Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Varaždin vodeći je partner u novom konceptu treninga za energetsku učinkovitost, sufinanciranom iz Europskog fonda za regionalni razvoj INTERREG V - A Programa suradnje Mađarska - Hrvatska 2014-2020. godine.
Cilj projekta je pridonijeti obrazovanju, osposobljavanju i strukovnom obrazovanju kroz razvoj zajedničkih programa treninga implementacije principa gradnje gotovo nulte energije (ZG0E). Tijekom projekta izrađuje se nastavni plan i ostali didaktički materijali za implementaciju programa osposobljavanja i usavršavanja u okviru zakonske regulative gradnje zgrada gotovo nulte potrošnje energije. To su građevine ekstremno visoke energetske učinkovitosti koje troše vrlo malo energije dok se preostala potražnja zadovoljava obnovljivim izvorima energije proizvedenima u neposrednoj blizini potrošnje.
Budući da će nakon 31. prosinca 2020. sve nove zgrade, javnog i privatnog vlasništva, morati biti gotovo nulte energetske potrošnje, a uspješan prelazak ovisi o svima uključenima u izgradnju, odnosno vlasnicima javnih i privatnih kuća i zgrada, Županijska komora Varaždin organizirala je u srijedu informativnu radionicu na kojoj su prezentirani standard gradnje zgrada gotovo nulte energije (ZG0E) te uvjeti prijašnjih natječaja za energetsku obnovu obiteljskih kuća i višestambenih zgrada.
– Projekt EN-EFF nastavlja sa svojim aktivnostima, a ovaj smo put napravili informativnu radionicu za građanstvo jer se novo zakonodavstvo vezano uz gradnju zgrada gotovo nulte potrošnje energije odnosi upravo na njih i to od početka 2021. godine – rekla je Renata Papec, viša stručna suradnica u Komori.
– Cilj nam je upoznati građane s tehničkim zakonodavstvom, s njihovim obvezama kao budućim investitorima i sa svime onime što je potrebno napraviti da bi sagradili zgradu prema pravilima gotovo nulte potrošnje energije u sljedećem razdoblju. Ti zahtjevi su vrlo teški i vjerojatno će bitno povećati investicije, stoga građani moraju dobiti sve relevantne informacije – dodala je Papec.
O energetskoj obnovi obiteljskih kuća i višestambenih zgrada predavanje je održao Damir Mandić iz Regionalne energetske agencije Sjever.
– Ulaganja u zgrade gotovo nulte energije već su krenula energetskim obnovama i na taj se način postojeće zgrade pokušavaju prilagoditi na viši standard, tako da bi se na lakši način moglo prijeći na standard zgrada gotovo nulte energije kad to za dvije godine postane obveza. Javne su zgrade već u postupku i od početka ove godine sva je projektna dokumentacija morala biti rađena prema tom standardu kako bi od sljedeće godine zgrade koje koriste tijela javne vlasti mogle biti građene u skladu s regulativom, a od 2021. to će vrijediti za sve zgrade – rekao je Mandić.
Uštede koje će se postići takvim načinom gradnje bit će ogromne, no i izgradnja će biti skuplja.
– U zgradama koje se grade prema novom standardu će u odnosu na one građene 80-ih godina prošlog stoljeća, uštede biti znatne veće, možemo govoriti i o više od 50 posto, ali će i početna investicija u odnosu na klasičnu gradnju biti veća. Element koji poskupljuje investiciju odnosi se na obnovljive izvore energije, odnosno na sustave koji te izvore energije koriste i koje je nužno implementirati da bi se postigao potreban standard. Ti su sustavi za manje, obiteljske kuće još uvijek relativno skupi, ali već za višestambene zgrade to i nije velika razlika i mislim da je riječ o otprilike 100 eura po kvadratu. Svakako moramo reći i da će se i oni koji će graditi obiteljske kuće moći javiti na natječaje za sredstva iz EU fondova – naglasio je Mandić.
Jedna od sudionica radionice bila je arhitektica Danijela Đurić, nastavnica graditeljske grupe predmeta u varaždinskoj Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi.
– Moj je zadatak prenijeti nova saznanja našim budućim arhitektonskim tehničarima koji moraju biti upoznati sa suvremenim trendovima i regulativama i trebaju ih znati prenijeti u projekte, nacrte koje izrađuju. Osobno nastojim pratiti sve promjene, jer to je struka koja se jako brzo mijenja posljednjih desetak godina, a želja mi je da naši učenici iz škole izađu spremni uključiti se u tržište rada – istaknula je Đurić te dodala kako upravo zbog toga nastoji sudjelovati na svakoj radionici.
Novu priliku za to dobit će uskoro. Naime, s ciljem što boljeg informiranja svih zainteresiranih, Komora će idućeg mjeseca organizirati dvodnevni trening koji će se održati 7. i 8. studenoga, a bit će namijenjen prije svega projektantima i svima ostalima u građevinskoj brašni, ali i nastavnicima u srednjim školama.
www.vzaktualno.hr