Prošle godine je u Hrvatskoj najviše ulaganja bilo u trgovačke centre i hotelski sektor, iako brojke nisu nadmašile godine prije krize, a vrijednost transakcija na tržištu komercijalnih nekretnina u prošloj je godini bio duplo veći nego 2017. godine i dosegao je oko 810 milijuna eura, prenosi Poslovni.hr.
Tržište industrijskih i logističkih nekretnina i dalje je najslabije razvijeno, unatoč ogromnom potencijalu i potražnji, a na tržištu uredskih nekretnina najviše nedostaje velikih uredskih prostora, pokazao je godišnji pregled domaćeg tržišta nekretnina konzultantske tvrtke Colliers International. Prema riječima direktorice Vedrane Likan, nasušno nam nedostaje greenfield investicija i veliki projekti, kao i veći broj stranih ulagača.
Naime, domaći investitori i lani su bili najaktivniji na tržištu, te čine 50 posto svih transakcija po vrijednosti, dok su najaktivniji strani investitori bili investicijski fondovi za nekretnine iz Južne Afrike, s udjelom od 40 posto u volumenu transakcija u 2018. Top transakcije bile su ulazak tvrtke PND Strategy Danka Čorića u Hotele Maestral, tvrtka Immofinanz kupila je osam retail parkova u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji, dok je Tower Property Fund kupio industrijsku nekretninu na Žitnjaku.
U ovoj godini očekuje se sličan broj transakcija kao i lani, uz jačanje prisutnosti ulagača iz Srednjeg i Dalekog istoka, Kine, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Koreje. Najviše transakcija očekuje se u turizmu i uredskim nekretninama, dok će retail imati slabiji rast zbog toga što je tržište već prilično zasićeno. U segmentu retaila potencijalni rizik u srednjem roku u Colliersu vide u negativnim demografskim kretanjima te sve većim razvojem internet trgovine.
Naglašena je potreba za većim uredskim prostorima od 1500 kvadrata kojih na tržištu gotovo nema, te za uredima A klase, a unatoč niskoj stopi nepopunjenosti ureda (4,5%) cijene su lani ostale na razini 2017. godine (12-13 eura po kvadratu). U Colliersu primijećuju jaču aktivnost developera zbog velika potražnje te nedostatka modernih skladišnih i logističkih prostora, te upozoravaju na nepovoljne uvjete izgradnje takvih nekretnina zbog visoke komunalne naknade, koja se u Hrvatskoj i dalje naplaćuje po kubiku, a ne četvornom metru.
www.vzaktualno.hr