili ali postoji prostora i za nove.
-Dosada smo uključili 19 ponuđača i oni uglavnom pokrivaju područje gastronomije. No, tu su i ponuđači koji se bave proizvodnjom vina ili pak rukotvorina - kazala je Solomun. Dodala je da zajedno s turističkom ponudom partnera iz Slovenije stvara se sinergija koja bi goste dulje zadržala na ovom prostoru.
s.kalajdžija/vzaktualno.hr