U Varaždinskoj županiji, kao i na čitavom sjeveru Hrvatske, dominira prerađivačka industrija koja „nosi” cijelo naše gospodarstvo. Kako potaknuti tu, ali i ostale industrije da uđu u procese digitalne industrije, odnosno koje će biti mogućnosti u budućoj financijskoj perspektivi od 2021. do 2027. godine, bila je jedna od tema današnje sjednice Gospodarskog vijeća HGK – Županijske komore Varaždin.
Poticanje digitalne industrije, kao i poticanje inovacija, iznimno su važni u tom procesu, smatra Dragutin Gložinić, predsjednik Komore.
- Već smo ranije počeli s predavanjima i edukacijama na tu temu, kako bi poduzetnici postali svjesni da je u sljedećih pet do deset godina ulazak u digitalnu industriju nužan, ona će biti preduvjet života i to je za naš kraj iznimno važno. Druga su bitna stvar porezna rasterećenja. Tražimo od države da specijalno tu branšu rastereti – rekao je Gložinić.
Dodao je kako IT snažno raste te da u tome snažnu ulogu ima varaždinski Fakultet organizacije i informatike.
- FOI je postao rasadnik programera i općenito ljudi iz IT sektora i bilo bi jako dobro ako bi se ona dugogodišnja ideja kampusa u Varaždinu ostvarila. Snažno rastu i firme koje su vezane uz IT i mi imamo nekoliko firmi koje su u procesu digitalizacije poslovanja već daleko odmakle – istaknuo je predsjednik Komore istaknuvši da su naši gospodarstvenici i poduzetnici pokazali spremnost takvog poslovanja, odnosno prihvaćanja novih tehnologija i digitalnih transformacija.
- Imamo nekoliko firmi gdje doslovce radnik karticom kojom se registrira prilikom dolaska na posao prolazi kroz čitav proizvodni proces: od dizanja materijala, alata, registriranja vremena po radnim listama i slično. To je proces koji je nužan i iako možda ima i neke minuse, zahtjevi današnjeg svijeta su takvi da se u to mora ući. Sinergija srednjeg i visokog školovanja i primjena novih tehnologija dovest će do veće dodane vrijednosti, odnosno do povećanja plaća, a to i jest jedna od primarnih zadaća tehnološkog skoka - zaključio je Gložinić.
Članovima vijeća prezentiran je projekt Digitalna komora čija je osnovna zadaća putem komunikacijsko-informacijske platforme doprijeti do svih članica Komore, kako bi im proizvodi i usluge bili što dostupniji, izjavila je Sanja Šimić, direktorica Centra za digitalnu transformaciju i strateški razvoj Hrvatske gospodarske komore:
- Sve ono što danas radimo u analognoj, nastojimo dići u digitalnu formu i omogućiti da usluge budu dostupne na pravi način. To će dovesti i do promjene načina poslovanja kojeg smo dosad imali u HGK, znači do digitalne transformacije i to će nam omogućiti da i mi sami steknemo nova znanja i poznavanje tehnologija, kako bi svojim članicama u budućnosti mogli pomoći u implementaciji tih tehnologija u njihove proizvodne procese.
Na adresi digitalnakomora.hr može se vidjeti kako izgleda pilot-projekt „Gospodarska mreža” na kojem je set poslovnih, makroekonomski, ekonomskih informacija i analiza o svim poslovnim subjektima u Hrvatskoj.
- Vjerujem da je najbolje kad nešto možete pokazati na konkretnom primjeru, a ovo je upravo takav primjer koji pokazuje što smo mi u Komori napravili i na koji način možemo pomoći svim našim članicama. Trenutno imamo nešto više od 10 tisuća korisnika, ali vjerujemo da će taj broj porasti, s obzirom da do kraja ove godine planiramo implementirati sedam e-usluga, od kojih su neke vezane uz javne ovlasti, mogućnosti financiranja, za zakonodavstvo, različite module učenja, mogućnosti pristupa sajmovima i konferencijama...Ono što je bitno naglasiti jest da je ta usluga potpuno besplatna – istaknula je Šimić.
ak/vzaktualno.hr