Ludbreškom Kulturno-umjetničkom društvu Anka Ošpuh odobreno je financiranje projekta „United in Culture in EU“ iz programa Europske Unije „Europa za građane“ mjera 2.1 „Town Twinning“. Glavni cilj projekta je okupiti sudionike različitih država, nacionalnosti i kulture da iskažu svoje mišljenje o kulturnom nasljeđu EU-a i da prezentiraju lokalne kulturne vrijednosti i promoviraju kulturnu raznolikost.
Na predstavljanju projekta danas u Ludbregu bio je i Tonino Picula, zastupnik u Europskom parlamentu, koji je podsjetio da obilježavamo Europsku godinu zajedničkog kulturnog nasljeđa.
– Promoviramo i potičemo sve što afirmira s jedne strane nacionalne kulturne baštine u Europskoj uniji, ali i propitkujemo koliko je moguće danas izgraditi nešto što zovemo europskim kulturnim identitetom. Činjenica da postoji 28 država koje na svjetskoj političkoj sceni predstavljaju jedan multilateralni identitet govori da se odmaklo u samoprepoznavanju od europskih građana nečega što možemo nazvati europskim kulturnim identitetom. Tri su cilja godine. Jedan je promovirati dijalog između kultura, a s druge strane kultura je i snažan ekonomski moment. Više od 300.000 je zaposleno na očuvanju kulturne baštine, a indirektno 8 milijuna radnih mjesta u kulturi. I treće, preko uvažavanja i afirmiranja pojedinačnih nacionalnih kultura i izgradnje zajedničkog identiteta pozicionirati se na svjetskoj političkoj sceni. Stanovništvo Europske unije je 7 posto svjetske populacije, ali odgovorno je za gotovo trećinu svjetskog dohotka, a dnevno se realizira 50 posto socijalnih transfera – rekao je Picula.
Gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić istaknuo je da ovo još jedan u nizu uspješnih projekata koji se provode u gradu.
– Ovaj je malo posebniji i neobičniji. Grad Ludbreg je partner našem KUD-u koji je prijavilo projekt koji tematizira kulturnu baštinu, kulturno naslijeđe i sve probleme s kojima se susrećemo ulaskom u jednu veliku zajednicu naroda. Pokušavamo zajednički proniknuti koliko nas ta tradicija određuje, koliko je vrijedna Europi i koliko smo mi vrijedni u toj zajednici naroda. I što kroz tu tradiciju možemo naučiti o samima sebi i o samopoštovanju koje kao narodi trebamo imati. Ludbreg je grad tolerancije i razumijevanja i u njemu možemo razgovarati o ovim temama i ponuditi neke odgovore u borbi protiv rastuće ksenofobije i euroskepticizma i svih onih stvari koje marginalne skupine pokušavaju izvući na površinu i o njima raspravljati kao o važnim europskim temama, a ovo su teme koje zajednicu narodu čine šarenijom i ugodnijom za gledanje – kazao je Bilić.
Kultura, tradicija, običaji, umanjivanje diskriminacije i marginalizacije pojedinaca na temelju podrijetla temeljne su značajke projekta. Aktivnosti će se provoditi u rujnu, s ludbreškim KUD-om kao nositeljem, a partneri u projektu su Grad Ludbreg, Općina Tržić, Općina Laško i Danube 1245 iz Sremskih Karlovaca.
Vrijednost projekta je 16.630 eura. Organizacija i provođenje programa i aktivnosti koje su projektom predviđene, ludbreškom društvu neće predstavljati problem jer iskustva imaju više nego dovoljno.
n.k. / www.vzaktualno.hr