U Gradskom muzeju Varaždin u utorak su se pohvalili nagradom struke te sudjelovanje u europskom projektu koji bi trebao rezultirati osuvremenjivanjem muzejskog postava u Starom gradu.
GMV je dobio posebno priznanje Hrvatskoga muzejskog društva za marketinško-propagandni program za glasilo „Varaždinski muzealac“.
Ravnatelj Ivan Mesek zahvalio je djelatnicima te bivšem ravnatelju Miranu Bojaniću Morandiniju na pokretanju tiskane publikacije.
– Inicijativa se u startu možda činila čudnom, ali se pokazala odličnom, kako komunicirati muzej, što se sve radi i što sve postoji u fundusu, na jedan tradicionalan način. Svi smo u virtualnim medijima, a mi smo odlučili nešto tiskati. To su čak i u obrazloženju dodjele nagrade apostrofirali, da nije prošlo vrijeme tiskanih materijala i to stručnih, kvalitetnih tekstova. Idemo u širu dostupnost publiakcije koja se sada tiska u tisuću primjeraka i šalje na kućne adrese – rekao je Mesek.
Urednica, muzejska savjetnica Spomenka Težak naglasila je da se u „Varaždinskom muzealcu“ mogu, osim stručnih, pronaći i tekstovi o odličnom prihvaćenom programu „Srijeda u Muzeju“, koji na predavanjima, izložbama i drugim događanjima okuplja široku publiku. Voditeljica za odnose s javnošću Gradskog muzeja Varaždin Anita Peričić podsjetila je da je varaždinskoj muzejskoj ustanovi ovo treća nagrada Hrvatskog muzejskog društva u posljednje četiri godine – 2015. dobili su nagradu za najbolju realiziranu izložbu „Narod u nevolji – Prvi svjetski rat“, a godinu kasnije posebno priznanje za gostovanja izložbe „Hrvatski majstori XX. stoljeća“ iz fundusa Galerije starih i novih majstora Gradskog muzeja Varaždin koja je gostovala u Beču, Budimpešti, Bratislavi i Sofiji.
Gradski muzej Varaždin jedan je od partnera u europskom projektu „Living castles – Mreža 'živih' dvoraca i ljetnikovaca kao oblik održivog turizma za očuvanje i promicanje kulturnog nasljeđa“, koji je s 85 posto sufinanciran sredstvima Europske unije iz Fonda za regionalni razvoj, u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014-2020. Ukupna vrijednost projekta je 1.454.671,54 eura, a vrijeme provedbe od 1.10.2018. do 31.3.2021. godine. Povezuje se sedam dvoraca – Stari grad u Varaždinu, Stari grad u Čakovcu, Veliki Tabor i dvorac Oršić u Gornjoj Stubici u Hrvatskoj te dvorac Ptuj, Celjski dvorac i dvorac Rakičan u Sloveniji.
– Stari grad je tradicionalni muzej s tradicionalnim muzeološkim izlaganjem14 zbirki, ali ono što je potrebno, a iziskuje velika financijska sredstva, je uvođenje u stalni postav onoga što danas zovemo vizualnom proširenom stvarnošću, hologramske projekcije, 3D projekciie, touch screenovi kojima bi posjetitelj individualno mogao dubinski ulaziti u sadržaje – kazala je suradnica na projektu, muzejska savjetnica Ljerka Šimunić, te dodala da će kroz projekt bit zaposlen muzejski pedagog, a uz zajedničku prezentaciju ovih dvoraca/muzejskih ustanova, očekivani efekt je povećanje broja posjetitelja za više od 5 posto.
Sadašnje brojke su po ustanovama godišnje od 15 do 80 tisuća posjetitelja, a u slučaju Starog grada više od 50 tisuća.
– Gradski muzej Varaždin u svom fundus ima 200.000 artefakata od kojih je velika većina skrivena od očiju javnosti. Trebao bi cijeli grad biti muzej da se sve to izloži. Suvremen tehnologije su nužnost u prezentaciji svega toga zanimljivog što postoji u našem fundusu – dodao je ravnatelj Mesek te najavio i planove za rekonstrukciju rasvjete u muzejskim prostorima Starog grada nakon više od 30 godina te rasvjetu i video nadzor oko Starog grada s uklanjanjem grafita na sjevernoj strani dvorca.
n.k. / www.vzaktualno.hr