U sklopu Dana otvorenih vrata varaždinskog Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu potpisan je sporazum o suradnji ove visokoškolske ustanove i Hrvatske gospodarske komore te predstavljen projekt Greenomed.
HGK – Županijska komora Varaždin u okviru projekta „Greenomed – Mediteranska transregionalna suradnja za zelene inovacije u proizvodnji“, potiče „zeleni rast“ i aktivnosti Laboratorija za inženjerstvo okoliša osnivanjem tzv. „living laba“ koji će u suradnji s proizvodnim tvrtkama razvijati proizvodno-tehnološke inovacije za primjenu u zelenoj proizvodnji.
Sporazum o suradnji na stručnim, znanstvenim, istraživačkim, razvojnim i obrazovnim projektima potpisali su predsjednik HKG – Županijske komore Varaždin Dragutin Gložinić i dekan Geotehničkog fakulteta prof. dr. sc. Ranko Bionidić.
Gložnić je naglasio da Komora ima niz projekata, a jedan od njih je Greenomed, projekt zelene proizvodnje.
– Suradnja s Geotehničkim fakultetom nam je dobrodošla. Ovdje se planira formirati „živi laboratorij – living lab“. Ideja je da se povežu firme koje imaju konkretna pitanja i probleme vezano za cirkularnu ekonomiju, koja je već sada top tema, a bit će sigurno još i više. S jedne strane mi preko projekata imamo internacionalne kontakte, od Španjolske do Grčke, a s druge strane Geotehnički fakultet ima znanje, laboratorije za inženjerstvo, i može te konkretne probleme riješiti. Konkretan interes je da se stvori jedan punkt gdje bi u budućnosti mogli doći naši poduzetnici s konkretnim problemima i da im se ovdje daju smjernice ili rješenja – kazao je predsjednik Županijske komore Varaždin.
Dekan Biondić je dodao da je ovo vrlo važan sporazum za fakultet.
– Preko Hrvatske gospodarske komore dolazimo do industrije, do konačnih korisnika ne samo naših usluga nego i partnera jer naši studenti izlaze na tržište rada – rekao je dekan Geotehničkog fakulteta.
Doc. dr. sc. Aleksandra Anić Vučinić s Geotehničkog fakulteta naglasila je da se suradnjom s varaždinskom Komorom promovira i regija.
– Ovo je platforma koja nam otvara ogroman prostor za rad, da ispunjavamo našu svrhu. A to je da naša znanja, mogućnosti i kapacitete koje imamo stavimo u službu gospodarstva i da doprinesemo razvoju proizvodnje i u konačnici cijele regije i Hrvatske. Studenti će imati priliku raditi i surađivati na realnim projektima. Već od starta ćemo ih kroz ovaj living lab i projekte pripremati za budućnost i za realni život – kazala je Anić Vučinić.
Projekt Greenomed, u kojem sudjeluje 19 partnera iz sedam regija u Europskoj uniji, vrijedan 2.050.000 eura, a trajanja od 1.2.2017. do 31.12.2019. godine, predstavila je Renata Papec iz Županijske komore Varaždin.
– Pozadina projekta je proizvodnja i činjenica da proizvodnja troši 30 posto ukupno proizvedene energije i sirovine i stvara velike emisije u okoliš. Zato je ovo projekt usvajanja zelenih praksi u proizvodnji, jedan od prioriteta u Europi – istaknula je Papec.
Inače, tema tradicionalnog Dana otvorenih vrata Geotehničkog fakultet ove je godine bila „Inovacije za borbu protiv klimatskih promjena i kružno gospodarstvo“, a predstavljen je i u Hrvatskoj jedinstven studij Inženjerstva okoliša, koji se od ove godine izvodi na Geotehničkom fakultetu, ne samo kao preddiplomski i diplomski studij, nego i kao doktorski program. Studij se bavi temama gospodarenja otpada, zaštite okoliša, zaštite voda, geotehnike, zelene energije i kružnog gospodarstva te otvara vrata u područje tzv. zelenih poslova.
vzaktualno.hr