Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Dvije premijere u varaždinskom kazalištu ovaj tjedan

Dvije premijere u varaždinskom kazalištu ovaj tjedan

Događanja
5. studenoga 2018.
N.K.
1872
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
HNK Varaždin

U varaždinskom Hrvatskom narodnom kazalištu u srijedu i subotu bit će dvije premijere.
Na Sceni Zvonimira Rogoza u srijedu u 20 sati bit će hrvatska praizvedba djela Stanislawa Ignacyja Witkiewicza „Luđak i opatica“, a u subotu u 19.30 sati na Velikoj sceni Sofoklovog „Filokteta“. Obje predstave u suglasju su s današnjim vremenom, rečeno je na konferenciji za novinare u varaždinskom kazalištu.
Redatelj „Luđaka i opatice“ je Jasmin Novljaković, kojemu je to prva suradnja s varaždinskim kazalištem. U predstavi igraju Marinko Prga, Elizabeta Brodić, Ivana Zanjko, Zdenko Brlek, Filip Eldan, Nikša Eldan, Jakov Jozić, Darko Plovanić
– Witkiewicz je možda jedan od najznačajnijih novootkrivenih pisaca. Dosta dugo nakon smrti je svijet saznao za njega. On je drame, pa i „Luđaka i opaticu“ koju radimo, pisao 20-ih godina prošlog stoljeća. U Poljskoj je izuzetno bitna osobnost jer je bio ne samo dramski pisac, bio je i filozof i fotograf, poznat slikar, utjecao je na puno polja poljske umjetnosti. A taj utjecaj se osjeća i do danas. Jedan od najvećih kazališnih redatelja 20. stoljeća Tadeusz Kantor je zapravo cijeli svoj teatar smrti bazirao na Witkiewiczu tako da je zapravo i preko tih kazališnih predstava postao vrlo poznat u svijetu. Meni je izuzetno drago da se varaždinsko kazalište odlučilo postaviti „Luđaka i opaticu“ jer je to jedno od njegovih najznačajnijih djela. To su uvijek autorska djela, na neki način uvijek je nekakav dio njega taj glavni junak. U ovom pjesnik, umjetnik je zbog raznih turbulencija u životu, droge i sve ostalog, završio u ludnici. On je zapravo metafora osnovne filozofske teze Witkiewicza koji kaže da svijet teži k masovnosti i da će individualci nestati. Smatra da će umjetnici kao i rijetki primjerci životinja biti zatvoreni u određenim institucijama gdje će biti podvrgnuti raznim ispitivanjima pošto individualnost, sloboda, kreativnost u suvremenom društvu, kako ga on vidi, a mislim da smo se dosta nažalost tome približili, neće više imati prava postojanja. Postoji samo masovna kultura gdje svaki individualizam je opasan jer otvara mogućnost za slobodu, za drugačije mišljenje – rekao je redatelj Novljaković.

Jasmin Novljaković
– Ovo je moja prva uloga u Varaždinu i druga profesionalna uloga, diplomirala sam prije mjesec dana. Bilo je jako zanimljivo raditi, jako psihički naporno, ali prekrasno. Zato što je Witkiewicz napravio djelo koje je turbulentno i naporno za raditi. Tiče se svih nas, pogotovo umjetnika koji pokušavamo nešto reći na sve moguće načine, a nije nam dopušteno. Aktualno je nama osobno, ali i generalno je aktualno – dodala je Elzabeta Brodić koja tumači ulogu sestre Anne, dok je u ulozi Mieczyslawa Walpurga Marinko Prga.

Elizabeta Brodić
„Filokteta“ režira Ozren Prohić, koji potpisuje i adaptaciju s Ivanom Penovićem. Igraju Stojan Matavulj (Filoktet), Ljubomir Kerekeš (Odisej), Karlo Mrkša (Neoptolem), Sunčana Zelenika Konjević (zborovođa), Filip Eldan, Nikša Eldan, Hana Kunić, Tena Torjanac, Jakov Jozić i Ognjen Milovanović (zbor).
– Uvijek se nekako vraćamo antici jer neki tekstovi iz antike, s obzirom na vrijeme u kojem živimo, nas prizivaju. Priziva nas ta tema, taj strah i titranje između naoko čvrstog morala s jedne strane i s druge strane jedne vrste političkog pragmatizma i populizma. Neoptolem, mladi Ahilejev sin, mladi čovjek, nalazi se između Filokteta i Odiseja, između jeden vrste moralne vertikale i odluke da se kaže ne i jedne vrste političkog pragmatizma i populističkog načina razmišljanja. To je upravo ono u čemu danas živimo – rekao je Prohić.

Ozren Prohić
– Čovjek se svakodnevno propituje da li moral pretpostaviti populizmu ili posrnuti pred populizmom. Što se dogodi ako svoja uvjerenja pogaziš. Dobro u svemu tome, Sofoklo je tako napisao, da Filoktet jednostavno ne može odlučiti. Obje opcije su mu dovoljno dobre i zbog toga se i komad razrješava da se spusti bog i kaže što moraju napraviti – dodao je Matavulj.

Stojan Matavulj

n.k. / www.vzaktualno.hr

N.K. 11180 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Meta lopova varaždinski mljekomat i tri obiteljske kuće
Crna kronika
2018-11-05

Sljedeća Vijest

U Višnjici traju radovi na izgradnji komunalne i društvene infrastrukture
Gospodarstvo
2018-11-05
Izdvojeno
Jana i Korina iz Varaždinske županije zajedno prošle blind audicije The Voice Kidsa
Hrvatska i svijet
21. prosinca 2025.
TVarjacic
Prijatelji životinja: Vrijeme je za potpunu zabranu bučne pirotehnike, sve je veći rizik za životinje i građane
Hrvatska i svijet
21. prosinca 2025.
Alenka Kučić
Što nam je postao Božić – zajedništvo s obitelji ili skupi poklon ispod bora?
Lifestyle
21. prosinca 2025.
Ivana
U općini Breznica održan tradicionalni Božićni koncert
Događanja
21. prosinca 2025.
TVarjacic
Video & fotogalerija
Novomarofski Božićni bibliobus i Djed Mraz donose osmijehe i knjige mališanima!
Fotogalerija
17. prosinca 2025.
Mališani ukrasili božićno drvce ispred Općine Trnovec Bartolovečki: „Bitno je da se svi družimo i zabavimo!”
Fotogalerija
11. prosinca 2025.
ADVENT V MAROFU Upaljena druga adventska svijeća i obilježena 45. obljetnica KUD-a Marof
Fotogalerija
7. prosinca 2025.
Veliki dan za Gradski muzej Varaždin: Otvoreno 8. Bijenale slikarstva, prvi put izvan Zagreba
Fotogalerija
3. prosinca 2025.
Na Gradskom groblju u Varaždinu odana počast preminulim građanima te preminulim, poginulim i nestalim braniteljima
Fotogalerija
31. listopada 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.