Na Sveučilištu Sjever u Varaždinu danas je predstavljen specijalistički poslijediplomski studij Poduzetništvo i EU fondovi, u organizaciji Sveučilišta i Hrvatske gospodarske komore.
Ovaj multidisciplinaran i moderan studij rađen je u skladu s potrebama tržišta rada, a predviđenim studijskim programom studenti će stjecati vještine prijeko potrebne za razvoj moderne, na znanju temeljene ekonomije, s naglaskom na učenju poduzetničkih vještina primjenjivih u svim segmentima gospodarstva. Osim profesora sa Sveučilišta Sjever i profesora s drugih hrvatskih sveučilišta, na njemu će predavati brojni eminentni stručnjaci iz hrvatskoga gospodarstva, kao i iz inozemstva, zajedno s ekspertima iz Hrvatske gospodarske komore.
– Ovo je prvi specijalistički poslijediplomski studij na Sveučilištu Sjever, treća razina obrazovanja za studente, bilo da su studirali na Ekonomskom fakultetu, kod nas na Odjelu poslovne ekonomije ili na nekim drugim smjerovima. Poduzetništvo je u središtu, a za cilj ima potaknuti poduzetnički duh da studenti razumiju da su nositelji najnovijih znanja, a za nova radna mjesta trebaju nova znaju. Slabi smo u povlačenju iz EU fondova, a da bi to pojačali pokrenut je ovaj studij – rekao je pročelnik Odjela za ekonomiju Sveučilišta Sjever Ante Rončević te dodao da je interes studenata prilično dobar.
– Program studija je nastao u suradnji HGK i Sveučilišta Sjever. Suočeni smo s činjenicom da Hrvatska ne povlači dovoljno sredstava iz EU fondova i to moramo dići na višu razinu. Ljude koji su zainteresirani za te poticaje za razvoj svog biznisa ćemo educirati i dati im konkretna znanja i iskustva kako pripremiti i provesti dobar projekt i kako povući što više sredstava kako bi bili konkurentni na europskom i svjetskom tržištu – izjavio je potpredsjednik HGK za industriju, energetiku i zaštitu okoliša Tomislav Radoš.
U skladu s novim trendovima u gospodarstvu i vještinama potrebnim na tržištu rada za unaprjeđenje poslovanja, u sklopu predstavljanja studija održana je i panel diskusija na temu „Partnerstvo čovjeka i stroja“, s naglaskom na iskustva provođenja digitalne transformacije i Industrije 4.0 u hrvatskom gospodarstvu.
– Karakteristika ove naše sjeverne Hrvatske je snažna prerađivačka industrija, prehrambena, kožna, tekstilna. U današnje vrijeme intenzivnog razvoja tehnologija zaostatak od pet do deset godina briše firme iz postojanja. Bitno je da se firme uključe u proces digitalizacije u društvu, a pogotovo u industriji. To je preduvjet za opstanak firme – naglasio je predsjednik Županijske komore Varaždin Dragutin Gložinić.
n.k. / www.vzaktualno.hr