Kineska inspekcija je u organizaciji Hrvatske gospodarske komore posjetila mljekarske industrije Vindiju i Dukat te nekoliko farmi, a razlog su mlijeko i mliječni proizvodi koji su sve traženiji u Kini. Tako se osim gradnje Pelješkog mosta, očekuje i poljoprivredno-prehrambena suradnja za što se čeka završni nalaz, kako bi se krenulo u potpisivanje bilateralnog sporazuma, prenosi Večernji list.
Proizvodnja mlijeka u prošloj se godini dodatno urušila na 453 tisuće tona što je 5% manje nego godinu prije te nam je samodostatnost pala na mizernih 51%. Uđemo li i u samo jedan grad u Kini, mljekarski bi sektor brzo postao izvozna perjanica bude li dotad ikoga na hrvatskom selu, kaže jedan poduzetnik. Stoga su sve oči uprte i u skorašnji posjet potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića Kini.
Također, iz Croatiastočara je na mjerodavne adrese odaslana i inicijativa izvoza mesa u Kinu, koju zovu i “katedralom” za mesni sektor. Branko Bobetić, direktor Croatiastočara, kaže kako je ukupan izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU od prosinca 2017. do studenog 2018. iznosio 115 milijardi eura, od čega 11 mlrd. u Kinu.
– Od toga 2,2 milijarde eura čine meso i mesne prerađevine iz EU, a 1,3 mlrd. mlijeko i mliječni proizvodi, a kako je ukupan uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz Kine u EU iznosio 5,7 mlrd., EU izvoz dvostruko je veći od uvoza. Svinjske glave, kosti, želuci, uši, iznutrice... tamo su delikatesa. Dosad smo nešto od toga izvozili u Hong Kong po prosječnoj cijeni od 1,25 eura, dok bi na kineskom tržištu, koje je još zatvoreno za nusproizvode iz naših klaonica, takvi proizvodi postizali dvostruko višu cijenu. Interes je zapravo tek da otvorimo kinesko tržište, prvo s mliječnim proizvodima, za koje se čeka potvrda, a kada krene ta priča, očekuje se da će se dići i domaća poljoprivredna proizvodnja – kaže Bobetić.
FOTO: Ilustracija
www.vzaktualno.hr