U varaždinskom Park Boutiqe Hotelu danas je u organizaciji Sindikata hrvatskih učitelja održan okrugli stol povodom Svjetskog dana učitelja, a razgovaralo se o nekoliko aktualnih tema. Između ostalog, bilo je riječi o problemima i potrebama sustava osnovnog obrazovanja, ali i o reformskim procesima koji su tijeku.
Među sudionicima okruglog stola bila je i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.
"Treba brinuti o tome da materijalni uvjeti u školama i sve ono što osnažuje učitelje i profesore bude primjereno. Ne može se sve promijeniti u godinu dana, međutim mi jako puno radimo ne samo na tome da se svima podignu plaće, što je tema pregovora za javne službe, već i na programu nagrađivanja onih koji imaju izvanredne rezultate pa smo u Zakon o odgoju i obrazovanju ugradili odredbu da ukoliko učitelji, nastavnici povlače europska sredstva u dijelu u kojem rade, na europskim projektima, imaju pravo na uvećanje plaće do 30 posto. Oni koji rade u eksperimentalnim školama također, priznaju im se prekovremeni sati, što može rezultirati jednako tako povećanjem plaća od 5 do 15 posto i ono što pretpostavljam da je najvažnije, a to je da po prvi put, nakon 23 godine mijenjamo Pravilnik o napredovanju i nagrađivanju učitelja koji će s jedne strane dati puno bolje, čvršće kriterije vezano uz izbore u mentore i savjetnike, a s druge strane mogućnost izvanrednog nagrađivanja onih koji se stvarno ističu svojim rezultatima i primjer su drugima – istaknula je ministrica.
Dodala je kako je posljednjih je godinu dana samo u informatičku opremu uloženo 36 milijuna kuna u sve škole u Hrvatskoj te najavila ulaganja i iduće godine.
Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja naglasila je kako se današnjim okruglim stolom željela skrenuti pozornost sudionika na sustav obrazovanja, na dostojanstvo zaposlenika koje je sve više derogirano, ali i na materijalni položaj.
- Svi smo svjesni da se sve manje cijeni naša funkcija u društvu i na neki način politika vodi računa o sustavu obrazovanja samo u predizborno vrijeme, kad se naglašava kako Hrvatska treba biti zemlja znanja. Situacija u školama nije podjednaka, u Hrvatskoj zaista postoji nejednak sustav. Zato smo i pokrenuli najveći i najbolji projekt u Hrvatskoj vezan uz sindikate, a riječ je o projektu "Jačanje bipartitnog socijalnog dijaloga u sektoru osnovnog obrazovanja". Naš projekt bazira se na onome na čemu je Vlada zakazala – rekla je Šprem.
Najavila je da će Institut "Ivo Pilar" sutra na 25.500 mail adresa poslati anketni upitnik:
- Taj će upitnik po prvi put snimiti situaciju u obrazovanju u školama, zadovoljstvo učitelja, potencijalni mobing, što je s plaćama, što je s uvjetima rada. Ta će analiza postati smjernica i preporuka Vladi kako treba postupati prema obrazovanju.
Jesu li nastavnici u školama sigurni?
Nezaobilazna tema bio je incident koji se u ponedjeljak dogodio u varaždinskoj Elektrostrojarskoj školi, odnosno fizički napad učenika na učitelja vjeronauka.
- Jutros sam bila u varaždinskoj Elektrostrojarskoj školi gdje sam razgovarala s ravnateljem. Dogovorili smo da idući tjedan naš tim za krizna stanja koji se sastoji od psihologa dođe u školu i razgovara s profesorima i učenicima, što je izuzetno važno. Ono što ipak moramo znati je da je to vrlo kompleksan problem, da imamo bar tri razine tog problema, a ovo o čemu mi sada govorimo je zapravo reakcija na problem. Puno su važnije, prevencija i detekcija, a kao treće, osiguravanje suradnje svih onih koji su na neki način odgovorni da sigurnost u školi bude zajamčena, kako učenicima, tako i učiteljima, a to su i Centri za socijalnu skrb i policija, ukoliko je to potrebno. Prije svega, potrebna je dobra edukacija u školama koja uključuje i roditelje, ukoliko imamo slučajeve gdje treba intervenirati. Mi i u sklopu ovog eksperimentalnog programa upravo počinjemo s edukacijama za mentore, o temama nenasilnog rješavanja sukoba i te programe treba stalno mijenjati i prilagođavati novima situacijama. Sigurna sam da ćemo na taj način, dakle prevencijom, puno više riješiti, nego ovakvim reakcijama, ali sve ne možete unaprijed eliminirati – rekla ministrica Divjak.
O tom je problemu imala što reći i predsjednica SHU:
- Mi taj problem osvještavamo na kraju školske godine, kad su najčešći pritisci roditelja na učitelje, a ovakvi pojedinačni slučajevi pritisaka pojedinih učenika na učitelje, ili ovakva situacija kakva se sad desila, nisu rijetkost. Sjećamo se da se u toj istoj školi davnih dana desila situacija koja je završila kobno, smrtnim slučajem učitelja. Mi kao društvo premalo radimo na prevenciji takvog ponašanja i upravo je to prva karika na kojoj smo pali. Svaka škola mora imati stručnu službu koja bi aktivno djelovala u tome da se detektiraju problemi, jer djeca neki put percipiraju samo ponašanje svojih roditelja. Rijetko je da netko eksplodira na taj način, već najčešće djeca koja su zlostavljana poprimaju taj oblik ponašanja. Stručna služba u školi, i svi mi kao sustav moramo djelovati na prevenciji takvog ponašanja i pomagati djeci u slučaju da detektiramo bilo koji oblik neprihvatljivog ponašanja. Tu je ključ problema.
O projektu Škola za život
Govoreći o reformi obrazovanja, odnosno projektu "Škola za život", ministrica Divjak naglasila je da je zadovoljna dosad viđenim te povratnim informacijama.
- Prije svega sam zadovoljna načinom na koji su učitelji, ravnatelji, suradnici u školama prihvatili ovaj izazov, zadovoljna sam s time koliko imamo inovativnih, različitih programa u školama, promjena koje se unose, prvenstveno u načinu rada i poučavanja. U tijeku je i opremanje škola, dodatna edukacija nastavnika, mentorski posjeti školama u sklopu kojih se sada održavaju i roditeljski sastanci kako bi roditelji bili upućeni u cijeli program – rekla je ministrica Divjak.
Osim ministrice Divjak i sindikalistice Šprem, na okruglom su stolu sudjelovali Mihajlo Ivaniš, predstavnik Vijeća roditelja VI. osnovne škole Varaždin, Igor Radeka, predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja i član Ekspertne radne skupine (ERS) za provedbu kurikularne reforme te Mario Stančić, ravnatelj VI. osnovne škole Varaždin.
a.kučić/vzaktualno.hr