Blagdani su iza nas, a osim pozitivne energije i vremena provedenog s najdražima, ostao je i pokoji kilogram viška. Uzdišemo gledajući u vagu, provjeravamo nije li pokvarena i donosimo odluke da ćemo od sada jesti i živjeti zdravije. Pa evo vam onda nekoliko ideja koje će vam pomoći na tom putu!
Novija istraživanja potvrdila su da masnoće nisu glavni krivac za neželjene kilograme, kao i to da treba smanjiti unos ugljikohidrata, a ne masnoća. U najnovijem istraživanju sudjelovalo je čak 68.000 osoba koje su podijeljene u dvije grupe: jedna je grupa u ishrani imala namirnice s niskim udjelom ugljikohidrata, a druga je pak dobila spisak namirnica s manje masnoća. Na kraju se pokazalo kako su dijete s reduciranim unosom ugljikohidrata zaslužnije za veći gubitak neželjenih kilograma, jer su ispitanici skinuli gotovo 2 kilograma više u odnosu na one koji su imali ishranu s reduciranim masnoćama!
Zaključak – izbacivanje kruha i peciva igra veću ulogu od nekorištenja ulja, osobito ako je ono pravo maslinovo. Osobe koje su jele manje od 40 grama ugljikohidrata dnevno izgubile su oko 4 kilograma.
Prehrana i problemi sa srcem
Istraživanje je pokazalo i kako je ishrana bogata ugljikohidratima opasnija za srce, dok masti tu igraju kudikamo manju ulogu. Najvažniji hormon za mršavljenje je inzulin koji kontrolira skladištenje masnoća u tijelu. Ishrana bogata ugljikohidratima povećava količinu glukoze u krvotoku, zbog čega se proizvodi i više inzulina koji pak pohranjuje više masnoća.
Dijeta siromašna ugljikohidratima, dakle ona s manje tjestenine, kruha, riže i slatkiša, a bogata masnoćama i proteinima (na primjer slanina, vrhnje, piletina i slične namirnice) dovodi do bržega gubitka masnoća u tijelu.
Za koju god metodu mršavljena poslije blagdana se opredijelite, ne zaboravite unositi dovoljno tekućine u tijelo. Voda je nezamjenjiva ako želite očistiti organizam! Uz vodu, dopušteno je piti i zeleni čaj: osim što će očistiti organizam od toksina, zeleni čaj će ubrzati i rad jetre, što dodatno doprinosi čišćenju organizma.
Agrumi su pak imperativ, a limun i naranča organizmu osiguravaju sjajnu detoksikaciju, jer vitamin C topi toksine. Najbolje bi bilo da dnevno popijete po čašu limunade bez šećera.
Ritam jela
Za kraj još nešto o ritmu hranjenja: svakako pripazite da počnete s doručkom kojih sat vremena nakon buđenja, i još važnije da vam zadnji obrok bude najkasnije do 18 sati (eventualno oko 20 sati, ako se zaista kasno budite i liježete)!
Jedna nova studija istražila je običaje uzimanja hrane kod većega broja ljudi i ustanovila da oni jedu tijekom 15 sati dnevno, dakle otprilike svo vrijeme koje su budni. Za primjer možemo uzeti osobu koja se budi u 7 ujutro a na spavanje odlazi oko 23 sata: ista ta osoba vjerojatno će odmah nakon buđenja popiti kavu i pojesti neko pecivo, pa se mučiti da ne pojede previše tijekom dana, da bi onda popustila baš navečer i pred spavanje pojela neke grickalice „samo da zavara glad“. Dobar pokušaj, no niste nikoga zavarali time!
Tu se dakle krije pouka i odgovor: osjetite li glad pojedite nešto najkasnije oko 18 sati, i gotovo za taj dan. Čak će vas i dvostruko veća količina hrane koju pojedete prije te zamišljene granice manje udebljati, nego ovo mučenje i povremeno grickanje kasno navečer, netom prije spavanja.
vzaktualno.hr/dijetabezmuke.com