Ludbreški gradski vijećnici su na posljednjoj sjednici potvrdili dobitnike ovogodišnjih javnih priznanja Grada Ludbrega. Javna priznanja bit će uručena na svečanoj sjednici u povodu Dana grada Ludbrega koja će se održati 19. ožujka.
Počasnom građankom grada Ludbrega proglašena je Smiljka Bencet. Poznata hrvatska kazališna, televizijska i filmska glumica koja je svojom ulogom u „Mejašima“ i „Gruntovčanima“ zadužila ludbreški kraj. Promovira grad i ovaj dio Podravine već 50 godina. Ulogu Regice prvi put je odigrala 1970. u „Mejašima“. Pilot epizoda „Mejaša“ emitirana je 14. kolovoza 1969. godine. Nakon uspjeha pilot epizode, napisana je cijela serija koja prati zgode i nezgode stanovnika podravskog sela, jednim dijelom i Ludbrega i Hrženice. Posljednjih godina gospođa Bencet rado dolazi u Ludbreg i surađuje s Gradskom knjižnicom i čitaonicom „Mladen Kerstner“ u programima „Kešnerijade“ organiziranim povodom obilježavanja rođenja Mladena Kerstnera.
Nagrada za životno djelo dodjeljuje se Latifu Bajroviću. Rođen je u mjestu Pljevlja, Crna Gora. Na poziv dr. Kajfeža, idejnog začetnika tvornice lijekova u Ludbregu te Drage Novaka, tadašnjeg predsjednika Općine Ludbreg te obavljenih razgovora o njegovoj mogućnoj angažiranosti na projektu Belupo prihvatio je ponudu i preselio se u Ludbreg gdje je počeo intenzivno raditi na izgradnji pogona i projektiranju proizvodnih faza. Na samom početku projekta značajnu ulogu imalo je tadašnje poduzeće Bednja koje je financijski podržalo ovaj projekt, te je pogon uspješno sagrađen i 1971. godine počela je proizvodnja u Ludbregu, a naziv BELUPO tvornica je dobila od kratica Bednja-Ludbreg-Podravka. Tijekom godina uspostavio je vrlo korektne odnose s mnogim farmaceutskim tvrtkama – Plivom, Krkom, Lekom, Alkaloidom, Bosnalijekom, Farmakosom i dr., s kojima je uspostavljena i konkretna suradnja. Radio je i idejni projekt tvornice lijekova Belupo 2 u Koprivnici, a po nalogu i zamolbi predsjednika Vlade i premijera organizirao je ekipu za izradu idejnog projekta proizvodnje lijekova u Kijevu te po istom modelu za rekonstrukciju tvornice lijekova u Moskvi. Uz angažman u gospodarstvu, odnosno farmaceutskoj industriji bio je uključen i u društveni život Ludbrega, osnivač je karate kluba u Ludbregu. Za vrijeme Domovinskog rata socijalizirao je izbjeglice iz Vukovara te u zakupljenoj proizvodnoj hali organizirao pakiranje nefarmaceutskih proizvoda. Bio je član Gospodarske komore varaždinske regije te član savezne gospodarske komore, a za svoj dugogodišnji rad primio je mnogobrojna priznanja od lokalnog, regionalnog i državnog nivoa.
Nagrade Grada Ludbrega dobit će hrvatski branitelj i sportski aktivist Dražen Filipović i kulturni aktivist Aleksandar Horvat, plakete Grada Ludbrega DVD Ludbreg koji slavi 150 godina djelovanja, stogodišnji Nogometni klub Podravina i Udruga Ludbreške mažoretkinje, a zahvalnice Grada Ludbrega Mladen Gradinski za aktivnosti na ozvučenju događanja, dobrovoljni darivatelj krvi Antun Matijašec, za humanitarni rad Katarina Namjesnik te volonter Crvenog križa Petar Smolčić.
vzaktualno.hr