Kao i ranijih godina, većina božićnih drvaca u Hrvatskoj će završiti bačena ispred zgrada ili na otpadu, a Beč je već odavno osmislio originalan način njihova zbrinjavanja – islužena božićna drvca Austrijanci će koristiti za grijanje pa i za hranu za životinje, piše Novac.
Od 27. prosinca 2018. pa sve do 13. siječnja, stanovnici glavnog grada Austrije svoja božićna drvca mogu, kao i svake godine, predati na posebno predviđena mjesta. Ove godine u Beču postoje 534 takva javna mjesta za prikupljanje božićnih drvaca, a zaposlenici komunalnog poduzeća MA 48-odjela apeliraju na građane da drvca donesu bez nakita i ukrasa.
Prikupljena se božićna drvca u Beču iskorištavaju za proizvodnju električne energije te za centralno grijanje, a od prošle godine jedan dio odlazi i na deponiju otpada Rautenweg, gdje postaje hrana za ugroženu autohtonu austrijsku vrstu koza koja je tamo nastanjena.
U glanom je gradu Austrije prošle godine prikupljeno ukupno 757 tona odnosno 173.000 komada božićnih drvaca, što je u usporedbi s 2017. godinom porast od osam posto, piše Novac. Proizvedena je energija bila dovoljna za opskrbu 1.060 domaćinstava električnom energijom i 2.470 domaćinstava centralnim grijanjem cijeli mjesec dana.
Organizirano prikupljanje božićnih drvaca u Beču započelo je 1990. godine, kada je građanima na raspolaganju stajalo samo 220 lokacija za prikupljanje.
vzaktualno.hr/novac.hr