Posljednji je dan ovogodišnjeg 7. Tjedna karijera na varaždinskom Fakultetu organizacije i informatike. Podsjetimo, riječ je o događanju usmjerenom na karijerno promišljanje te povezivanje poslodavaca, alumnija i studenata.
Ove godine na Tjednu karijera sudjelovalo je čak 55 poduzeća čiji su predstavnici održali 33 pozvana predavanja i 13 radionica, a danas, nakon motivacijskog predavanja za studente, poslodavci se studentima predstavljaju putem pitcheva te na štandovima u sklopu "karijernog špancira".
- Ne mogu svi biti poduzetnici, a to vrijedi i za nađe studente. Neki od njih imaju poduzetničke ideje i u tome ih podržavamo, primjerice kroz suradnju s Tehnološkim parkom. S druge strane, postoje studenti koji jednostavno traže drugu karijeru, kroz kontakt s poslodavcem i vjerujem da za svakog od njih treba postojati odgovarajuće mjesto i plan razvoja karijere. To je nešto što kroz ovakve dane pokušavamo napraviti – rekao je dekan FOI-ja prof. dr. sc. Neven Vrček te dodao:
- Informatičari su u ovom trenutku traženi preko svake mjere i mi ni na koji način ne možemo pokriti potražnju tržišta rada, ona daleko nadmašuje naše kapacitete. Ono što je problem je što studenti na upisu ne prepoznaju toliko značaj te struke pa kad bismo i povećavali naše kvote, ne vjerujem da bi rastao broj studenata na upisu. Afinitet prema informatici i programiranju trebalo bi graditi još od osnovne i srednje škole, kako bi ih mi na fakultetu mogli prihvatiti i predati tržištu rada.
Prema nekim pokazateljima, iz studentskih klupa direktno poslodavcima ide trećina studenata, što kroz program studentske prakse, što kroz Tjedan karijera, naglasio je dekan.
- Vjerujem da je taj broj daleko veći, samo oni možda malo i lutaju od jednog do drugog poslodavca. Skoro za svakog studenta dok je još u studentskim klupama pronađemo radno mjesto. Na zadnjoj godini studija nam je barem 80 posto studenata već u kontaktima s nekakvom poslovnom zajednicom– rekao je Vrček.
Posljednjem danu Tjedna karijera nazočio je i Marko Košiček, glavni savjetnik ministrice znanosti i obrazovanja.
- Mi vjerujemo da cijeli obrazovni sustav, pa tako i visoko obrazovanje, mora slušati trendove i potrebe modernog tržišta rada. Bilo kakva interakcija između budućih poslodavaca i studenata ili učenika u strukovnim školama je dobrodošla jer ih već usmjerava prema onome što ih čeka u životu. Prije smo imali sustav obrazovanja gdje bi mi izašli van s diplomom, a prije toga nismo imali nikakav kontakt s tržištem rada, i onda bi s tom diplomom kucali po vratima. Današnje vrijeme je dinamično, trendovi se mijenjaju, a sustav obrazovanja mora se tome prilagođavati. Poslodavci su tu vidjeli svoju priliku, ne samo sa studentima završnih godina, već i s brucošima, uključuju ih u svoje radne procese i treniraju ih za ono što ih čeka. Tržište rada je s jedne strane bogato, s druge strane konkurencija je velika, a problem nezaposlenosti mladih je također prisutan, ne samo kod nas, nego u cijeloj Europi, i bilo kakvo iskustvo koje studenti steknu mimo formalnog obrazovanja je nešto što ih izdiže iznad prosjeka i upada u oko potencijalnim budućim poslodavcima – rekao je Košiček.
Ovaj važan karijerni događaj na kraju će se dana začiniti neformalnim druženjem za poslodavce te Brucošijadom za studente, u u organizaciji Studentskog zbora FOI- ja.
vzaktualno.hr