Kruna ovogodišnje proslave velike obljetnice varaždinske Glazbene škole je prigodna izložba pod nazivom "Glazbena škola u Varaždinu – 190 godina djelovanja".
Izložba otvorena sinoć u palači Sermage posvećena je učiteljima i učenicima, glazbenicima i skladateljima, entuzijastima i kulturnjacima koji su svojim zalaganjima i naporima, u često nenaklonjenim povijesnim i političkim prilikama, osnovali i kroz gotovo dva stoljeća održali ovu znamenitu varaždinsku kulturnu i obrazovnu ustanovu. Izloženo je dvjestotinjak predmeta iz fundusa Gradskog muzeja Varaždin, arhiva Glazbene škole u Varaždinu, Etnografskog muzeja u Zagrebu, Muzeja za umjetnost i obrt, Državnog arhiva u Varaždinu i privatnog vlasništva, kojima se javnosti žele približiti važne osobe, događaji i prijelomni trenuci iz povijesti rada varaždinske Glazbene škole.
Izložbu je otvorila ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak koja je između ostalog naglasila:
- Puno je posjetitelja, možda zato jer na neki način glazbu povezujemo s licima, svima onima koji su tu glazbu stvarali, koji su tu glazbu prenosili, koji su u toj glazbi uživali. Kroz gotovo dva stoljeća škole to su radili s ljubavlju. Cijeli grad Varaždin povezan je s ovom Glazbenom školom, i ne samo Varaždin, nego cijela Hrvatska, a ova lica koja vidimo na ovoj izložbi su ime Glazbene škole pronosila u cijelom svijetu.
Posebna savjetnica varaždinskog župana Natalija Martinčević istaknula je kako se svi ponosimo našom Glazbenom školom i svim onim što ona daje.
- Govorimo o profesorima i bivšim profesorima, učenicima i bivšim učenicima. Puno je tu truda i rada uloženo kako bi danas Glazbena škola bila i jest jedna od najprestižnijih u ovom dijelu Europe. To je neupitna kvaliteta i uspješnost koja nas je potaknula kao Županiju da krenemo u suradnju sa Sveučilištem Sjever, kako bi našu Glazbenu školu podigli na još jednu stepenicu više, kako bi ovdje otvorili konzervatorij Glazbene škole u Varaždinu – kazala je Martinčević.
Na otvorenju izložbe bio je i gradonačelnik Ivan Čehok.
- Varaždinci su prije 190 godina, kao i sve druge ustanove u ovom gradu napravili svojim vlastitim znanjem, entuzijazmom, sposobnostima, svojim vlastitim novcem i nitko im u tome nije pomogao. Glazbena škola je jedan od bitnih znakova i sastavnica identiteta Varaždina. Varaždin je grad glazbe i pravo je čudo za jedan mali grad u europskim razmjerima, ispod 50 tisuća stanovnika, da opstaju takve institucije i postižu takve umjetničke i kulturne dostignuća. Cijeli niz je glazbenika koji su obilježili ne samo varaždinsku i hrvatsku nego i europsku glazbenu scenu – rekao je Čehok, a ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin, Ivan Mesek je istaknuo:
- Prije 190 godina u Varaždinu je bilo ljudi koji su stvarali, ali nisu zaboravili ono zbog čega živimo, nadogradnju, umjetnost. Imamo čast prezentirati što se u zadnjih 190 godina događalo u ovom gradu.
U ime Glazbene škole, otvorenju izložbe nazočio je Nikola Novak koji je rekao:
- Bliži se kraj 2018. godine i ovo je na neki način kruna svega, našeg obilježavanja 190. godišnjice Glazbene škole. Željeli smo prikazati što Glazbena škola znači i kako je pomogla razvoju ovog dijela Hrvatske.
Autorica stručne izložbene koncepcije izložbe je kustosica u GMV-u Jelena Rančić, a uz njezin tekst u popratnom katalogu je i tekst muzikologinje Nataše Maričić s povijesnim pregledom razvoja i djelovanja Glazbene škole u Varaždinu te prigodni uvodnik aktualnog ravnatelja te ustanove Davora Matačića.
Uz uvodni dio posvećen glazbi kao elementarnoj potrebi u svim ljudskim kulturama i civilizacijama, zastupljene su i cjeline o Musikvereinui osnutku Glazbene škole te njezinu djelovanju u drugoj polovici 20. stoljeća i radu ove kulturno-obrazovne ustanove kao suvremene škole 21. stoljeća. Izložba je upotpunjena i videoprojekcijama i uređajima za reprodukciju glazbe, s odabranim glazbenim primjerima, koji pojedinim izlošcima daju ključnu auditivnu komponentu, važnu za oživljavanje i razumijevanje, dok su neki likovni primjeri odabrani kao ilustracija glazbenog jezika.
Podsjetimo, Glazbenu školu u Varaždinu utemeljilo je Varaždinsko glazbeno društvo 1828. godine, u vrijeme kad su se slične institucije počele javljati u Europi, što nije bio samo početak sustavnoga javnoga glazbenog obrazovanja nego i poticaj javnim koncertima, koji su i na europskom tlu tek dobivali zamah. Takva dinamika u Varaždinu se ipak brzo izgubila, pa je Glazbena škola u idućem razdoblju djelovala s prekidima. Nakon najdužeg prekida, od 1915. do 1936., sami glazbenici, na čelu s povjesničarom Krešimirom Filićem, ponovno pokreću njezin rad, pa Glazbena škola otad djeluje kontinuirano, razvijajući se u svakom pogledu kako po ustroju i smještaju (danas se nalazi u palači Erdödy od 3000 četvornih metara) tako i po broju nastavnika i polaznika. U njoj su stasale brojne generacije učenika, među kojima su mnogi, nastavljajući svoje obrazovanje u glazbenim centrima širom svijeta, izgradili uspješne karijere solista, komornih i orkestralnih glazbenika te glazbenih pedagoga, što je školi osiguralo izniman ugled u Hrvatskoj i inozemstvu.
vzaktualno.hr