Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Varaždinska županija udvostručila vlastita sredstva za besplatnu prehranu školaraca

Varaždinska županija udvostručila vlastita sredstva za besplatnu prehranu školaraca

Događanja
28. ožujka 2019.
Alenka Kučić
815
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
6. osnovna škola Varaždin

„Užina za sve“ naziv je EU projekta putem kojeg će besplatna prehrana u školi u ovoj školskoj godini biti osigurana za 1.492 učenika u riziku od siromaštva koji pohađaju jednu od 32 osnovne škole, čiji osnivač je Varaždinska županija.

Istaknuto je to na uvodnoj konferenciji projekta održanoj danas u Županijskoj palači u Varaždinu. Varaždinska županija je još u rujnu prošle godine projekt „Užina za sve“ prijavila na poziv „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (školska godina 2018. – 2019.)“, a iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije i državnog proračuna odobren je maksimalni iznos od 1.499.627,85 kuna. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava je s Ministarstvom potpisan 14. veljače.
Glavni kriterij je i ove godine bila visina dječjeg doplatka. Iz EU fonda i državnog proračuna odobren je maksimalan iznos, no potrebe su bile daleko veće. Zbog je toga je Varaždinska županija ove školske godine iz svojeg proračuna izdvojila 1.413.021,75 kuna, čime će se besplatni obroci financirati za još 1.555 učenika. Ukupno je to gotovo 3 milijuna kuna za više od 3.000 učenika.

- Analiza napravljena prošle godine je pokazala da je udio učenika u riziku u siromaštva u pojedinim školama bio i iznad 50 posto, a ove godine, nakon podizanja dohodovnog cenzusa za dobivanje dječjeg doplatka, i iznad 70 posto. Prepoznali smo potrebu i zbog toga smo ove školske godine odlučili udvostručiti vlastita sredstva za besplatnu prehranu djece. Školske obroke smo time osigurali za svih 3.047 osnovnoškolaca koji su u riziku od siromaštva, što je 30 posto od ukupnog broja učenika – rekao je župan Radimir Čačić.

U Osnovnoj školi Visoko pravo na besplatne školske obroke ima čak 72 posto učenika.
– Točno 108 učenika naše škole će koristiti sredstva za financiranje toplog obroka, što je 72 posto ukupnog broja učenika. Ovaj projekt znači jako puno tim obiteljima - rekla je ravnateljica OŠ Visoko Nada Horvat.

Sufinanciranje užine i za srednjoškolce

Županija je otišla i korak dalje. Ove školske godine je prva u Hrvatskoj pokrenula projekt sufinanciranja školskih obroka za učenike srednjih škola. Glavni kriterij je također visina dječjeg doplatka, a pravo na sufinanciranje ostvaruju svi učenici čiji prosječni mjesečni dohodak po članu kućanstva ne prelazi 543,14 kuna.
Iz 13 srednjih škola kojima je osnivač Varaždinska županija se na prvi javni poziv javilo 120 učenika.
- Prehrana se sufinancira sa 7 kuna po nastavnom danu, a javni poziv će biti otvoren trajno. I ovim putem pozivamo sve učenike, koji imaju pravo na sufinanciranje prehrane, da se jave  - naveo je župan Čačić.
Na uvodnoj konferenciji bili su i zamjenik župana Tomislav Paljak, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, kao i ravnatelji škola koje su partneri na projektu.

konferencija_uzina konferencija_uzina_za_sve (1) radimir_cacic_uzina_za_sve uzina_za_sve_nada_horvat uzina_za_sve_tomislav_paljak_miroslav_hudjek

vzaktualno.hr

Alenka Kučić 24219 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Gradu Lepoglavi bespovratnih 248.750 kuna za projekt Ekomuzej - Centar za posjetitelje
Gospodarstvo
2019-03-28

Sljedeća Vijest

Čačić: Za povećane proračunske prihode zasluge ima isključivo HDZ
Politika
2019-03-28
Izdvojeno
Druga izlaznost: U Varaždinskoj županiji glasalo 35,29 % birača
Politika
18. svibnja 2025.
Ivana
Ovo je TOP 10 najtraženijih zanimanja u Varaždinskoj županiji
Gospodarstvo
18. svibnja 2025.
Alenka Kučić
U Varaždinskoj županiji do sad glasalo 16,73 % birača
Politika
18. svibnja 2025.
Ivana
Tražite posao? Donosimo vam ponudu poslova u Varaždinskoj županiji
PR članak
18. svibnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
HDZ Varaždinske županije slavi tri i pol desetljeća rada: „Postigli smo povijesne rezultate, nikada više ulaganja i projekata”
Politika
18. ožujka 2025.
FOTO Mali Varaždinci proslavili najšareniji dan u godini! Njih 1500 zaplesalo na Europskom trgu
Fotogalerija
4. ožujka 2025.
Toplički fašnjak: Tradicija, veselje, šarenilo i kreativnost na ulicama Varaždinskih Toplica
Fotogalerija
3. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.